1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Проблем со изговор на буквата Р

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од LordofNaruto, 12 октомври 2018.

 1. LordofNaruto

  LordofNaruto Нов член

  Зачленет на:
  12 октомври 2018
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo na site nov sum na ovoj forum.
  Imam eden problem imam 12 godini i nz da ja kazam bukvata Р
  mene toa me mnogu nervira i nekoi lugje se seguvaat so toa.
  Razmisluvav za logoped no prezafaten sum so skolo i so dr raboti. Dali imate nekakov predlog da go naucam r-to od doma?

  Blagodaram
   
 2. Alexander

  Alexander Староседелец

  Зачленет на:
  10 март 2012
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  5
  Вежбај со зборови во кои ја има таа буква, на пример триста триесет и три тракторчиња прават брм брм брм или кралот карло на кралицата клара и го украл кларинетот, нешто во тој стил прави си такви вежби по 10тина пати во еден ден и ќе ја научиш буквата Р, а за другите деца што те зафркаваат само игнорирај ги и не се дружи со нив.
   
 3. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,327
  Допаѓања:
  3,016
  Pobaraj struchna pomosh dodeka rastes I ti se oformuva grloto.Problemot ne mozes sam da go reshish.Moras na logoped pod itno.
   
  На Alexander му/ѝ се допаѓа ова.
 4. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,207
  Допаѓања:
  2,292
  Се стискаа образите и се пробуваше да се каже буквата Р. Ја така знам ама не знам колку би помогнало но пак пробај ништо не губиш.
   
 5. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  113
  Јас на твои години, не сум можела да ги изговорам буквите Ц, и уше неколку, наместо Ц, ја употребував С, за се. Шо е најтрагично ни неа не сум можела да ги изговорам, ден денеска ми е тешко ако се опуштам со разговор се дешава да се изгубам. Мене ми беше потешко од тебе. Особено за читање, ја сум била тежок случај, но денеска на 26, сум ок. И мене ме зезаа во школо. Кажи јајца, кажи ова, кажи она ... Поголемите деца од мене... Ама со тек на време се средило се... Така да, дете, не очајувај. :) Ако ептен сакаш, можеш на логопед, тој многу ќе ти помогне, мада и р-то не е страшно толку. :) Секси е... :*:gus
   
  На escape и Alexander им се допаѓа ова.
 6. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,207
  Допаѓања:
  2,292
  Па ти ко мене додуша ја малку бетер бев :)
  Ја ги мешав ц и ч, ш и с, з и ж.
  И ден денес знам да ги помешам посебно кога брзам или кога не сум при себе па не обрнувам многу внимание.
  Доста си патев ради овие букви како мала, ама некако со асоцијација која и ден денес несвесно уште си ја користам си ги навикнав, али се случува пак да ги мешам, дури и при пишување не само при говор. :)
   
  На Alexander и Ѕид на плачот им се допаѓа ова.
 7. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  113
  И јас сум имала проблем со нив хаха, али помалку за разлика од Ц со С. Не сум можела поникако да ги изговарам... Бев заникаде, сите деца во рана возраст ете ваљда сме си имале некои наши демони... Хм, при пишување не знам зашо ги грешиш... Си била на Логопед ко помала? Или исчезна само од себе, со помош можда од дома, поддршка.
   
 8. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,207
  Допаѓања:
  2,292
  Па не, не сум била. Само од себе со тек на време си помина. Мада пак ќе кажам знам некогаш пак да згрешам. :)
   
  На Ѕид на плачот му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Danzl

  Danzl Нов член

  Зачленет на:
  23 ноември 2018
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  17
  А кажи зошто се замараш со такви глупости не можеш не можеш што е тука толку страшно колку ги има такви илјадници гледај се како посебен во позитивна смисла можеби со тек на време ке го подобриш изговорот дека те за***ваат во школо едноставно игнорирај ги и цепај напред и јас незнам дали сега го изговарам како што треба хаха дека не сум се замарал со таа банална глупост
   
  На Ѕид на плачот му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: