Вдомени животни

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Има разлика, ампутација поради здравтвени тегоби е едно, но кастрација за да на власникот на мачорот му биде поудобно е сосема друго, чисто зло. За кој онда qwr чува мачор, нека си купи плишана играчка од продавница, мачорот е живо битие. За да му била мирна глава на газдата - сечење јајца(facepalm)
Сум чувал бајаги мачори уште од мали нозе и никогаш ниеден не бил кастриран па ете никаква болест не донесоа.
Ако немаат јајца се дебелат енормно, пасивни се и стануваат приглупи, имам видено нажалост, ужас...

Немам што да те демантирам, од твоја гледна точка, а и донекаде во право си но знајш како се вели “Целта ги оправдува средствата“ со самото сечење на јајцата или подврзување на матката кај мачките се спречува неконтролираното парење и создавање ново потомство улични мачки. Инаку,ниту јас не сум кастрирал досега мачор или мачка не дека сум немал проблем,туку секогаш ги имам или во пар или имам кај да ги носам на парење.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Немам што да те демантирам, од твоја гледна точка, а и донекаде во право си но знајш како се вели “Целта ги оправдува средствата“ со самото сечење на јајцата или подврзување на матката кај мачките се спречува неконтролираното парење и создавање ново потомство улични мачки. Инаку,ниту јас не сум кастрирал досега мачор или мачка не дека сум немал проблем,туку секогаш ги имам или во пар или имам кај да ги носам на парење.

Имав конфликт со една особа ин риал лајф на оваа тема, се декларираше како убер-љубител на животни а имаше дома кастриран мачор и стерилизирана мачка. Се најде увреџена иако немаше никаков аргумент :mad:

Кај мачките изгледа не остава толку драматични последици ама кај мачорите е полошо од смрт.
Од грациозно, снажно, брзо и жилаво животинче мачорот после кастрација се претвора во масна топка со крзно, гојазна глупава карикатура, со загубени инстинкти и нагони.
Не знам која е привлечноста во тоа да се чува миленик кој ги загубил сите особини на својот вид, не гребе, не трча по мачки, ги нема оние `самурајски` ритуали кога два мачори по пола саат се меркаат пред борба, нема прскање за бележење територија - нема ништо, само играчка, украс за газдата кој можел да си купи и плишан мачор, можеби има некои на батерии кои мјаукаат. Вака поарно да го отепа него да го мачи.

Мачките не се некој био-хазард, не се собираат во глутници и не напаѓаат раја така да освен поход на контејнери нема некоја штета од нивно размножување, и онака голем дел од уличните мачиња страдаат мали така да постои некој лимит на популација.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Altaïr

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Пред 4-5 години мислам беше, дома ми дојде мачка една и прво ја бркав ама таа инает како мене и секој ден доаѓаше, почнав да и давам јадење најчесто манџи и помфрит. Од тогаш до сега низ дома поминале околу 10тина мачки и сите биле мачиња на таа првата што дојде, сега овие три што ги чувам исто се нејзини, таа ја нема веќе 1-2 недели изгледа отишла во туѓина.
Овие дома што ми се значи скроз се забегани, им купувам еднаш во месецот храна за мачки а во останатите денови јадат тоа што и јас. Најинтересно е што не пребираат, јас ако јадам чипс сакаат и тие, ако јадам маргарин сакаат и тие, најмногу сакаат кога јадам сланина пржена (ех кој не сака нели).
Две се мачки и еден мачор, едната мачка не е по играњето и само си лежи и кога се гали преде како да е пред умирање, ама ништо не и е. Другите две се маваат од земја буквално, по цел ден се тепаат. И кога ќе легнат да спијат секогаш легнуваат во некои чудни пози. :)
Бркањето врапци, глувци и гуштери им е специјалност. Мачорот има фатено 6-7 глувци, партал направи, овие другиве повеќе гуштери сакаат. Со болести до сега не сум имал никаков проблем, а нема ни да имам.
Е да, мачорот ми тежи 3 кила, куче ебате. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Outrider

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Прв пат чувам мачки во стан (втор пат, ама предходниот пат живеев на први и си скокаа преку прозор, си шетаа, па влегуваа кога ке им се јадеше), сега мачките ептен ми се затворени, но немам некој посебен проблем со нивниот карактер кој потекнува од улица. Сепак тие се прилагодливи животни и ако ги разгалиш, ке им се уарни па ке бидат малку поприбрани. Инаку што се однесува до болестите, габичките ги излечив со сода бикарбона растворена со сок од цеден лимон. Кај мачките треба повеке време за да се повлечат, јас имав една раничка на раката и ми помина од едно мачкање.
Не им верувам многу на ветеринарите, бидејки и тие како и сите други сакаат да си заработат, па затоа ги преувеличуваат овие лесно минливи мали зарази. Сетете се само колку деца пораснале играјки се во песок во кој и мачки и кучиња си ги извршувале физиолошките потреби, фатиле и габи и болви и крлежи, па се поминало лесно (настрана оние посериозните болести, но баба ми ми кажуваше дека еднаш добила шуга кога пробала блуза во бутик). Поентата ми е дека не вреди да го одминеш и да не му пружиш помош само бидејки има паразити и сл. Се се лечи, се се средува, не бара кој знае каква грижа...
За одземањето на право за потомство сум против.
И не ми се допаѓа тоа што некои луѓе даваат огромни суми и купуваат некои фенси миленичиња само за да се сликаат на фб.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

belabelina

Истакнат Член
6 ноември 2014
94
25
318
36
Oхрид
Ги обожавам животните особено мачки и кучиња. Моментално имам едно маче имав и куче кое го зедов од каде што работам газдата сакаше да се ослободи од него. Многу ја сакав и се грижевме сите но за жал имам нездрави комши ми го отруја и сега ми е жал да земам друго зошто истото ке го направат :(:(