Древен Египет, фараони, пирамиди | Црнобело Форум

Древен Египет, фараони, пирамиди

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Тема која ме интересирала отсекогаш. Имам некои книги дома ама не е тоа тоа, повеќе слики има во нив а ништо од тоа што сакам да го знам.
Затоа еве една тема па секој што знае нешто нека си пише мислење.

Еве на пример мене ме интересираат неколку работи.
Како се изградени пирамидите и како тогашните луѓе што ги правеле успеале во тоа?

Дали стварно фараоните биле богови на земјата? Колку што знам за такви ги сметале.

Нормално не мора само да одговорите на прашањава, можете да си пишувате се во врска со египетската цивилизација, нивните богови и се поврзано со древниот Египет.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Иам одамна читано дека Јапонците пробале да направат нешто помала пирамида од веќе постоечките и дека до одредена висина ја граделе после се рушела, и веќе се откажале од намерата.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,653
1,683
Normandy
Тема која ме интересирала отсекогаш. Имам некои книги дома ама не е тоа тоа, повеќе слики има во нив а ништо од тоа што сакам да го знам.
Затоа еве една тема па секој што знае нешто нека си пише мислење.

Еве на пример мене ме интересираат неколку работи.
Како се изградени пирамидите и како тогашните луѓе што ги правеле успеале во тоа?

Дали стварно фараоните биле богови на земјата? Колку што знам за такви ги сметале.

Нормално не мора само да одговорите на прашањава, можете да си пишувате се во врска со египетската цивилизација, нивните богови и се поврзано со древниот Египет.
За да се започне сериозна дискусија околу ова, треба да се разграничи оноа што се знае и е научно поткрепено од оноа што научната фантастика пробува да го протне како факт. Кога првото ќе се стави на маса на дискусија тогаш би можело да се започне длабока дискусија.
Летечки чинии и такви работи фрлете ги на страна, тоа е измислица на почетокот на повоениот поредок кој пробува да ни втисне некои лесно-соџвалкиви теории слични на оние во средниот век и библијата.
Кој и како го измислил огнот е вечната дилема така да тука не треба да се тера таква асцендална политика туку се почнува од опашот кон главата, па до каде се стигне. Науката секогаш е отворена за нови теории секако ако се поткрепени од научни докази. Затоа ќе почнеме од историскиот факт дека египетската античка (пра)историја се дели на 3 главни периоди, на рaн, среден и доцен период со меѓусебни коридори или преоди од еден во друг период. Доста битен факт е дека пирамидите се одлика на раниот период додека храмовите се од средниот и посвено доцниот период. Кога ова вака би се разграничило би продолжил понатаму со дискусијата.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
За да се започне сериозна дискусија околу ова, треба да се разграничи оноа што се знае и е научно поткрепено од оноа што научната фантастика пробува да го протне како факт. Кога првото ќе се стави на маса на дискусија тогаш би можело да се започне длабока дискусија.
Летечки чинии и такви работи фрлете ги на страна, тоа е измислица на почетокот на повоениот поредок кој пробува да ни втисне некои лесно-соџвалкиви теории слични на оние во средниот век и библијата.
Кој и како го измислил огнот е вечната дилема така да тука не треба да се тера таква асцендална политика туку се почнува од опашот кон главата, па до каде се стигне. Науката секогаш е отворена за нови теории секако ако се поткрепени од научни докази. Затоа ќе почнеме од историскиот факт дека египетската античка историја се дели на 3 главни периоди, на рaн, среден и доцен период со меѓусебни коридори или преоди од еден во друг период. Доста битен факт е дека пирамидите се одлика на раниот период додека храмовите се од средниот и посвено доцниот период. Кога ова вака би се разграничило би продолжил понатаму со дискусијата.
Да знаев ќе разграничев, врска си немам од ова. Затоа пишав не мора само прашањата да се одговараат. Пишете си што знаете не е проблем, мене се ме интересира а најмногу тие две прашања што ги пишав.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,399
5,901
1,683
Disco
За да се започне сериозна дискусија околу ова, треба да се разграничи оноа што се знае и е научно поткрепено од оноа што научната фантастика пробува да го протне како факт. Кога првото ќе се стави на маса на дискусија тогаш би можело да се започне длабока дискусија.
Летечки чинии и такви работи фрлете ги на страна, тоа е измислица на почетокот на повоениот поредок кој пробува да ни втисне некои лесно-соџвалкиви теории слични на оние во средниот век и библијата.
Кој и како го измислил огнот е вечната дилема така да тука не треба да се тера таква асцендална политика туку се почнува од опашот кон главата, па до каде се стигне. Науката секогаш е отворена за нови теории секако ако се поткрепени од научни докази. Затоа ќе почнеме од историскиот факт дека египетската античка (пра)историја се дели на 3 главни периоди, на рaн, среден и доцен период со меѓусебни коридори или преоди од еден во друг период. Доста битен факт е дека пирамидите се одлика на раниот период додека храмовите се од средниот и посвено доцниот период. Кога ова вака би се разграничило би продолжил понатаму со дискусијата.

