1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Брак, но не и развод!

Дискусија во форумот 'Колумни' започната од FallenAngel, 14 февруари 2013.

?

За или против развод кога се има деца?

Затворена анкета 28 февруари 2013.
 1. за

  55.6%
 2. против

  44.4%
 1. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Кој фактор се децата у целата прича за развод.
  Без разлика деца или не ако дома имам караконџула која си го покажала правото лице после раѓањето на децата ќе ја измарширам како еден и еден.
   
 2. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  А, ако девојката има дебил што го покажал вистинското лице? Таа би требало да те измаршира, така? :)
  А, не ти ја знам возраста, амааа децата не се фактор во приказната за разводот затоа што бракот е меѓу мажот и жената, ама децата се фактор во животот. Незнам дали имаш деца, ако немаш оправдано ти е што вака зборуваш, ама ако имаш - си татко на кого децата не му важат ни 1%. После оној чин на раѓање, се’ што правиш, правиш за нив.
   
  На Prashina и violetmoon им се допаѓа ова.
 3. LostSoul

  LostSoul Нов член

  Зачленет на:
  13 април 2013
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  1
  И Јас сум дете на разведени,моите се разведоа уште кога имав 3 месеци живеам со татко ми ,а со мајка ми воопшто до пред некој месец не комуницирав,татко ми ни забрани да комуницираме со неа јас,брат ми и сестра ми воопшто немавме никаков контакт со неа а не ја ни познава можеше слободно да ја разменам на улица и да не знам дека ми е мајка се до пред некој месец кога решив да ја побарам , но сега се каам заради тоа затоа има 22 години празнина меѓу нас која не се пополнува таа не знае ништо за мене ни кои ми се омилени јадења,ни што сакам ни што не сакам таа која треба да ми најблиската личност ми е тотален странец само со неа сум во контакт затоа што не сакам да ја повредам а не можам ни мамо да ја викам само едно сожалување чувствувам кон неа и сфатив дека јас секогаш ќе останам без неа јас тој ден кога ме остави ме остави засекогаш едно нешто ме убива таа има сега друг маж а додека татко ми никогаш не се оженил не израсна нас трите свои деца ме убива нивната тага во нивните очи огромна тој тагува по нејзе а таа по своите деца и конечно сфатив таа болка да си дете на разведени родители никогаш не поминува секогаш е тука некогаш мислев јас сум причината за нивниот развод си велев да не се родев јас сега тие ќе беа заедно брат ми и сестра ми ќе имаа мајка и татко ,но не сум јас туку тие кои се плашеа да си простат да се љубат и да најдат компромис тие се виновниците толку многу несреќа толку многу болка толку многу прашања во воздухот кои останаа не одговорени толку голема тага во сите нас 5-ца кои секогаш кога ќе се погледнеме в очи брзо си ги вртиме погледите на другата страна за да не видиме болката која е в нас и која потекнува од еден ист извор Развод.
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,488
  Допаѓања:
  14,398
  незнам како татко ти направил такво нешто, без разлиака што и да се случило помеѓу нив не смее да забрани да ве гледа и да ве оттргне од вас ,сепак она е таа што ве родила и не може мајка да не си го сака своето чедо освен ако е психички пореметена и болна, од одруга страна пак би требало да се бори за вас, не би требало да ја прифати туку така одлуката на татко ти... но сепак не ја знаеме вистината и не можеме правилно да судиме...не треба ни да судиме...
  празнината останува и не може да се надополни со ништо друго за жал :|
   

Сподели: