Состојба, Сообраќај, Безбедност, Патишта, Хоринзонтална и Вертикална сигнализација...

Maks

Староседелец
Колку сте задоволни од патиштата во Македонија? Дали се чуствувате безбедни кога возите по нив?
Задоволни ли сте од сигнализацијата знаци,семафори обележани ленти на патот?:)


На мене ништо од ова не ми се допаѓа патишта со дупки по нив, безбедност мала не дај боже да налеташ на некоја дупка на кривина може да го исфрли автомобилот од патот, и сигнализацијата ни е слаба фалат знаци на повеќе места, семафорите кога работат кога не, а ознаките на патот избришани... значи безбедноста овде во сообраќајот со оценка на скала од 0-5 ја оценувам со 1:D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hexasto and Hip.Hop_MKD

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Колку сте задоволни од патиштата во Македонија? Дали се чуствувате безбедни кога возите по нив?
Задоволни ли сте од сигнализацијата знаци,семафори обележани ленти на патот?:)


На мене ништо од ова не ми се допаѓа патишта со дупки по нив, безбедност мала не дај боже да налеташ на некоја дупка на кривина може да го исфрли автомобилот од патот, и сигнализацијата ни е слаба фалат знаци на повеќе места, семафорите кога работат кога не, а ознаките на патот избришани значи безбедноста овде во сообраќајот со оценка на скала од 0-5 ја оценувам со
1:D

Душата ме боли кога поминувам низ улица со дупки.Безбедни среќа што имам пошироки гуми и потешка кола, не е матиз или киа од тие малите па се чуствувам постабилен, иако асфалтот е мазен како тркачка патека и лизга и на суво :)

Сигнализацијата е таква каква што е, за жал или среќа.Ако во Скопје во најголемиот хаос стигнеш безбедно до саканата дестинација без некои незгоди тогаш си го поминал најтешкиот возачки испит :D И така секој ден, со голема доза на внимание.Порано имав многу мерак да ја газам колата на поголеми брзини ама видов дека потрошувачка расте и јадеш кочници заради семафорите поставени на секои 100 метра :D
Едино на автопат да можеш да поуживаш во брзо возење или на партизанска во раните утрински часови некогаш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TIGERWOMAN31SK and Maks

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Каква вертикална, каква ти хоризонтална сигнализација какви ти бакрачи... Тоа во Битола го нема ... замислете табла со ленти за престројување по правило треба да има пред секоја раскрница е арно ама во целата Битола има само 1 со зборови ЕДНА табла..а раскрсници има еден куп... ниту собраќајни ленти има обележано, ни семафорите работаат ко шо треба, ниту знаци има поставено секаде, абе катастрофа, жива каатстрофа.. тешко на возачите низ битола...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Maks

Maks

Староседелец
Разлика на патна сигнализација помеѓу ЕУ и МКД

ЕУ
Светлосна(Семафор) + Вертикални знаци
stock-photo-road-work-detour-and-road-construction-signs-53566180.jpg

ЕУ
Диодни светлосни знаци
2-2.jpg


МКД
Подвижна вертикална сигнализација...SOVREMENI DRZACI.jpg



tumblr_lyfnwkheRH1qhv6pa.jpg
 

Maks

Староседелец
знаци ми требаат алоооо ќе се изгубам
Имаш семафори скоро на 2-3 страни, а башка и ознаки на патот нема потреба од знаци се е ок со кружниот тек лесно е предност има тој што прв влегол на кружниот ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TIGERWOMAN31SK