Језива дилема | Црнобело Форум

Језива дилема

Big Berta

Староседелец
7 февруари 2015
106
208
1,053
Извини ама дали си свесна колку луѓе се земаат со партнерот/партнерката само заради тоа што сексот им е предобар? Ако јас имам фетиши и партнерката сака да ми ги исполни/ги исполнува, нормално дека ќе продолжам да се гледам со неа па и ќе се земам. Ако на некој му е фетиш такво нешто, зошто да не започне љубовна врска со некого? Баш пред некој ден коментиравме тоа со едни колеги, едниот спомна дека прочитал некаде дека голем процент на мажи се изјасниле дека пре би се земале со жена која е добра во кревет отколку со жена со која си го имаат муабетот. Еден од колегите се изјасна дека се што му е најважно кај партнерката е тоа да го сака и да биде добра во сексот (види, не го бива секој за таа работа, настрана искуството и се друго, во сексот или те бива или не те бива, се разбира може да се подучи да се поправи али ипак, како викаат или ја имаш ватрата или ја немаш), додека другиот упорно му упаѓаше во збор и беше за тоа дека треба да се избере партнерка која ќе ги сфаќа твоите амбиции, ќе биде комуникативна, ќе биде забавна во друштво и слично.
Ако одредена личност има фетиш како што наведе ти, запознае таква личност, зошто да не би можела да започне врска? Ако личноста е океј, фетишот го исполнува, личноста има супер карактер и сл. Имам читано дека некои луѓе се опседнати со тоа да бидат подобри од партнерот, да бидат посовршени, да го прават партнерот да изгледа како the bad guy, а тие самите демек се невини, кревки, премногу добри. Така да, има секаков тип на луѓе.
Секој може да биде нечиј сексуален објект. Не значи дека ако некоја девојка е во врска со некој инвалид еве рецимо, таа е со него само ради тоа што има разни фетиши, перверзна е, се пали на такви работи. Па и да има фетиши, ако е спремна да биде со него, да го почитува и се друго што доаѓа во една врска, who cares? Можеби некој има фетиш за големи гради, а ти еве имаш бујни гради, дали тоа значи дека типот е лош човек? Дека има фетиши и дека не е способен да те сака или само те искористува? Јас не мислам така. То ест, можеби, ама не мора да значи.

Сѐ тоа во ред, кој што сака нека прави, негов живот, али поентата во мојот пост беше за љубовна врска, не конкретно за фетишизам.
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Сѐ тоа во ред, кој што сака нека прави, негов живот, али поентата во мојот пост беше за љубовна врска, не конкретно за фетишизам.
Па добро де исто е. Ако има фетиш за такво нешто не значи дека не е за љубовна врска. Види јас го гледам тоа на овој начин, ај еве да земеме дека девојка има фетиш кон момче инвалид. Таа има фантазии со него, се запознава со него ама срам и е веднаш да премине на главно. Полека полека се опушта. Па може и имаат секс уште првата недела. Подоцна го запознава на карактер. Ако си одговараат, супер. Ако не, ништо. Зарем не е така и ако дечкото не е инвалид?
Одам во кафуле и гледам згодна женска. Имам сексуални фантазии со неа. Ах, брат што не би и правел. Нели ја гледам како сексуален објект? Не знам каква е, не знам што мисли, може во тој момент девојката планира да убие некого, ама за мене е девојката од соништата, оти го има сето тоа што јас го посакувам. И да, на првиот дејт одиме некаде, имаме секс. Потоа се запознаваме дали ми одговара карактерно или не. И јас сум ја гледал како сексуален објект и таа мене.
Исто е, без разлика кој каков е. И нема да ме убедиш дека никогаш во животот не си помислила за некоја личност колку е згодна и не си помислила да имаш секс или како сте заедно а не си знаела буквално ништо, ни што е, ни зошто е, ни карактер каков има...
И да, @Outrider имаше фетиш за сијамски близначки или така нешто? :zelen Ама јас сепак пошто знам колку е фин чувствувам дека би ја земал за жена/ ги земал за жена. Не знам како оди ова искрено со сијамските близначки :^) Друже те молам поправи ме ако грешам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,396
5,901
1,683
Disco
Извини ама дали си свесна колку луѓе се земаат со партнерот/партнерката само заради тоа што сексот им е предобар? Ако јас имам фетиши и партнерката сака да ми ги исполни/ги исполнува, нормално дека ќе продолжам да се гледам со неа па и ќе се земам. Ако на некој му е фетиш такво нешто, зошто да не започне љубовна врска со некого? Баш пред некој ден коментиравме тоа со едни колеги, едниот спомна дека прочитал некаде дека голем процент на мажи се изјасниле дека пре би се земале со жена која е добра во кревет отколку со жена со која си го имаат муабетот. Еден од колегите се изјасна дека се што му е најважно кај партнерката е тоа да го сака и да биде добра во сексот (види, не го бива секој за таа работа, настрана искуството и се друго, во сексот или те бива или не те бива, се разбира може да се подучи да се поправи али ипак, како викаат или ја имаш ватрата или ја немаш), додека другиот упорно му упаѓаше во збор и беше за тоа дека треба да се избере партнерка која ќе ги сфаќа твоите амбиции, ќе биде комуникативна, ќе биде забавна во друштво и слично.
Ако одредена личност има фетиш како што наведе ти, запознае таква личност, зошто да не би можела да започне врска? Ако личноста е океј, фетишот го исполнува, личноста има супер карактер и сл. Имам читано дека некои луѓе се опседнати со тоа да бидат подобри од партнерот, да бидат посовршени, да го прават партнерот да изгледа како the bad guy, а тие самите демек се невини, кревки, премногу добри. Така да, има секаков тип на луѓе.
Секој може да биде нечиј сексуален објект. Не значи дека ако некоја девојка е во врска со некој инвалид еве рецимо, таа е со него само ради тоа што има разни фетиши, перверзна е, се пали на такви работи. Па и да има фетиши, ако е спремна да биде со него, да го почитува и се друго што доаѓа во една врска, who cares? Можеби некој има фетиш за големи гради, а ти еве имаш бујни гради, дали тоа значи дека типот е лош човек? Дека има фетиши и дека не е способен да те сака или само те искористува? Јас не мислам така. То ест, можеби, ама не мора да значи.

