Бразилска музика | Црнобело Форум

Бразилска музика

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Има тема за скоро секој жанр, потоа има за француска музика, екс ју и што ли уште не, па зошто да нема и за португалската музика.
Според мене многу пријатна за уво, музика која тера на играње, едноставно музика за лето и плажи. Овде акцент ставам на португалскиот јазик што се зборува во Бразил и на нивната музика, а не на оригиналниот португалски.
Слушате ваква музика? Омилени песни.

Мене португалскава музика ми е подобра од француската и јазикот ми е милозвучен, па кога сум уморен се расположувам со ваква музика.
Мишел Тело (познат во нашите простори по Ај сечи Перо :D ) ми е океј пејач, бидејќи има добри песници.


И еве една од Густаво Лима :zelen
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Пофалби за темата (bravo)
Португалската музика е една од најдобрите (според мене), и токму е поради тоа, поради убавото звучење на гласот.
Таква е и Шпанската, аргентинската, мексиканската. Можеби може да се сврсти тука и италијанската, но таа е далеку зад нив(според мене).

Јас би се задржал на џезот во португалската музика. Тука е маестрото Mаrio Barreiros. Го почитувам многу.
Би ја издвоил:

Совршенство.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996 and The Tramp

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Фино што имаш слично мислење како мене, само јас сум повеќе за оние разиграни песнички. Како овие погоре што ги ставив.
Џез ептен слабо. :)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,653
1,683
Normandy
Фадото си грми. Другото е општоприфатено и во повеќето супкултури во светот.