Дали психички ги анализирате луѓето?

Avona Vi

Истакнат Член
15 февруари 2012
493
630
93
полни сме со предрасуди, често судиме врз основа на надворешниот изглед..
психичката анализа е ногу јака работа.. постојано се трудам психички да ги запознаам луѓето, да дознаам зошто се однесуваат така како што се однесуваат.. првиот впечаток е битен, но не е секогаш точен затоа што неможеме да ги оценеме лугето само од една постапка
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@ and UnFleur

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
Темава баш за мене :)
Многу ми е битен првиот впечаток на тој што прв пат го запознавам,од тоа како ќе ме погледне па како ќе се поздрави со мене па какви муабети ќе ми прави и слично сето тоа време додека ја запознавам личноста јас ја анализирам, па потоа со помош и на хороскопот пошо сум зависник од хороскоп и го имам проучено доста, доволно ми е да ми каже шо е во знак и во подзнак за да оформам мислење за него и да знам шо да очекувам понатаму од него.Втората средба со истиот човек веќе као да го познавам цел живот.:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Morticia. and MarGrey

cece17

Староседелец
21 февруари 2012
273
204
1,043
Темава баш за мене :)
Многу ми е битен првиот впечаток на тој што прв пат го запознавам,од тоа како ќе ме погледне па како ќе се поздрави со мене па какви муабети ќе ми прави и слично сето тоа време додека ја запознавам личноста јас ја анализирам, па потоа со помош и на хороскопот пошо сум зависник од хороскоп и го имам проучено доста, доволно ми е да ми каже шо е во знак и во подзнак за да оформам мислење за него и да знам шо да очекувам понатаму од него.Втората средба со истиот човек веќе као да го познавам цел живот.:)
исто
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: N|ghtmare_f

MarGrey

Нов член
24 февруари 2012
21
21
3
33
Не ги анализирам лугото,мислам дека ги преанализирувам ! И другарките ќе ми речат некогаш
''Дај веќе прекини да анализираш ! "
Ама не можам ! Морам се да проанализирам и кај сум и со кој сум,не може нешто да ми избега од вид ! А случајно ако не сум приметила нешто ќе пукнам дури да се сетам дали е така !
Девица што да правиш,ем ситничар ем аналитичар !
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
многу запазувам ситници кај луѓето...нивниот говор ,нивните гестикулации,нивната фаца и очи....нивните постапки ....и на крај донесувам едно мислење за нив.....но најчесто ги анализирам луѓето според цртите на нивното лице....
обично многу ретко погрешувам во проценките...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MarGrey

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Многу ми е битно да го знам внатрешниот „изглед’’ кај некој.. Затоа и секогаш кога запознавам нова личност многу ја анализирам, секој детаљ, како се однесува, како и другите реагираат на тоа и некогаш знам многу да забегам хахах..
Btw, да, како што и прочитав погоре, луѓето знаат да бидат одлични глумци така да, не секогаш ПА МАКАР и да не е прв впечаток, може да се одглуми :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
ги анализирам само тие што ги познавам. анализа на луѓе кои не ги познавам доведува до погрешна проценка
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Па не знам искрено... Ако ги анализирам, не го правам намерно. Не следам будно за да „фаќам белешки“. Не ги ставам луѓето под лупа. Нит па сакам некој да ме става мене под лупа.
Ама дека ми се провлекуваат детали, се провлекуваат. И остануваат забележани некаде во главата сѐ до некој момент кога нешто ќе ме потсети на нив, па тогаш ќе подзастанам и ќе подразмислам што е и како е.
Многу повеќе се потпирам на чувствата. За негативна енергија сум ко детектор. На километри ја регистирам, а шо е најлошо ја впивам. Ама не ја пренесувам. Барем се надевам дека не ја пренесувам :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

street_chic

Староседелец
14 февруари 2012
1,433
3,678
723
Portofino, Italy
прф утисак е најважан ама некад и лажан
Најчесто е лажен. Според психологијата на луѓето, според првиот впечаток најчесто создаваме слика за личноста со која се запознаваме, но докажано е дека то е многу погрешно.
Не оспорвам дека не е битен е првиот впечаток, само не во толкава мера за да оформиш мислење за некого :) :) :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati