Форумско радио

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,763
2,409
1,133
www.crnobelo.com
Имаме пак промена на радиото.
Адресата на која што ќе може да се слуша е следната:
http://radiostream.neotel.mk:8000/crnobelo.m3u

За тие што сакаат да пуштаат, ќе им објаснам јас на модераторите, па прашувајте ги нив :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
АКо некој е заинтересиран може кај емне да праша за пасворд и сервери. :)
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
сакам да кажам ми дојде една страшно добра идеја .. Бидејки се ближи Еуро 2012 и мора да бареме чаре да ја поткрениме дискусијата на форумо и да го активираме форумџијското радио зошто да не ги споиме сите тие работи во едно . ? Предлогот е следен за секоја утакмица на европското да има по еден дежурен коментатор на нашето радио. Мислам дека кебиди многу јако и дека ке биди доста интересно ..шо викате ? еве јас се пријавувам за утакмиците ко ке игра Џерманија .. или еве една добра идеја да има по двајца коментаттори и секој да навива за различен тим и секој да коментира од своја страна за својот тим .. шо ке кажите на ова ? морав и тука да го објавам истот за да се информисате појке .. и ако се сложвате со идејата, админот да го оспособи радиото ид асе пријават коментатори за утакмиците ...пријави тука во оваа тема со це лда знајме сите кој кога ке коментира и кога е слободно
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN and Ghtalpo

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
сакам да кажам ми дојде една страшно добра идеја .. Бидејки се ближи Еуро 2012 и мора да бареме чаре да ја поткрениме дискусијата на форумо и да го активираме форумџијското радио зошто да не ги споиме сите тие работи во едно . ? Предлогот е следен за секоја утакмица на европското да има по еден дежурен коментатор на нашето радио. Мислам дека кебиди многу јако и дека ке биди доста интересно ..шо викате ? еве јас се пријавувам за утакмиците ко ке игра Џерманија .. или еве една добра идеја да има по двајца коментаттори и секој да навива за различен тим и секој да коментира од своја страна за својот тим .. шо ке кажите на ова ? морав и тука да го објавам истот за да се информисате појке .. и ако се сложвате со идејата, админот да го оспособи радиото ид асе пријават коментатори за утакмиците ...пријави тука во оваа тема со це лда знајме сите кој кога ке коментира и кога е слободно
Убава иде,нешто како јанко јадибурек што коментираше:)
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
дечки ај некој нека најди како да си го нагодам винапмот оти имама нов лаптоп и немам ништо средено а не можам да најдам за новото радио како треба ...
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
1. Winamp Plugin
Новото радио функционора со друг плагин, наместо SHOUTcast, ќе треба да инсталирате edcast.
Истиот можете да го преземете на следниот линк:
http://downloads.pcworld.com/pub/new/design___multimedia/audio/mp3/edcast_winamp_3.1.21.exe

Значи, чекор 1. инсталирање на edcast.

2. Конфигурација на edcast
Откако ќе го инсталирате, треба да го подесиме, ќе го опишам ова со screenshots:

podesuvanje-2-jpg.2258


podesuvanje-1-jpg.2257


podesuvanje-3-jpg.2259


podesuvanje-3-1-jpg.2260


podesuvanje-4-jpg.2261


podesuvanje-5-jpg.2262


Откако ќе ги направите подесувањата, кликате ОК, се затвора овој прозор и на претходниот кликате Connect. Од тој м омент почнувате да стримате :)

ВАЖНО:
Линк за слушње музика на новото радио:
http://radiostream.neotel.mk:9000/crnobelo.m3u

П.С. Сите кои пуштале радио или сакаат да пуштааат нека ми пишат за да и дадам лозинка и порт.:)