Чет муабети (ти реков-ми рече)

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Понекогаш им завидувам на луѓето кои умеат да пишуваат, кои знаат толку добро да ги постават зборовите како да пеат, да играат,да плачат, да се смеат...да ја почувствувам лутината, па дури и омразата, гневот.
Секогаш се прашував дали човек се раѓа писател, поет или тоа може да се научи...можеби е божји дар?
Дали на тие луѓе нешто им фали, дали се срамат да се искажат слободно во јавност, па сето тоа што им лежи на душа, полесно го претопуваат во пишани зборви?
Сакам да пишувам, сакам да творам, но кога првичната мисла ќе ми дојде и инспирацијата ме поведе, по извесно време добивам некој блок во мозокот, во чувствтата, ќе се врзам во чвор од милион неискажани и недоречени зборови, кои незнам како да ги извадам од мене...и ќор сокак.
Едно време почнав да пишувам книга за мојот живот..уфффф, повеќе рикав од плачење отколку што пишував..една страна и два дена депресија.
Не, дефинитивно не ме бива, не умеам..можеби ќе се запишам во некоја креативна работилница,па белким ке поднаучам...а дотогаш ќе уживам во читање на текстови од @Baknuvalka @lady moon and @incognito (hug)(flower)
:)
Ова беше повеќе од тоа што очекував, ти кажа повеќе од пишаниот збор, дар е да бидеш човек со сите доблести и маани и да успееш да се искажеш во срцето на хуманоста:)
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
@Ita извини за рекламата денес:D
Ма зашто вака ми правиш, знаеш дека цела вечност треба да помине додека ми текне за што ми збориш :D мада овој пат вечноста беше брза, нема проблем не е толку страшно :D само ме интересира што точно реклама гледаше та да си ја мразам цел живот :D
 

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Ма зашто вака ми правиш, знаеш дека цела вечност треба да помине додека ми текне за што ми збориш :D мада овој пат вечноста беше брза, нема проблем не е толку страшно :D само ме интересира што точно реклама гледаше та да си ја мразам цел живот :D
Ќе ти кажам во понеделник, ама може беше со причина:D