Ваши омилени поеми

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
PABLO NERUDA, “NOTHING BUT DEATH”
There are cemeteries that are lonely,
graves full of bones that do not make a sound,
the heart moving through a tunnel,
in it darkness, darkness, darkness,
like a shipwreck we die going into ourselves,
as though we were drowning inside our hearts,
as though we lived falling out of the skin into the soul.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio

İncognito

Староседелец
31 август 2013
2,550
3,820
1,153
Постојат домови со грди декоративни украси
што се чуваат само затоа што ги подарил некој драг.
Постојат домови со фотографии
на луѓе што одамна заминале и нема да се вратат.
Постојат домови со многу непрочитани книги
со посвети од некој што некогаш многу значел.
Постојат домови во кои сѐ уште
покрај четкичката за заби стои уште една четкичка
на некој што нема повторно да ја употреби.
Постојат домови во кои
не се бришат спомените
туку само прашината падната врз нив.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Laila

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Cигурно ја има некаде по страниве, но заслужува уште еднаш да ни ја наполни душава.

Љубов – Гане Тодоровски
Милувам прашинка да си,
тих повеј да ми те донесе...

Прашинка љубов, прашинка ништотна,
прашинка невидна,
но сепак љубов, сепак љубов.

Дај да те имам во дланкиве
Нетежина, Несетило.
Дај да поверувам дека си во мене,
стуткана некаде во мене.

Милувам прашинка да си,
Тих повеј да ми те донесе...

Како што на пролет цветниците зачнуваат
дај да те заплодам,
за да се родиш во мене
љубов богатница, љубов имовита,
љубов плод љубов надрочен.

Милувам прашинка да си,
тих повеј да ми те донесе...

Но, јас те имам немаштино
најтрајна недостиг,
најблиска недофат,
најголем недорек,
па место грижата за тебе
поначесто сум доволен од себеси.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
840
1,429
1,103
(hug)
Drugi nisu umeli da te imaju, a ja sam umeo i da te nemam.
Njima si odlazila na javi, a meni si dolazila u snove.
Oni su te znali i ostavljati, a ja sam te umeo čekati.

Njima si bila dobra, a meni najbolja.
Drugima si bila lepa, a meni najlepša.
Oni nisu obraćali pažnju na tvoje želje, a ja sam želeo da te pazim.

Drugi su mislili na sebe, a ja samo na tebe.
Oni su te možda i voleli, ali ja sam te živeo.
Sa njima si bila njihova, a sa mnom si ti svoja.

Sve što su ti oni obećali, ja bih ti ispunio bez reči.
Sve što si tražila od njih, ja bih ti dao.
Sve tvoje za njih je bilo ništa, a meni je i ovo ništa sa tobom, sve!
*
Drugi nisu umeli da te imaju, a ja sam umeo i da te nemam.
Neko bi rekao da je to ništa. Ne znam.
Možda za nekog to i jeste tako, ali za mene to ništa je sve!
To što sam ja video u tebi, oni nisu mogli ni da naslute.
Oni su te upoznali, ali te nisu poznavali.
Znali su ti ime, boju očiju i boju kose. Ali ti nisu znali dušu, želje i snove.
Nisu te ni pitali, oni su se za sve pitali.
Ja sam u ovom svom nemanju tebe, naučio da te nemam, ali i da imam nas.
Moj će se san ostvariti kad tad, a do tad. Neka se svi tvoji snovi ostvare.
Kad malo bolje razmislim. Moj san i jeste taj da se svi tvoji snovi ostvare.
I ništa ne brini. Ja ću sačuvati nas od vremena, a ti se čuvaj od ljudi.
Loše vreme prođe, ali loši ljudi neće samo da prođu. Uvek gledaju da te zakače i da traju...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: İncognito

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Еднаш те прашав,
од омразата поголемо што е?
Презирот, ми рече,
грозомор што труе
и самиот се ништи штом ќе убие.
А од љубовта,
повишно и подалечно што е?
Болката, ми рече,
кога не запираш да го љубиш
и она што повеќе не живее.

Јосип Коцев
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina