1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Вегани

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Marijaaa, 20 ноември 2015.

 1. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  448
  Ама човекот гледам дека сака да наметне некое правило.
  Према неговите пишани реченици,излегува дека никој не треба да е месојадец.
  Тоа е индивидуално право,кој што ќе прави.
  Можеби и јас не сум многу по месото,но постојат луге што не готват ниту еден ручек без месо!
  И тука завршува прикаската.
  Абе сите знаеме дека некои животни се гл.егзистенција за прехрана на луѓето,а во спротивно ја ценам и вашата пожртвуваност,и одбрана на животните.
  Ако сакате да водите кампања против убивање на животните,попрво би требало да кренете глас против големите кланици и касапници,отколку ловците!?
   
 2. Дилајла

  Дилајла Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  0
  Јас како директно навредена од господинот тревопасен @BioTrpe сакам да прочитам одговор на тоа дали сликата со многуте овошја на тезги се наоѓа во близина на неговото место на живеење? Би сакала и да ми каже дали тој има личен извор на струја и интернет? Дали можеби има ветерници? Првично прашањето не беше за него туку за друга членка, но тој бидејќи му беше уклучен сензорот дека се пишало против веганите одма се најде тука да рипне у помош.
   
 3. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Ајде ти одговори ми на твоето прво прашање? Исто така гледам по политиката се моташ па кажи ми ако Грујо нарача убиство не е тој оној кој што треба да биде притворен? бидејки ако нарачал едно, ке нарача и друго, додека овој што го извршил убиството е некој уценет, некој кој нема ронка пари, му ја киднапирале керка му па морал да го изврши убиството.
  Па што си ако не убиец кога директно му ги даваш парите од твој џеб на ловецот т.е. убиецот.
  За прегладнетото маче .. ? Секако дека ке го згрижам и ке му дадам месо да јаде, бидејки месото е неговиот начин на исхрана, и пази тоа маче што ке го најдам на улица прегладнето е само поради тоа што човекот со неговата инфраструктура уништува екодомови на многу видови животни, да не почнувам за тоа, плус пилињата (кои што мачето би требало да ги лови) се затворени во фарми и кокошарници па мачето останало гладно, или пак било удрено од кола или несовесен граѓанин, не верувам дека во природата мачето ке остане гладно.
   
 4. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Не си ги прочитал сите мислења и затоа сметам дека не треба и за тебе повторно да објаснувам, имено не дека никој не треба да е месојад туку никој човек.
   
 5. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Што е битно дали се наога во близина на моето место на живеење или не? кога јас сам си ги произведувам потребните прехрабени продукти.
  Личен извор на струја и интернет немам но се стремам кон тоа, за разлика од вас кои се стремите од подигање кредит, купување нова луксузна кола итд.
  Таа членка убаво му пиша на вашиот омилен админ @existence "роб на друг роб му вели дека е роб"
  Има разлика од роб кој е роден како роб но се обидува да се оттргне од ропството до роб кој се соживеал со улогата на роб и ужива во ропството, посебно од фазата на факултет па натаму, се надоградува како роб и допринесува за робовладетелите.
  Се надевам овој пат сфати.
   
 6. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Дали со тоа што ќе му дадеш месо, на некој начин учествуваш исто како и обичниот човек кој јаде месо? Ти купуваш месо/паштета за мачето, ги финансираш оние кои го продаваат - откупуваат/нарачуваат убиства од оние кои ги извршуваат?
   
 7. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
   
 8. Дилајла

  Дилајла Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  0
  Вo врскa сo првoтo прaшaње сaмo ме интересирa дaли имaте тaкoв пaзaр вo вaшa близинa? Бидејќи oдгoвoривте сo прaшaње тoa ми кaжувa декa немaте, пa сеa се пoстaвувa другo прaшaње, aкo немaте тaквo нештo aкo имaте "убијци" тoгaш зoштo не се пoтрудите дa гo смените тoa? Oвчaрите зoштo не oдите дa им прoпoведaте и дa им гo прoмените мислењетo?
  Знaчи вие немaте личен извoр нa струјa и интернет aмa не сте рoбoви?
   
 9. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
   
 10. Дилајла

  Дилајла Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  0
  Вие веганите сте нешто над другите? Не знаете да ми дадете одговор па се цитирате сами као еве ти види си? Господине тревопасен, дадете ми одговор не се правете нешто што не сте. Јас сум сигурна дека вие сте никој и ништо во споредба со другите па затоа сеа ја исфрлате нервозата на ваков начин, без одговори.
   

Сподели: