1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Состојба, Сообраќај, Безбедност, Патишта, Хоринзонтална и Вертикална сигнализација...

Дискусија во форумот 'Авто-мото' започната од Maks, 8 март 2012.

 1. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Колку сте задоволни од патиштата во Македонија? Дали се чуствувате безбедни кога возите по нив?
  Задоволни ли сте од сигнализацијата знаци,семафори обележани ленти на патот?:)


  На мене ништо од ова не ми се допаѓа патишта со дупки по нив, безбедност мала не дај боже да налеташ на некоја дупка на кривина може да го исфрли автомобилот од патот, и сигнализацијата ни е слаба фалат знаци на повеќе места, семафорите кога работат кога не, а ознаките на патот избришани... значи безбедноста овде во сообраќајот со оценка на скала од 0-5 ја оценувам со 1:D
   
  На Hexasto и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 2. Hexasto

  Hexasto Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  1,082
  Допаѓања:
  1,631
  Катастрофа е и патна инфраструктура и сигнализација..
   
  На Ludi Maks му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Душата ме боли кога поминувам низ улица со дупки.Безбедни среќа што имам пошироки гуми и потешка кола, не е матиз или киа од тие малите па се чуствувам постабилен, иако асфалтот е мазен како тркачка патека и лизга и на суво :)

  Сигнализацијата е таква каква што е, за жал или среќа.Ако во Скопје во најголемиот хаос стигнеш безбедно до саканата дестинација без некои незгоди тогаш си го поминал најтешкиот возачки испит :D И така секој ден, со голема доза на внимание.Порано имав многу мерак да ја газам колата на поголеми брзини ама видов дека потрошувачка расте и јадеш кочници заради семафорите поставени на секои 100 метра :D
  Едино на автопат да можеш да поуживаш во брзо возење или на партизанска во раните утрински часови некогаш.
   
  На TIGERWOMAN31SK и Maks им се допаѓа ова.
 4. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  :D

  JP Makedonija-Pat Novoto logo.jpg
   
  На parvati и 048 им се допаѓа ова.
 5. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  Каква вертикална, каква ти хоризонтална сигнализација какви ти бакрачи... Тоа во Битола го нема ... замислете табла со ленти за престројување по правило треба да има пред секоја раскрница е арно ама во целата Битола има само 1 со зборови ЕДНА табла..а раскрсници има еден куп... ниту собраќајни ленти има обележано, ни семафорите работаат ко шо треба, ниту знаци има поставено секаде, абе катастрофа, жива каатстрофа.. тешко на возачите низ битола...
   
  На Maks му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Разлика на патна сигнализација помеѓу ЕУ и МКД

  ЕУ
  Светлосна(Семафор) + Вертикални знаци
  [​IMG]
  ЕУ
  Диодни светлосни знаци
  [​IMG]

  МКД
  Подвижна вертикална сигнализација... SOVREMENI DRZACI.jpg  [​IMG]
   
 7. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Автопатна инфраструктура во светот...

  Holandija.jpg

  Germanija.jpg

  И нешто необично...
  [​IMG]
   
 8. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Кружен тек на сообраќајот во Англија 427059_429509673758013_494040457_n.jpg
   
 9. TIGERWOMAN31SK

  TIGERWOMAN31SK Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 јули 2012
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  699
  знаци ми требаат алоооо ќе се изгубам
   
 10. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Имаш семафори скоро на 2-3 страни, а башка и ознаки на патот нема потреба од знаци се е ок со кружниот тек лесно е предност има тој што прв влегол на кружниот ;)
   
  На TIGERWOMAN31SK му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: