Голем број (калап) на чевли

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Носам 40 и ретко кога не сум нашла. Т.е. ако не најдам, значи се продал бројот, а не дека немало.
Една ситуација која ме изреволтира пред некое време: видов едни сандали на висока штикла, од Аванти. Барам број да пробам, нема. Прашувам дали се продале (за да ги најдам низ другиве градови) ми вика воопшто не дошле. И за други модели од аванти ми се случувало да нема број 40, додека пак има 35/6. Па, Господе, произведуваат детски броеви (условно речено) а моделите на штикла, а не произведуваат голем број ко за голем човек. Не викам дека нема девојки со мала нога, ама кога правиш 35ка, направи и 40ка барем.
Мајка ми носи 41, таа пак ептен ретко наоѓа чевли.
Тоа за низ нашиве продавници, додека по интернет странициве има и поголеми броеви од 40/1, така што можеш да се снајдеш.
А инаку, Ана-Каренина, братучед ми носи 48. Кога тренираше ракомет патиките му ги правеа по нарачка. Ги нарачуваше во спортскиве продавници, како Најк, Орка и сл. и тука му стигнуваа. Ова ти кажувам за пред некоја година, сега веќе не тренира.

Случајно да не бендиса едно со полна пета:D Дека и јас такви бендисав ама ми рекоја дека до 39 правеле.
Се согласувам со тебе дека ако прават 35 треба да прават и 40 па и 41, почна да му растит да луѓето ногата.
А за брат ми нарачавме од Србија патики, кога веќе во Македонија нема....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Случајно да не бендиса едно со полна пета:D Дека и јас такви бендисав ама ми рекоја дека до 39 правеле.
Се согласувам со тебе дека ако прават 35 треба да прават и 40 па и 41, почна да му растит да луѓето ногата.
А за брат ми нарачавме од Србија патики, кога веќе во Македонија нема....
Не, не беа на полна пета, на штикла 15ка беа. Црвени, тегет и црни имаше. СОН!:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ана-Каренина

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
И јас си го иам тој проблем..носам 40/41 се во зависност од калапот и многуу тешко наоѓам обувки мој број а да ми се свиѓаат :/