1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Големината на универзумот

Дискусија во форумот 'Географија' започната од steppenwolf, 14 јануари 2013.

 1. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  Нашиот универзум ами не е само нашиот ...којзнае колку ги има....многу често се случува да се водат разговори за вакви теми , особено за работи за кои што знаеш многу малку, дури и тоа што го знаеш незнаеш дали е вистина. А тајната за тоа кој си ти и од каде си дошол , од што си настанал, што е тоа околу тебе, што е тоа горе, таму во вселената, што е дарк метер, што е тоа црна дупка и зошто сликата на сателитот замрзнува кога ќе пристигне до една граница пред црната дупка и ние ја гледаме како замрзната а всушност дупката веќе го голтнала сателитот, како тоа не постои време и не поостои простор создаваат конфузија и немост. Јас така се чувствувам во врска со универзумот и сите негови тајни. Моите мисли и претстави завршуват како еквивалент на она да сакаш да викаш и да се дереш а да си нем. ...можеби некогаш................
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 2. goodgod

  goodgod Истакнат Член

  Зачленет на:
  26 декември 2012
  Мислења:
  433
  Допаѓања:
  302
  Тоа го учевме у 6то одд. :D
   
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  ...а можеби е и малку мегаломански, самоизмамувачки и антропоцентрично за човекот денес да се обидува да направи концепт за настанокот на универзумот или димензиите на бес/конечноста.
  Ионака нашите сетила се многу ограничени, можеме да чуеме само незначаен дел од акустичкиот спектар и мизерен дел од визуелниот спектар. Уште не го ни знаеме опсегот на постоечи фреквенции...
   
 4. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  :unsure
   
 5. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  http://ccnmtl.columbia.edu/projects/helfand/
  http://en.wikipedia.org/wiki/Visible_spectrum
  http://en.wikipedia.org/wiki/Hearing_range


   
 6. steppenwolf

  steppenwolf Староседелец

  Зачленет на:
  12 декември 2012
  Мислења:
  335
  Допаѓања:
  489
  Да, пошто сиве овие мерења на универзумот не се изведени со ултрасофистицирани сонди, сателити и вселенски телескопи туку само со петте човечки сетила... Не заеба'aј друже.
   
 7. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  881
  Интересна интерактивна страница, сигурно познатa, но сепак ете, да ја споделам со вас. :)
  Линк.
   
  На Harmonija му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

  You don`t say, си мислев дека мерењата се извршени со лакти и палци и со ѕверење во небото со голо око...

  Лимитацијата на сетилата и лимитацијата на интерпретацијата влијаат и на моделите со кои човекот се обидува да ја определи големината,формата и природата на универзумот. Зошто човекот се обидува да си даде објаснување е можеби уште поголема мистерија.
  До пред 150 години радиобрановите, икс-зраците, гама, ув-спектарот....сето тоа било непознато а сепак луѓето си имале модели со кои се обидувале да дојдат до конечен одговор. Секако науката отиде многу далеку за тоа време, но ова е само почетокот.

  Како што тврдат многу научници, темната маса и темната енергија, за кои сеуште не се знае што претставуваат и не можат да се набљудуваат туку се теоретски модели - заземаат барем 95% од универзумот за кој денес се претпоставува дека постои.
  Какви фреквенции и какви видови на енергија/материја/антиматерија/whatever сеуште се недостапни за човековите машини - не се знае. Што значи дека во иднина може да има сосема нови модели со кои човекот ќе гледа подалеку и поинаку од денес.

  http://science.nasa.gov/astrophysics/focus-areas/what-is-dark-energy/
  http://science.time.com/2013/02/26/cosmic-fuggedaboudit-dark-matter-may-not-exist-at-all/
  http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=is-dark-matter-theory-or
  http://phys.org/news85310822.html
  http://journalofcosmology.com/BigBang101.html

  Во почетниот сингуларитет постоел и Сталин. Малку компресиран, ама сепак Сталин...:kafe
   
 9. steppenwolf

  steppenwolf Староседелец

  Зачленет на:
  12 декември 2012
  Мислења:
  335
  Допаѓања:
  489
  :eek:


  Прво, би ти препорачал да го баталиш journalofcosmology, тоа е псевдонаучен сајт и затоа не земај се што ќе прочиташ таму здраво за готово. Второ, каква врска има се што напиша со самата тема? Овде се праи муабет за the observable universe, нормално дека натаму ќе бидат откриени многу нови работи но тоа не ја прави општата проценка за големината и староста на универзумот неточна...
   
 10. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

Сподели: