Дали ви значи туѓото мислење?

Sugar

Истакнат Член
19 февруари 2012
502
1,110
393
Колку и да викам не, и колку и да не сакам да ме дирнуваат нечии мислења, критики ( без разлика дали се вистинити или не ) и сл. сепак ме дирнуваат. Таква сум, премн чувствителна :nah
 

Aaliyah

Староседелец
13 февруари 2012
888
1,090
1,093
Скопје
Колку и да викам не, и колку и да не сакам да ме дирнуваат нечии мислења, критики ( без разлика дали се вистинити или не ) и сл. сепак ме дирнуваат. Таква сум, премн чувствителна :nah
Исто... колку и да се трудам пак си зимам се при срце :|
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sugar

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Многу ми значи, ама не од секој.
Ми значи од тие што ме познаваат, од тие со кои поминувам многу време,
од тие со кои некогаш или сега се дружам...Само тие имаат право да формираат мислење за мене..
и да го кажат. Тие што не ме познават што и да кажат, се исто ми е..
Не можат да ми ја повредат суетата, ама ниту малку нема да допрат нивните зборови до мене.
А многу би допреле зборовите и мислењето на оние кои ме познаваат, посебно ако ми кажат нешто лошо, тоа би ме убило, страшно е...За среќа ни од блиски ни од далечни не сум имала лошо искуство и не сум била повредена од овој аспект...
 

Minnie

Активен Член
18 февруари 2012
126
127
43
Somewhere over the rainbow
Само од најблиските, од другите се научив да не им обрнувам внимание , но порано се си земав на срце, но сватив дека се што ќе ти речат е заради љубомора и сега не ме интересира нивно мислење.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Ми значи
Но секогаш одлуката е моја
Колку повеке мислења толку поголема несигурност во некои случаеви.
Да не набројувам од кого ми значи од кого не,но секако дека не барам мислење за одлуките во мојот живот од секого.
 

Badgirl

Староседелец
4 јануари 2013
1,477
3,258
1,133
29
Najubaviot grad ------> SKOPJE :D
Ми значат ама кога се упатени од моите најблиски,а од другите љубоморни души на едно уво ќе ми влезе на другото оп излегува :)
 

Anacal

Полноправен Член
19 јануари 2013
45
29
18
Многу пати сум рекла дека не ми значи туѓото мислење и дека баш ми е гајле што ќе речат другите за мене, ама не е секогаш така. Колку и да велам дека не се замарам со туѓото мислење, некогаш навистина допира до мене. Се запрашувам дали можеби е вистина сето тоа што го кажала таа одредена личност и дали можеби треба да променам нешто кај себе си. Но најчесто не ме интересира, одбивам да ги слушам мислењата на другите, особено на оние кои не ги поднесувам. Најважно ми е тоа што го мисли моето семејство за мене, другите се помалку битни.
 

Antonej.*

Нов член
19 јануари 2013
16
15
3
29
Скопје
Нјмногу го ценам мислењето на моите најблиски бидејки тие секогаш го мислат најдоброто за мене но секако и дека мислењето на другите помага за многу и секакви ситуации во животот:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sofija...

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Дали ви е важно туѓото мислење? Да , но само од луѓето кои што навистина сакам да слушнам што мислат , не од секого во секој случај...според мене една самокритична личност секако дека треба да слуша и други мислења, да анализира , сакам да чујам што мислат луѓето кои знам дека навистина имаат што да кажат....не сум од оние кои се сто процентни убедени дека секогаш е нивното точно...
Дали го почитувате туѓото мислење? Да секако, ако сакате вашите мислења да ги почитува некој друг треба да знаете да го почитувате туѓото мислење ..можете да се согласите или да не се согласите но во секој случај треба да го почитувате.
Дали ве повредува нечие туѓо негативно мислење за вас или го сфаќате како совет за она што треба да го промените кај себе? Зависи од кого доаѓа тоа мсилење....оние како ги нарекуваат малограѓанштини и оговарања не ме допираат...ако негативното мислење доаѓа како добронамерен совет за промена би го земала во предвид...