Собиранки.... (договарање - тука)

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Никад нема такво нешто да се направи. Барем не додека секој чека од некој да биде изреализирано.
Се собираме некои вака, анонимно можеби преку пп договаранции или се имаме на фб, сме веќе долго време пријатели. Оној што сака, ќе најде начин да се вклучи да не` најде.. Ама реално, огромен скептик сум дека би се изреализирало барем една собиранка каква што на времето имаше.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
@Saladin што представува проблем? тоа е баш онака интересно како што викаш ти порано имало такви собиранки ,а зашто да нема и сега ?
Баш прашав како функционирате околу ова со собиранкиве, чисто ме интересираше ,а во право си треба некој да повлече и така со тој уште членови .
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
@Saladin што представува проблем? тоа е баш онака интересно како што викаш ти порано имало такви собиранки ,а зашто да нема и сега ?
Баш прашав како функционирате околу ова со собиранкиве, чисто ме интересираше ,а во право си треба некој да повлече и така со тој уште членови .
Проблемот е некој треба да се нафати. Пробано е пред некое време да се направи иницијатива, но поради некаков сплет на околности (нејќу да именувам) не испадна. Не испадна затоа што немаше воспоставено комуникација, се` се очекуваше да биде направено целосно од една страна. Осеќам дека има голем недостаток на доверба. Оној кој сака да има собири, ќе иницира. Оној кој сака да се запознае со дотичните ликови, ќе дојде. