Сакам да кажам/Сакам да прашам

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,120
1,683
Денес прашав зашто не ме викаат за тестирање и обука за една фирма која треба (пред избори) да се отвори во прилепско.
Одговорот беше дека не сум се појавил на македонските контрапротести во мај (организирани во Скопје и Прилеп).

Потоа си реков ете затоа сестра ми со завршен медицински просек 9,8 не може да најде работа па учи втор факултет.
Пошо во ФИРОМ* (не Македонија) успеваш само ако имаш врски, или лепач на плакати.
Сеуште се обвинувам што 2009-та не заминав Романија да студирам. Бесплатен факултет еј. Јас во Македонија останав.
*Пригодни зборови се: Бановина/Провинција
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Денес прашав зашто не ме викаат за тестирање и обука за една фирма која треба (пред избори) да се отвори во прилепско.
Одговорот беше дека не сум се појавил на македонските контрапротести во мај (организирани во Скопје и Прилеп).

Потоа си реков ете затоа сестра ми со завршен медицински просек 9,8 не може да најде работа па учи втор факултет.
Пошо во ФИРОМ* (не Македонија) успеваш само ако имаш врски, или лепач на плакати.
Сеуште се обвинувам што 2009-та не заминав Романија да студирам. Бесплатен факултет еј. Јас во Македонија останав.
*Пригодни зборови се: Бановина/Провинција
Тоа е нашата чудесна Македонија. ;) И треба да ти биде криво што не си заминал .. Си пропуштил гоООоолема шанса

*Иначе сакам да кажам дека сум среќна, онака.. без причина :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ако нешто сум научил во животот тоа е да го знам точниот микс на рационалност и ирационалност кој ми е потребен да функционирам сосема добро во главата, на моја радост и задоволство но не на штета/сметка на други особи. Зошто е важно тоа? Затоа што тотална рационалност и пресметливост претвара луѓе во манијаци, а тотална ирационалност....повторно претвара луѓе во манијаци :rolleyes:
Иако точниот микс е тешко да се определи и зависи од човек до човек, лично би рекол онака, од прва - 90-10 во корист на рационалното.
А тоа значи дека нема место за религиска и етно-национална припадност кои сериозно го нарушуваат миксот и креираат разни недефинирани чудовишта...
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Чувството кога таа што за твоето дете претставува строг авторитет од која детето ти добива кошмари и не сака во школо,
со една реченица си успеал да ја спуштиш и направиш така небитна и несигурна.
Bitch.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra, Luckky and Saladin

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Не знам како тоа дмсат се појави на мојот телевизор но знам дека треба да се преиспитам што видов. Спот на кој се тресат газови во комбинација со чудо од песна и лента под него каде поминува порака од млад културен и секси човек кој бара партнерка за дискретно дружење. Не можел да ја најде во соствената држава па сега ја бара на Балканот и тоа преку порака на нешто вакво. Праф маш.