Југословенска/Српска кинематографија

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Па ми текна и ја го имам гледано ми нисмо анџели. :D Братучетка ми го има ќе го земам одамна го немам гледано.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Никола Којо еден од омилени српски актери, тука можи да го споменам слободно и Драган Бјелогрлиќ и овие двајца можа мда кажа мдека се најдобри ..
инаку еден од подобрите српски Режисеро според мене е Срџан Драгојевич .. има легендарни филмови кои останале и ке останат српски кинематографски легенди , негови филмови се Ране, Лепо село лепо горе ( нај омилена реплика ми е Ја би да кољемо куме ) и новиот Парада... Сте го гледале ли парада? ако го ска некој некам и пиши ПП да му пратам линк од кај шо можи да си го спушти...
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Никола Којо еден од омилени српски актери, тука можи да го споменам слободно и Драган Бјелогрлиќ и овие двајца можа мда кажа мдека се најдобри ..
инаку еден од подобрите српски Режисеро според мене е Срџан Драгојевич .. има легендарни филмови кои останале и ке останат српски кинематографски легенди , негови филмови се Ране, Лепо село лепо горе ( нај омилена реплика ми е Ја би да кољемо куме ) и новиот Парада... Сте го гледале ли парада? ако го ска некој некам и пиши ПП да му пратам линк од кај шо можи да си го спушти...
Го имам гледано Парада и очекував да биде добра комедија, ама ми беше она баш разочарување. Поглуп српски филм не сум гледал. :banghead
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
222d5.jpg

Šišanje

Новица е млад математички гениј, кој мисли дека своите сништа, почит и љубов ќе ги оствари доколку се придружи на една навивачка група. Носен од харизмата на навивачкиот лидер (негов другар) Реља и љубовта кон неговата сосетка Мина, тој станува скинхед. Филмот ни кажува за тоа колку малку погрешни чекори се потребни за да се уништи еден млад живот, и животот на неговите најблиски. Приказна за созревањето, љубовта и погрешниот избор.


Режија: Стеван Филиповиќ
Сценарио: Стеван Филиповиќ, Димитрије Војнов
Главни улоги: Виктор Савиќ, Никола Ракочевиќ, Бојана Новаковиќ, Наташа Шолак, Никола Којо
Жанр: драма
Година: 2010
Земја: Србија
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kiril and Jackal