Јеховини Сведоци

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Овие да не се случајно едни што стојат на автобуската кај железничка? Имаат нешто книги со нив и слични глупости.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: balerina

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Во централно мексиканската држава Хидалго, јеховините сведоци го уништиле 7000 години старото светилиште - Маконика на древниот Отоми народ, затоа што според нив бил "ѓаволски". Повеќе тука: Link
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Страшна работа се сектите,а и Јеховините сведоци.Штом ги видам со флаерите или во трговскиот центар Рамстор ми се темни пред очите.
Поголем е бројот на луѓе што се зачленуваат кај нив.Можда се свесни некои од нив и заради разочараност го прават тоа,а други не знаат што се.
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Добро бе брат што е со јеховиниве сведоци. Искачаме надвор шетаме и човеков ни се убутува од нигде никаде и ни вика ајде кажете ми кој владее со светот, дали сакате да ги знаете прашањата за животот, ВИДЕТЕ ГО НАШИОТ ВЕБ САЈТ :rofl:rofl:rofl и не се паничете ни вика. Културно го шитнавме, ама не ги можам. И најјако од се си ја рекламираат сектата меѓу луѓето на улица во 23 часот:banghead
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Тие и пред факултет седат.Божем се некое школо за јазици и даваат ливче на кое пишува изучување на англиски јазик проучувајќи ја библијата.И доле нивната страница.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Навистина досадни луѓе кои мислат дека секој муабет треба да се сведе да се дрдори за боговите и што тие планираат за човештвото.

Кога ти успеа да дознаеш за тоа, кога само шеташ од врата на врата по цел ден за да зброуваш?
Каде ти е праксата, каде ти е изучувањето на религиите, на философиите, каде е внатрешното „пеглање“ на сопствениот живот?

Да им веруваме дека тукутака боговите ги избрале и тие како мирјани (обични верници) ќе зборуваат за божествениот план?

Јас не би...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Idiot

Bozle

Староседелец
18 ноември 2018
7
4
603
44
Имав комшии сведоци, шо имат просведочено никој не знае, нема врска сакам да кажам они сами си кажуваат дека се организација и дека имаат нешто како членска карта и нивоа. Од организацијата имаат т.н. посматрачи кои ги надгледуваат овие со членската дали стварно живеат како сведоци. Заради дрога, секс, алкохол и цигари се губи членската книшка. Добиваат пари, не слават родендени, не наздравуваат со чаши, не и е дозволено трансфузија на крв, освен Исусовото раѓање во Април други празници не слават ( ни Нова Година) Позитивно е шо не пцуваат. Многу си помагаат само на тие од организацијата доде идат на собир сите у бос костуми или стои на улица у костум па ако ширеш Божјо писмо зашто му даваш значење на материјалното. (Добив одговор Исус бил секогаш најубаво облечен) хаха
Сектата е стара 500год така не може да биде по правилна од христијанството кое е старо 2000год. Во Русија е забранета сектата и беа често убивани.Најмоќната покраина во Германија каде католичката црква е вмешана во се, се труди исто да и го забрани постоењето.
Кога се со други луѓе си се нормални, а кога ќе сретнат некој нивни одма насмевка убави зборови= премногу лицемерно. Многу од нив се спремни да научат како да убедат и привлечат луѓе, да се шетаат по светот како демек проповедаат, а не сакат да работат и да имат нормален живот.
А да и за нив крај на светот беше најавен 2012 па после др месец и коа не бидна ништо не прогнозираат....
Мислам кој у шо сака нека си верува но не го наметнувај тоа.
Секатата е “прекрасна” за луѓе кои во минатото вршеле најлоши дејствија и мислат сега преку проповедање ќе се очистат од гревовите, оние кои не се запознаени добро за ниедна религија, луѓе кои се сами, Роми и сл.
 
Последна промена: