Сакам да кажам/Сакам да прашам

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Deset zapovijedi indijanaca

1. Odnosi se prema Zemlji i svim živim bićima na njoj s poštovanjem! (Zaoštri pogled.)

2. Budi u neprestanoj vezi s Velikim Duhom! (Slušaj unutarnji glas.)

3. Cijeni svoje bližnje! (Budi vrijedan poštovanja.)

4. Surađuj za dobrobit čovječanstva! (Pridonosi onime u čemu si najbolji.)

5. Pomaži u svakoj prilici! (Bolje je pomagati više nego manje.)

6. Čini ono u što si siguran da je dobro! (Misli prije nego što djeluješ.)

7. Brini o ravnoteži duha i tijela!

8. Uloži dio napora u "više dobro"! (Pokušaj molitvom.)

9. Budi iskren! (Prema drugima i prema sebi.)

10. Preuzmi punu odgovornost za svoja djela. (Ne krivi druge.)
Те немаше кога се расправавме за Исусовите заповеди .. требаше таму да се вклучиш ..
Инаку почлитувај ги и ке добиеш внатрешен мир, ке се добиеш себе и се друго ;)
Been there, done that !
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Некој да ми објасни како можам јас како човек да купам автобуски билет и да стигнам од точка А до Б, притоа да не треба да одам од шалтер до шалтер и првиот и единствен одговор што го добивам е дека паднал системот?
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Некој да ми објасни како можам јас како човек да купам автобуски билет и да стигнам од точка А до Б, притоа да не треба да одам од шалтер до шалтер и првиот и единствен одговор што го добивам е дека паднал системот?
Низ Скопје или мегу градски ??
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Низ Скопје. Сменија целосно политика, ја усраа работата до крај.
Да, па не знам, а во автобус не можеш да вадиш?
Мене еден возач пред нова година ми рече дека ке можеш од него да купиш билет со 10 возења во вид на картица, и потоа ја надополнуваш некако или пак нова зимаш .. не знам, не сум упатен, како и да е Македонија оди во / за никаде ..
и опет го цитирам рајдер, тоа е кога работиш со Хунзи
 

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Да, па не знам, а во автобус не можеш да вадиш?
Мене еден возач пред нова година ми рече дека ке можеш од него да купиш билет со 10 возења во вид на картица, и потоа ја надополнуваш некако или пак нова зимаш .. не знам, не сум упатен, како и да е Македонија оди во / за никаде ..
и опет го цитирам рајдер, тоа е кога работиш со Хунзи
Поубав ќе беше ако не цитираше:p
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Поентата е следна:
1. Не можеш веќе да купиш билет(и) во автобус
2. Го укинаа билетот за едно возење
3. Минималниот цех што мора да го направиш е 100 денари, (3 билета од 35 денари купени исклучиво од шалтер кој го немаш на секоја постојка).
4. Системот им е паднат веќе 3 дена сигурно, така да не можеш да купиш никаков билет (барем јас кај што прашав во центар на градот)
5. Имаат „совршен“ IT PR кој се рекламира како автобуси возат по неисчистениве улици, наместо истиот да засука и ги реши четирите горни проблеми. Да не зборам за автобуси кои пролизгале и патниците сосе луѓево го туркаат автобусот, тркалото да излезе од дупка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo, Electra and BioTrpe

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Поентата е следна:
1. Не можеш веќе да купиш билет(и) во автобус
2. Го укинаа билетот за едно возење
3. Минималниот цех што мора да го направиш е 100 денари, (3 билета од 35 денари купени исклучиво од шалтер кој го немаш на секоја постојка).
4. Системот им е паднат веќе 3 дена сигурно, така да не можеш да купиш никаков билет (барем јас кај што прашав во центар на градот)
5. Имаат „совршен“ IT PR кој се рекламира како автобуси возат по неисчистениве улици, наместо истиот да засука и ги реши четирите горни проблеми. Да не зборам за автобуси кои пролизгале и патниците сосе луѓево го туркаат автобусот, тркалото да излезе од дупка.
Welcome, oh my dear end of Skopje :D .. Ке се самоуништите како што сте почнале, ова не е лично за тебе.
Инаку, не можеш да се возиш без билет со оправдание дека не им работи системот, и нема шалтер на секоја станица .. ?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Welcome, oh my dear end of Skopje :D .. Ке се самоуништите како што сте почнале, ова не е лично за тебе.
Инаку, не можеш да се возиш без билет со оправдание дека не им работи системот, и нема шалтер на секоја станица .. ?
Ако деновиве пуштаат контрола, тогаш сосема е право секој што вади оправдание на овие 2 точки.
Во Будимпешта имаш билетарници кои работат и со платежни картици и сам можеш да си испринташ каков сакаш билет.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe