Сакам да кажам/Сакам да прашам

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Искрено, поубав божиќ не сум имал, со мал исклучок кога сме се собирале на паричка кај баба ми пред 10 и кусур години,
Тавче гравче со макало и кисел купус, лепче со паричка и природен бленд од моркови и лимон, јер шубе од грипот да не се врати. И риба на бродет со маслинки.
Ах да... и 80% у фамилија ми се атеисти. Лепчето со париче ради традиција го тераме.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Искрено, поубав божиќ не сум имал, со мал исклучок кога сме се собирале на паричка кај баба ми пред 10 и кусур години,
Тавче гравче со макало и кисел купус, лепче со паричка и природен бленд од моркови и лимон, јер шубе од грипот да не се врати. И риба на бродет со маслинки.
Ах да... и 80% у фамилија ми се атеисти. Лепчето со париче ради традиција го тераме.
Само ради традиција се собирате вака заедно? Онака преку година не седнувате на гравче и зелка или што и да е?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Само ради традиција се собирате вака заедно? Онака преку година не седнувате на гравче и зелка или што и да е?
Тоа што ти си имаш фрустрации не мора да значи дека другите ти се криви што се собрале баш сега на вечера. Повеќето се со обврски преку годината и не може да се соберат сите, за Божиќ и Велигден сите се слободни и може да се соберат.
Веге пропагандата не ти ја коментирам. Излишно е и непотребно скроз.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Тоа што ти си имаш фрустрации не мора да значи дека другите ти се криви што се собрале баш сега на вечера. Повеќето се со обврски преку годината и не може да се соберат сите, за Божиќ и Велигден сите се слободни и може да се соберат.
Веге пропагандата не ти ја коментирам. Излишно е и непотребно скроз.
Епа тоа де, сите се со обврски, односно робуваат на системот 360 дена во годината а само 5 дена едвај се слободни за да се соберат, а робуваат за да можат да се гоштеваат тие пет дена (и за десет дена годишен одмор). Сфаќам дека празниците ги величате затоа што ви се ретки, ама затоа сите други денови ви се мизерни.
 

BadBoy007

Активен Член
26 септември 2016
209
166
43
@malo мрчаторка си, си знаеш тоа, нели? :D

Не го сквернави Божиќ супер празник си е и супер си беше. Ако имаш внатрешен бунт и револт према празникот канализирај го на вистинско место и кон вистинските причинители и доста се занимаваш и споредуваш со други. ФБ не е репер за тоа кој каков живот има и како си поминал кога 99.99% се фејк пички во душа кои се презентираат онака како што сакаат народот да ги доживува!!!

Fake или real близина, добро е цело семејство да се собере на окупу. :) Се јаде, се пие, се ждере* и се велича Христовото раѓање. :)
* како стока :D

Ете помина и Божиќ ајде сега да се фатиме за работа доста беше џаболебарење. Тоа подразбира 24/7 мониторинг и шпиунирање за администраторите на ЦБ. :D За останатата раја тоа подразбира hard & smart work combined & dealing with every day BS aka bullshit.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Мојот став околу празниците не е производ на фрустрации, внатрешен бунт и револт, ниту пак затоа што не сум ги доживеала како што треба (фала богу што не сум ги доживеала како ,,што треба''), туку поради тоа што ми се гади од сето она што го гледам наоколу, а и комично е малку, морам да признам. Нема ништо лично во тоа, едноставно е реакција предизвикана оод масовното лудило кое владее околу мене, а јас по некоја случајност сум алергична на сето тоа.

Вистинското прашање е зошто вие им се радувате на празниците и следите традиции за кои немате појма што симболизираат? Повекето од вас не се ни верници, а и тие што се, немате ни основно знаење за вашата вера, а како плус на сето тоа обичаите за празниците не се ни христијански...
Ако ве радува тоа што сте сите заедно, што е нормално, тогаш зошто не сте заедно секој ден од годината?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Falanga and BioTrpe

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
@existence оти си ми ја ставил сликата во спојлер со назнака дека не е за слаб стомак? Ко што знам сите вие имате јаки стомаци и немате проблем со јадењето месо, посебно за празнициве...
Ете штом јас издржувам да гледам, а не јадам, зошто тоа би бил проблем за вас?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Falanga and BioTrpe

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
^ Абе реално така е, теоретски лесно е да речеш секогаш може да се соберат сите, ама во пракса е многу потешко. Секогаш некој има обврски, а Новата се баш оние неколку мирни денови каде можеш да се одмориш, да се ставиш на рестарт. Јас годинава не стигнав да сум дома со моите, не си свесна колку ми беше тешко. Низ текот на годината речиси невозможно е да се собере цела фамилија на куп. Не знам, мене баш тие денови ми го бојат сивилото, има нешто во тие 3/4 дена, онака малку одмораш од секојдневието, затоа што реално од утре пак главата сите ќе не боли. Знам дека можеби ти не живееш така, ама во глобала од утре се почнува одново со турбо живот. Не знам што има толку страшно, ете некои денови да ти се помили од другите, баш заради таа смиреност што ја носат.
Јас уживам во атмосферата што баш Саладин ја опиша, онака милите луѓе на куп. Јес да отекуваат некои на фејсбук, порадо гледаат за слики да се наместат отколку да си уживаат во моментот, ама реално ни тоа не ми смета, порадо маса со паричка ќе гледам на фејс, отколку отекување оти Груевски или Заев најјаки биле. Не патам за внимание толку, не објавувам никогаш слики од трпезата, повеќе ми е за атмосферата таму, отколку да се изнасликам, али пак ќе речам, ако некој сака, негово право. Порано мрчев демек оток се, ама има многу побезвеза работи што секојдневно се постираат на фејсбук. Сеа едноставно скролам и не ме ни интересира кој каква маса имал.
А за ова со месово, мораш да сфатиш дека како што тебе ти е мерак да не јадеш месо туку овошје и зеленчук, така не некои им е мерак да си се нагостат со месо за тие денови. Кеф им е на душата. И тоа треба да е доволно. Како што мене ми е океј тоа што тебе ништо не ти значи тој датум и радо би го поминала со јаболко, така тебе треба да ти биде океј дека мене ете во тие два три дена мерак ми е убаво да се нагостам. Јас сфаќам дека сакаш да се сите вегетаријанци, ама едноставно некои луѓе си сакаат да си јадат месо. Јас сум една од нив, and I am not going to apologize. Personal choice :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and BadBoy007