1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Брак, но не и развод!

Дискусија во форумот 'Колумни' започната од FallenAngel, 14 февруари 2013.

?

За или против развод кога се има деца?

Затворена анкета 28 февруари 2013.
 1. за

  55.6%
 2. против

  44.4%
 1. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  Кога пишувам на темава сета се наежувам бидејки сум дете на разведени родители.
  Ме крши мислата дека некогаш беа заедно и заедно се грижеа за мене,а денес со татко ми комуницирам преку интернет, а живеам со очув и мајка ми. Многу работи се изменија од тој развод. Татко ми створи фамилија а и мајка ми. Знам дека ме сакаат, дете сум им, но сепак нешто ми фали,нешто е скршено во мене. Пред некој ден барав во очувот некоја замена на татко ми, но не најдов. А татко ми е далеку да ми ја пружи љубовта. Го гледам само летото.

  КОГА ЌЕ ОДЛУЧИТЕ ДА СТАПИТЕ ВО БРАК НАПРАВЕТЕ ГО ТОА ОД ЉУБОВ И РАЗМИСЛЕТЕ ДЕКА ТРЕБА ДО КРАЈОТ НА ЖИВОТОТ ДА ЖИВЕЕТЕ СО ТОЈ ПАРТНЕР БИДЕЈКИ ЌЕ НАСТАНАТ ДЕЦА КОИ ЗА НИШТО НЕ СЕ ВИНОВНИ.
  [​IMG]
  ЗАТОА ШТО ЛЕСНО Е ДА СЕ РАСИПЕ ШКОЛО,РАБОТА,СТАН И СЕ ЗАЕДНИЧКО ГРАДЕНО НО ТЕШКО Е ДА СЕ ПОСТИГНЕ СЕТО ТОА ПОНАТАМУ.

  Многу родители не го размислуваат ова или пак не им е битно тоа и се разведуваат.

  Детето се навикнало да биде со двата родитела,за арно и лошо.За било каква помош и одлуки заедно сите 3 глави да размислуваат и одеднаш се случува тоа.

  Навистина од моја гледна точка јак филм ги удара во глава партнерите или едниот партнер и се разведуваат.Но тогаш ако така сакале не требало да се мачат да направат едно суштество,кое ќе е дел од ДВАЈЦАТА.

  Немам повеќе зборови

  Кога ќе одлучам со 25 години на склучам брак со една сродна душа јас СЕ КОЛНАМ дека што и да се случи нема да се разведам бидејки го осетив тоа на моја кожа и не го посакувам тоа на моите деца.
  [​IMG]
  Знам ќе кажете да не бидам себична, дека тие имале причина што се развеле, дека сепак нема цел живот да сум со нив и уште икс други причини, но вие што сте пораснале со родителите лесно ви е. А нека одговорат оние кои имале убаво детство додека биле со двајцата родители па после се развеле... Не зборувам за оние случаеви каде родителите биле алкохоличари или не се однесувале добро со фамилијата туку за оние кои биле примерни.​
  Никој не е научен да биде добар родител, но најлошото што може да се случи е да се разведуваат кога имаат деца. Колку и да кажете дека не патат децата патат и тоа многу.​
  [​IMG]
   
  На Bum-Bum, kizzo и melpomena им се допаѓа ова.
 2. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  постојат ситуации во кои е подобро да се разведеш отколку да останеш во брак, не можам да ги разберам жените/мажите кои се жртви на физичко насилство а не се разведуваат поради децата, има и други причини, изневерување, силување, несогласување, пиење, коцкање и многу други... но пред се треба да пробат да ја решат заеднички ситуацијата која настанала, значи ако се сака според мене не постои ситуација која не може да биде решена, колку и да е длабока... ако не се реши е тогаш развод, што би било многу подобро и за партнерите, така и за детето, што е тоа должно да гледа како се караат неговите најсакани, па и не дај боже да биде малтертирано и тоа.... се согласувам донекаде и со тебе, дека пред да се одлучиме на таков голем чекор, треба да размислиме многу убаво, но се случува и пред тоа партнерот да симнувал ѕвезди, планини и што ли уште не, и после тоа се покажува во вистинското светло, што во денешно време тоа е честа појава :confused: така да понекогаш е подобар разводот отколку да се остане во брак поради детето...
   
