Ризик - добитен или фатален чекор?

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
4FUN тоа јас ве прашав вас погоре ;)

Мене никој ништо не ме прашал ... и не знам дали ти е ваков ставот на оваа тема само или воопшто ...
песимизмот ке те убие пред време тебе ... не мора да ти престане срцето да ти работи за да бидеш мртов ... има и живи мртовци !

повеке не реплицирам на оваа тема ... за оваа тема си го кажав мојот став !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and Lady*

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не велам така, ќе одам офтопик ако ви кажам дека вие имате премногу оптимистички ставови и ја согледувате само позитивната страна, а негативната страна од ризикот ја занемарувате премногу лесно како да нема шанси за да се случи.


4FUN Дали мене песимизмот ќе ме изеде тоа е моја работа. Можеби ќе ти дојдам на сон за да те плашам, а?
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,531
14,441
1,683
Таму каде што треба
Не вие имате грешен поглед кон ситуацијата. Вие велите дека ако не ја направиш операцијата ќе се каеш, а ако ја направиш и умре во сала, тогаш и онака ќе умрел. Сите ние ќе умреме кога-тогаш.
ризик е и едното и другото !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ГоспоТ

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Хмм...
Едно прашање. Дали би ризикувала близок да пратиш на операција кога ризикот е највисок за смрт а сепак операцијата е нужна?
Јас пак на ова би кажала вака....во таков случај би се консултирала со повеке лекари за мислење...јас за ова не би можела да ризикувам без да се консултирам.
незнам зошто се расправате мегу вас кога секој си одлучува како што сака:)
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Постои и калкулиран ризик. Нешто како партија шах. Има одреден број на потези, можете да ги предвидите нив, но дали можете и вашиот противник?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Зависи од ситуацијата и околностите. За некои работи вреди да ризикуваш,ама за такви како операција која е нужна а ризикот голем како што кажа melpomena би се консултирала со повеќе лекари па после да одлучам. Се надевам дека никогаш нема да се најдам во ваква ситуација, ама понекогаш треба да се ризикува. Ми се случувало да ризикувам и тоа во ситуации кога најмалку сум очекувала да се решам на таков чекор па пак да испадне добро, али не секогаш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Лол,какво е тоа прашање за операцијата?Погоре е кажано веке.И онака сите еден ден ке умреме.Некој порано некој подоцна.Нема да знаеш дали ке ти зависи животот ако отиде на таа операција.
На крајот на краиштата ако размислам уште еднаш јас не одлучувам за неговиот живот туку самиот тој ако е решен да иде на ризик нека оди,јас нема да го спречам туку ке го подржам ако навистина го сака тоа-секако ова е мое мислење не мора да е така.
Да,секогаш одам на ризик,па што биде нека биде,барем ке знам дека сум се потрудила без да се откажам предвреме.
 

Стефанија

Активен Член
19 февруари 2012
156
233
43
Ризикот во некој случај е добитен, но во некои фатален :)