Дали имате навика да зборите самите со себе

The_melnicanecot

Истакнат Член
16 февруари 2012
237
392
363
37
Скопје
да да си Зборувам сам со себе, тоа се вика разговор со совеста, околу што е правилно или не. Особено се разборувам кога ќе ме спука некое чувство некоја турболенција во стомак.
 

Sugar

Истакнат Член
19 февруари 2012
502
1,110
393
Да, често го правам тоа. Гласно си размислувам коа сум дома и кога на пр планирам нешто ( значи ова треба вака, ова таму.. ) , а во себе скоро секоаш, си режисирам нешто, фантазирам и сл. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_melnicanecot

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Интересен е концептот на човекот, што кога разговара со друг човек, го користи свесниот дел од себе, и свесно разговара, додека реакциите ни се потсвесни. Е сеа човек кога е сам со семе, не си разговара од стилот “Ќе си сварам кафе, аха ете го шеќерот, бравос , така стави две лајци шеќер..“ туку работи потрсвесно односно без разговарање со себе си:) Е сеа има моменти кога секој човек си разговара со себе си, али 90 % од тие сами разговори се дијалози или разамислува како зборува со некој, или тој зборува некому што треба да му го кажи,односно разговарање со самиот себе си ретко постои освен кај психички пореметени луѓе:)
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Во себе некогаш си зборувам, знам со фина и културна личност муабет ќе си направам. :angel

На глас немам пробано но сигурно ќе ме однесат кај психијатар па на него ќе му затреба психијатар (се шалам). :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Дејмон

Староседелец
16 февруари 2012
456
650
1,093
Unknown
Ау, па тоа ми се случува секој ден бе. Главно размислувам за сериозни работи, а некојпат и фантазии терам. Пред некој ден ми се случи, така си мислев во себе нешто и одеднаш си се изнасмеав на сред улица. Кој знае што си рекоа луѓето во близина што беа.. а ги имаше многу.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma and Hip.Hop_MKD

mAcIkA

Истакнат Член
14 февруари 2012
382
516
393
кога некој многу ке ме налути ..одам некаде кај шо нема да се слуша и се по ред му редам:D..и кога си правам план за денот си зборувам сама на глас...По улица немам зборувано сама а за нешто смешно кога ке ми текне се смеам каде и да сум...макар и во амфитеатар на предавање:D кога е се тишина(happy)