Ризик - добитен или фатален чекор?

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ова е дури просто прашање..
Истиот одговор како Лејди...
Смрта му е сигурна,тоа е само начин да му помогнеш...;)
Не е баш просто прашање. Не знам како тоа гледате Смртта му е сигурна. Па и тебе смртта ти е сигурна, ама тоа не е причина да дојдам и да те убијам.
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
на оваа тема јас би дебатирал повеке за економијата !
ризик ... ризик ствара капитал - така беше нели !
секогаш имаш избор , дали сакаш да ризикуваш или не ! - во превод - дали сакаш да го добиш тоа нешто што ти фали и го посакуваш или само ке си фантазираш ....

- ако сакате многу повеке , мора да се ризикува - што значи многу повеке труд, обврски, главоболи и многу помала слобода !
но доколку ти се остварат целите - после тие обврски и главоболки ке се претворат во уживање и задоволства ...

-доколку сте од типот на луге кој сакаат да идат само на "сигурна карта" - тогаш ке бидете "роботи", ке правите што ви се кажува и ке чекате да дојде први за да си ја подигнете скромната плата која на поголем број не им издржува ни до 15 ти ... затоа пак ке немате никакви проблеми и поголеми обврски во работата, а ке имате повеке слободно време за шетање (со рацете во џеб)


не секогаш лугето кој играат на сигурна карта се слаби финансики или незадоволни - и тие на свој начин вложиле доста труд со тоа што своевремено биле посветени на школувањето, кое им се одразило со добра функција во некоја подобра фирма ...

јас сум од тие што сакаат да ризикуваат - ама не секогаш (bandit)

:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@, JaMi and Bum-Bum

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
Не е баш просто прашање. Не знам како тоа гледате Смртта му е сигурна. Па и тебе смртта ти е сигурна, ама тоа не е причина да дојдам и да те убијам.
Вика дека операцијата е неопходна значи сигурна му е смртта за некое време значи треба да пробаш да го спасиш;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*, 4FUN and Bum-Bum

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Не е баш просто прашање. Не знам како тоа гледате Смртта му е сигурна. Па и тебе смртта ти е сигурна, ама тоа не е причина да дојдам и да те убијам.
Ти не го убиваш ....Ти само му помагаш ;) Затоа што ако умре ке речеш а зашто барем не пробавме ...
Дали ке умре сега или пак за 5 месеци е исто,но не е исто да знаеш дека постои начин да го сочуваш
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN and Lady*

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ти не го убиваш ....Ти само му помагаш ;) Затоа што ако умре ке речеш а зашто барем не пробавме ...
Дали ке умре сега или пак за 5 месеци е исто,но не е исто да знаеш дека постои начин да го сочуваш
Ама ако не успее операцијата си му го скратила и тоа малку време што му останало.
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Ама ако не успее операцијата си му го скратила и тоа малку време што му останало.
Ама ако успее....Зашто гледаш на негативната страна?
Зарем нема да ти биде криво ако си имал можност да успее и да го имаш до тебе долги години?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ама ако успее....Зашто гледаш на негативната страна?
Зарем нема да ти биде криво ако си имал можност да успее и да го имаш до тебе долги години?
Не вие имате грешен поглед кон ситуацијата. Вие велите дека ако не ја направиш операцијата ќе се каеш, а ако ја направиш и умре во сала, тогаш и онака ќе умрел. Сите ние ќе умреме кога-тогаш.
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Не вие имате грешен поглед кон ситуацијата. Вие велите дека ако не ја направиш операцијата ќе се каеш, а ако ја направиш и умре во сала, тогаш и онака ќе умрел. Сите ние ќе умреме кога-тогаш.

Епа ако гледаш така ... ајде уште на раѓање нека ги убиваат сите... зашто да живеат, кога ке умрат кога тогаш !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
Не вие имате грешен поглед кон ситуацијата. Вие велите дека ако не ја направиш операцијата ќе се каеш, а ако ја направиш и умре во сала, тогаш и онака ќе умрел. Сите ние ќе умреме кога-тогаш.
Да сите ќе умреме некои порано некои подоцна.. Мислам дека ти грешно ја сфаќаш ситуацијава :)