Дали мислите дека со форумов созревате?

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Од форумиве (не само од овој, туку и од др. на кои сум членувала) научив дека постојат различни луѓе со различни ставови и мислења. Научив дека нема погрешно мислење туку мислење кое не се совпаѓа со твоето.
И научив тоа да го почитувам.
Надвор од виртуелноста секогаш сум барала пријатели т.е. луѓе со кои имам заеднички интереси и слични мислења за одредени теми. Овде не можам да ве бирам, па ве прифаќам такви какви што сте.
Сметам дека не созреав на форумов зашто созревањето е долг процес кој трае повеќе години, но научив многу.
И допрва ќе учам...
 

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Се созрева надвор на улица, in real life, а не пред комјутер, треба социјален живот, а не социјални мрежи. На форумите има интересни луѓе интересни мислења и дискусии, напорни луѓе со дегенски мислења ама дека некој созреал на форум не ми се верува
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Дали мислите дека преку читањето на нечии , размислувања, полека се менувале и вашите?


Мојата прва реакција, беше позитивна и затоа останав на форумов. Ми се допаѓа оваа атмосфера и се надевам дека и понатаму ќе продолжи, бидејки ова што го имаме е реткост и треба да се зачува.
Зависи од кој читам.. Од некој би рекол дека почнав да затупувам, а од други научив интересни работи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Надвор од форумов се созрева........Форумов е место за дискусија, за учење на нешто ново, дружење со форумџии
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed and Luckky

Lollypop

Истакнат Член
26 декември 2012
251
197
143
Па да,сметам дека форумов позитивно влијае на мене,па затоа сум и тука...се проширува речникот,не тера да размислуваме на теми кои што не ни паднале на ум итн
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kaarikuto

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Не можеш да созрееш ти на еден форум, за било кој и да се работи.Можеш само да наидеш на добри мислења кои можеби ќе се совпаднат со твоите, можеби и не.Ќе наидеш на дружба, позитивни луѓе, негативни луѓе, луѓе за затупување на мозоци.И така, се' можеш да најдеш, а созревање, тоа друже ако не си созреал ти досега на форумов само ќе луташ, многу членови ќе ме разберат во ова, просто едноставно ќе се пронајдат. :)
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Неееееееееее. Ако ти не си доволно зрел да имаш барем основно свое мислење, леле леле, ќе се изгубиш низ редовиве. Колку повеќе форумџии толку повеќе различни мислења... ќе незнаеш кое е вистинското ако немаш барем сопствено минимално убедување, и ништо од созревањето.
Со форумов таквите луѓе можат да попаднат само под нечие силно влијание и да се изгубат во вселенава.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Созревање е малку прејак збор, не верувам дека дотолку може преку форум да „созрее“ една личност, ама пак и доколку мислите дека вакво виртуелно катче нема никакво влијание, пак се лажете.
Лично, по форумиве се баратам од далечната зима 2008, што значи сум почнала ко 16 годишна табула раса, па да ви ги покажам првите мислења од првиот форум, цел живот ќе го јадам сеирот. :D
Нормално, не се созрева само од читање туѓи мислења додека не се искуси на своја кожа, ама затоа во клучни моменти, некогаш сум се присетувала на многу туѓи приказни и совети, па сум наоѓала утеха или излез. Сум запознала купишта луѓе кои до денес ми се мил и составен дел од секојдневниот живот и со кои заедно сум била во секакви ситуации и така сум созревала, луѓе кои не би ги сретнала рандом на улица, или со кои би се одминала, не знаејќи колку слично размислуваме.
Не дека не би била горе-долу истата и ако не би била на форум, самите години си носат зрелост низ искуства, ама не може никој да ми каже дека барем еднаш не ве замислило нечие мислење, не ви дало поглед од туѓа перспектива, не ве подучило или не ви се нашло корисно. Всушност, општо интернетов има голем удел во наметнување, па многу информации несвесно сме ги перцепирале и примениле, што дури и ги сметаме ко составен дел од нас.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп* and parvati

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Не можеш да созрееш ти на еден форум, за било кој и да се работи.Можеш само да наидеш на добри мислења кои можеби ќе се совпаднат со твоите, можеби и не.Ќе наидеш на дружба, позитивни луѓе, негативни луѓе, луѓе за затупување на мозоци.И така, се' можеш да најдеш, а созревање, тоа друже ако не си созреал ти досега на форумов само ќе луташ, многу членови ќе ме разберат во ова, просто едноставно ќе се пронајдат. :)

Ако не созрева барем стекнува некое знаење/искуство. Најпрвин чита некои квалитетни мислења, кои што навистина вредат и да се запрашаш во себе си можеби не сум бил/а во право за нешто.Стари рекле "улицата е школо" ама во тоа време немало компјутери. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Сара.13