А кој е изворот, од каде потекнува првично тврдењето за Кеопс како градител на пирамидите?

Кој би знаел.
Со алатите кои ги немале, со тркалото кое го немале, со финансиите кои ги немале, со сурплусот кој е потребен за дведецениски стендстил на економијата, со транспортот кој го немале, со инструментите кои ги немале и со работната сила која ја немале - најприродно објаснување е дека Египјаните го израмниле платото во Гиза за да направат гроб за фараонот? :rofl
No wonder there`s a place for aliens if the oficial narative is so amazing.

П.С. и после сет тој напор, заборавиле да го метнат Кеопса внатре.
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Иам одамна читано дека Јапонците пробале да направат нешто помала пирамида од веќе постоечките и дека до одредена висина ја граделе после се рушела, и веќе се откажале од намерата.

Па и во тогашно време да пробале да изградат Емпајр стејт ќе им се рушела.Пирамидата е античка емпајр стејт и функционира како денешниве облакодери што функционираат.Уствари,пробале да изградат во античко време вавилонска кула што не успеала никогаш.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,399
5,901
1,683
Disco
Па и во тогашно време да пробале да изградат Емпајр стејт ќе им се рушела.Пирамидата е античка емпајр стејт и функционира како денешниве облакодери што функционираат.Уствари,пробале да изградат во античко време вавилонска кула што не успеала никогаш.

Eмпајер стејт спрема Гиза платото е како стојадин спрема Астон Мартин :)Оригинално, пирамидите биле обложени со бел камен и имале златни врвови а и целото опкружување било прилично различно него шо е сега.
Мора да било спектакуларна глетка која го одзема здивот. И за разлика од емпајр стејт, биле градени за да траат. И траат. И траат... :kafe
Во Египет имало поговорка дека луѓето се плашат од времето а времето се плаши од пирамидата, илјадниците години не се заслужни за сегашниот изглед туку рајата која со векови крадела материјал од пирамидите за да гради куќи и остали објекти во близина, немаштија, морале да се снаоѓаат, посебно после доаѓањето на исламот таму...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Podem

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,793
809
1,133
Skopje
Јас мислам дека тоа дека нема логика некој да се здроби од редење некаков си камен за да оддаде почит некому?
Или пак да не ги граделе за да знаат кога ќе дојде пролетта , па нормално доаѓа кога ќе расцветаат цвеќињата ...
Сигурно по мое мислење е некој знак ,сакаат со тоа да му дадат знак некому ?!
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,447
9,155
1,683
Кушкундалево
Ги граделе за да знаат кога иде лето и да се припремаат за сончање.
Каков муабет еј (facepalm)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
43
www.oto-mk.net
Јас мислам дека тоа дека нема логика некој да се здроби од редење некаков си камен за да оддаде почит некому?
Не е за почит само работата, фараоните си ги граделе пирамидите за самите себе, не за да оддаваат почит на некој друг. Со тоа сакале да останат бесмртни, и во буквална и во симболична смисла, бидејќи се додека постојат пирамидите, ќе постои и споменот за фараоните што ги создале.