Само да се напомене дека фетиш не се примарни сексуални атрибути (големи гради шо спомена) и нивни варијации туку ствари кои немаат врска со сексуална привлечност освен кај особата која се пали, како ставање гас-маска при секс (во некој филм имаше таков ужас, ми се смачи кога видов (puke))
Добар секс е прилично лизгава категорија :D и тоа е различно од особа до особа, она што е добро за еден е лошо за друг и слично, а тоа дека со `јак секс` се стигнува до квалитетна врска е само мит. Квалитетна врска/брак е подложна на триста предизвици кои не се решаваат со сексање, долга и широка е да не одам оф-топик пошто денот е 24 часа а годината 365 дена и ако партнерите немаат шо да прават надвор од кревет (или имаат малку) таа врска е осудена на пропаст како ватерполо репрезентацијата на Маќедоња.

Па добро де исто е. Ако има фетиш за такво нешто не значи дека не е за љубовна врска. Види јас го гледам тоа на овој начин, ај еве да земеме дека девојка има фетиш кон момче инвалид. Таа има фантазии со него, се запознава со него ама срам и е веднаш да премине на главно. Полека полека се опушта. Па може и имаат секс уште првата недела. Подоцна го запознава на карактер. Ако си одговараат, супер. Ако не, ништо. Зарем не е така и ако дечкото не е инвалид?
Одам во кафуле и гледам згодна женска. Имам сексуални фантазии со неа. Ах, брат што не би и правел. Нели ја гледам како сексуален објект? Не знам каква е, не знам што мисли, може во тој момент девојката планира да убие некого, ама за мене е девојката од соништата, оти го има сето тоа што јас го посакувам. И да, на првиот дејт одиме некаде, имаме секс. Потоа се запознаваме дали ми одговара карактерно или не. И јас сум ја гледал како сексуален објект и таа мене.
Исто е, без разлика кој каков е. И нема да ме убедиш дека никогаш во животот не си помислила за некоја личност колку е згодна и не си помислила да имаш секс или како сте заедно а не си знаела буквално ништо, ни што е, ни зошто е, ни карактер каков има...
И да, @Outrider имаше фетиш за сијамски близначки или така нешто? :zelen Ама јас сепак пошто знам колку е фин чувствувам дека би ја земал за жена/ ги земал за жена. Не знам како оди ова искрено со сијамските близначки :^) Друже те молам поправи ме ако грешам.

Не знам шо би правел ако запознаам сијамка и ми се засвиѓа едната од двете, тука има еден куп правни проблеми и дилеми, ако ја земам едната дали истовремено ги земам двете, дали сум инстант бигамист во тој случај а тоа е кривично дело :zelen ...настрана тоа шо ако ме хејта едната од двете а сака несака мора да е присутна и на секс и секаде, не гледам решение, може да ме заколи на спиење :kafe
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Давор

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Замисли, се земаш со некој здрав, прав, полн со живот и енергија и по извесно време почнува да се понаша ко да је пао са планине, да пие, да те малтретира физички и психички, ама па ти пустото си го сакаш, си викаш ќе се смени, рецимо дете ко ќе се роди. И си остануваш со него. Има полошо и од инвалидитет, а сепак за жал такви врски опстојуваат, така да како што имаше некој напишано во темава, се зависи од твојот праг на толеранција. Сепак да бидеш во таква врска, потребно е исклучително стабилен карактер и одговорност, оти настрана од причите како љубовта е непобедлива, таквите ситуации и те како знаат да влијаат и на двајцата партнери. Да бидеш мајка и татко, да бидеш 24 часовна негователка на твојот партнер/ка, да бидеш дома и мајстор и готвач и да трчаш на работа да обезбедиш егзистенција...долга е листата. И него тоа што се чувствува некорисно, зависно од некој сигурно не му е најубаво чувство на светот. Едноставно прекипува, не е толку едноставно. Едниот ќе остане без работа, се намалува буџетот, па се создава тензија не пак во ваква навистина деликатна ситуација.
Луѓе сме од крв, месо и емоции. Не е лесно таков товар да се носи.
Секој има право на љубов, на семејство, на топлина и иднина и на сите луѓе кои им го овозможуваат тоа на своите партнери со инвалидитет и гордо се носат со сите предизвици им се поклонувам!
Искрено, не можам ни да помислам на мојот дечко да му се случи нешто такво, секако дека не ми паѓа на памет да кренам раце од него, но какви ќе бидеме ние во таква ситуација, колку психички ќе можеме да дотраеме, не знам. И не сакам никогаш да дознаам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Хоуп*