Децата и религијата

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Неетички и кукавички е да не му се објасни на детето за религијата,за верувањата и празнувањата кои ги гледа дома а и државата откако почна да прогласува за неработни верски празници,значи темата ми беше и прашањето со кои едноставни зборови и од каде да се почне да му се објаснува на детето за религијата,никој не рече дека треба децата да бидат тоа што се родителите или обратно,едноставно првите сознанија од областа на верата кои мора да ги знае оти сакајќи или не,верата и бог е секаде околу нас присутно и често спомнувано.Исто така никој не рече да влијаеме ниту да наметнуваме нешто на децата и би замолила убаво да се читаат постовите и доста се плукаме еден со друг.
Едно е да објасниш, сосема петнаесто да му наметнуваш одредена религија. Да не се правиме на Тошо сега, знаеш на што мислам.
 

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Очигледно одиш контра без размислување......не е моабетот за определба на некој бог ниту определба за религија,моабетот е за информирање на децата од областа на религијата,значи да имаат некои основни сознанија,на пр.за фарбањето велигденски јајца и нивната симболика.сигурно нема ти на децата да им кажеш дека тоа е глупост или дека немаш појам и сл.,напротив,ке објасниш,раскажеш итд. Ете и Хептаграм како ни дава мали лекции за телемата,а кој сака повеќе ке продолжи со учење,на кој не му се допаѓа ке ја исмејува.....
Колку јас го читам насловов се однесува на религиите, не на велигден и фарбање јајца. Колку пак тоа е религизен чин... да не навлегувам, знам луѓа кои воопште не се религиозни па фарбаат оти така требало или оти децата ќе бидат засрамени оти и тие немаат. Ај погледни една друга ситуација вие (подразбирам мајките (ако не си ќе бидеш еден ден), оти вие најчесто тоа го правите) им кажувате на децата да бидат умни оти Дедо Мраз нема поклони да им донесе, или баба рога ќе дојде да ги земе или ќе ја викнете лошата комшика.... итн итн. Значи ли тоа дека верувате во дедо мразовци баба роги и сл.?

А твоето “ѓомити“ правилно “информирање“ не може да влијае на неговиот избор? Девојко, размисли пред да пишеш а и прочитај си го сопствениот пост пред да притиснеш “зачувај“.
 
Последна промена:

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Јас сум православна, а мојот сакан е протестант, уште малку ќе стапиме во брак, но во која црква да ги крстиме децата, за да не испадне дека јас или тој наметнуваме религија?
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Јас сум православна, а мојот сакан е протестант, уште малку ќе стапиме во брак, но во која црква да ги крстиме децата, за да не испадне дека јас или тој наметнуваме религија?

Тогаш воопшто не ги крштевајте...нека пораснат и нека одлучат сами.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: balerina