  На Anakin, Arkantos, kizzo и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. МериСелест

  МериСелест Староседелец

  Зачленет на:
  24 април 2012
  Мислења:
  2,007
  Допаѓања:
  3,215
 4. D.Kettering

  D.Kettering Нов член

  Зачленет на:
  14 февруари 2013
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  22
  Штом веќе гласав, да објаснам. За. Пред се, никогаш не вели никогаш. Работите се менуваат, исто и мислењата. Сега нешто што ти делува невообичаено и чудно другпат ќе биде најдоброто решение. Зошто да? Бидејќи од брак што не функционира највеќе страдаат токму децата. Зошто да се сведоци на караници,тепачки расправии? Следно, читам многу контрадикторност - ако родителите се разведени зошто сметаш дека не е дел од двајцата? Нема логика. Се чудам на фактот што спомнуваш те цитирам ,, Вие што сте пораснале со родителите лесно ви е". Не можаш туку така да осудуваш. Некои луѓе доживуваат поголем пекол така отколку родителите што им се разведени. Велат, не осудувај никој додека не згазнеш во неговите чевли. Да, точно, никој не е научен да биде добар родител, но секој може да биде лош преку непромислени одлуки поради кои ќе патат децата. Понекогаш, разводот е многу умно решение.
   
  На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
 5. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  На МериСелест му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Океј е, копираат и други колумни, ама ни најмалку не е твоја лична. Чисто онака.
   
 7. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  Не е копирана. Како не ти е срам да кажиш такво нешто. Еве кој ден ја напишав и на која страна. И не ми вели сега дека не е мој профилот на топ мк оти мој е.

  http://www.top.mk/blog/50620/ako-sk...to-pati-pred-toa-a-ne-posle-da-se-razveduvate


  И барам извинување за ова!
  Побарај исти зборови на нет да видиме дачи е копирано !
   
 8. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Прочитав само воведот на темата коментарите не ги читам, не ме ни интересираат. Сепак на темава не би сакал да развијам дискусија, едноставно само ќе го произнесам своето мислење.

  Весна1992 ти си дете на разведени родители и ти е тешко. Наспроти тебе, јас бев дете, денес сум човек(маж) што никогаш не го видел својот татко. Израснав само со љубовта на самохраната мајка, и сестра ми. Што значи тука некаде сме со болката.

  Сепак денес, како возрасен човек, и како татко сум за развод ако бракот не функционира.
  Едно дете, ќе израсне во поздрава личност ако има разведени родители отколку да има родители којшто секојдневно ќе се:
  караат;
  тепаат;
  изневеруваат.
  Едно дете, и покрај празнината што ќе ја чувствува во себе секогаш ќе биде поздрава личност ако живее во мирен дом, а не во место каде што ќе се стекне со милион и една траума.
   
  На parvati, Nightmare_f, kizzo и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Во денешно време секој втор брак е разведен.
  Жалосно, но живееме во сосема друго брзо и модерно време.
  Жените и покрај улогите на мајка и сопруга
  работат, организираат и функционираат исто како и мажите.
  Дури и повеќе .
  Секој има свои очекувања и своја слобода.
  Порано се знаела улогата на жената( домаќинка се грижи за децата и куќата)
  Улогата на мажот( да заработи пари, да испазари)..
  Улогите во денешно време се измешани( кај оние парови кои се на исто ниво), што значи нема машко женско . Заедно сме, на еден левел и функционираме како такви.
  Не е тоа така, доаѓа до расправии, незадоволства и сл.
  Тоа е еден важен аргумент кој ако не се реши на време, може да дојде до развод на бракот.
  Што значи двајцата не биле на еден левел.. не се разбирале..
  Друго што уништува една врска е монотонијата..
  Полека ама сигурно ја убива врската со текот на времето..
  И има уште многу битни фактори за одржување на бракот.
  Но ако не иде, зошто да се патат и двајцата?
  Животот е чуден, ни отвара нови врати..
  Сто посто не би останала да живеам со некој само заради тоа: што ќе кажат другите? Хехехе...
   
  На cakar_ulav, melpomena и slb_bobo им се допаѓа ова.
 10. mountian

  mountian Полноправен Член

  Зачленет на:
  30 јануари 2013
  Мислења:
  57
  Допаѓања:
  30
  Кај гледаше кога се венчаше.....Секако дека треба да се мижи пред некој работи(проблеми).Порадди децата,зошто навистина многу страдаат.
  Ако тоа е резултат на многу страдање и гуубење на здравје поради тоа,(не иде рабб)ајт у ПМ....
   

Сподели: