Проблем со изговор на буквата Р

LordofNaruto

Нов член
12 октомври 2018
1
0
1
24
Zdravo na site nov sum na ovoj forum.
Imam eden problem imam 12 godini i nz da ja kazam bukvata Р
mene toa me mnogu nervira i nekoi lugje se seguvaat so toa.
Razmisluvav za logoped no prezafaten sum so skolo i so dr raboti. Dali imate nekakov predlog da go naucam r-to od doma?

Blagodaram
 

Alexander

Староседелец
10 март 2012
25
5
1,003
36
Zdravo na site nov sum na ovoj forum.
Imam eden problem imam 12 godini i nz da ja kazam bukvata Р
mene toa me mnogu nervira i nekoi lugje se seguvaat so toa.
Razmisluvav za logoped no prezafaten sum so skolo i so dr raboti. Dali imate nekakov predlog da go naucam r-to od doma?

Blagodaram
Вежбај со зборови во кои ја има таа буква, на пример триста триесет и три тракторчиња прават брм брм брм или кралот карло на кралицата клара и го украл кларинетот, нешто во тој стил прави си такви вежби по 10тина пати во еден ден и ќе ја научиш буквата Р, а за другите деца што те зафркаваат само игнорирај ги и не се дружи со нив.
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Pobaraj struchna pomosh dodeka rastes I ti se oformuva grloto.Problemot ne mozes sam da go reshish.Moras na logoped pod itno.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alexander

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Се стискаа образите и се пробуваше да се каже буквата Р. Ја така знам ама не знам колку би помогнало но пак пробај ништо не губиш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Achernar

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Јас на твои години, не сум можела да ги изговорам буквите Ц, и уше неколку, наместо Ц, ја употребував С, за се. Шо е најтрагично ни неа не сум можела да ги изговорам, ден денеска ми е тешко ако се опуштам со разговор се дешава да се изгубам. Мене ми беше потешко од тебе. Особено за читање, ја сум била тежок случај, но денеска на 26, сум ок. И мене ме зезаа во школо. Кажи јајца, кажи ова, кажи она ... Поголемите деца од мене... Ама со тек на време се средило се... Така да, дете, не очајувај. :) Ако ептен сакаш, можеш на логопед, тој многу ќе ти помогне, мада и р-то не е страшно толку. :) Секси е... :*(hug)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape and Alexander

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Јас на твои години, не сум можела да ги изговорам буквите Ц, и уше неколку, наместо Ц, ја употребував С, за се. Шо е најтрагично ни неа не сум можела да ги изговорам, ден денеска ми е тешко ако се опуштам со разговор се дешава да се изгубам. Мене ми беше потешко од тебе. Особено за читање, ја сум била тежок случај, но денеска на 26, сум ок. И мене ме зезаа во школо. Кажи јајца, кажи ова, кажи она ... Поголемите деца од мене... Ама со тек на време се средило се... Така да, дете, не очајувај. :) Ако ептен сакаш, можеш на логопед, тој многу ќе ти помогне, мада и р-то не е страшно толку. :) Секси е... :*(hug)
Па ти ко мене додуша ја малку бетер бев :)
Ја ги мешав ц и ч, ш и с, з и ж.
И ден денес знам да ги помешам посебно кога брзам или кога не сум при себе па не обрнувам многу внимание.
Доста си патев ради овие букви како мала, ама некако со асоцијација која и ден денес несвесно уште си ја користам си ги навикнав, али се случува пак да ги мешам, дури и при пишување не само при говор. :)
 

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Па ти ко мене додуша ја малку бетер бев :)
Ја ги мешав ц и ч, ш и с, з и ж.
И ден денес знам да ги помешам посебно кога брзам или кога не сум при себе па не обрнувам многу внимание.
Доста си патев ради овие букви како мала, ама некако со асоцијација која и ден денес несвесно уште си ја користам си ги навикнав, али се случува пак да ги мешам, дури и при пишување не само при говор. :)

И јас сум имала проблем со нив хаха, али помалку за разлика од Ц со С. Не сум можела поникако да ги изговарам... Бев заникаде, сите деца во рана возраст ете ваљда сме си имале некои наши демони... Хм, при пишување не знам зашо ги грешиш... Си била на Логопед ко помала? Или исчезна само од себе, со помош можда од дома, поддршка.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
И јас сум имала проблем со нив хаха, али помалку за разлика од Ц со С. Не сум можела поникако да ги изговарам... Бев заникаде, сите деца во рана возраст ете ваљда сме си имале некои наши демони... Хм, при пишување не знам зашо ги грешиш... Си била на Логопед ко помала? Или исчезна само од себе, со помош можда од дома, поддршка.
Па не, не сум била. Само од себе со тек на време си помина. Мада пак ќе кажам знам некогаш пак да згрешам. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот

Danzl

Нов член
23 ноември 2018
18
17
3
Zdravo na site nov sum na ovoj forum.
Imam eden problem imam 12 godini i nz da ja kazam bukvata Р
mene toa me mnogu nervira i nekoi lugje se seguvaat so toa.
Razmisluvav za logoped no prezafaten sum so skolo i so dr raboti. Dali imate nekakov predlog da go naucam r-to od doma?

Blagodaram
А кажи зошто се замараш со такви глупости не можеш не можеш што е тука толку страшно колку ги има такви илјадници гледај се како посебен во позитивна смисла можеби со тек на време ке го подобриш изговорот дека те за***ваат во школо едноставно игнорирај ги и цепај напред и јас незнам дали сега го изговарам како што треба хаха дека не сум се замарал со таа банална глупост
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот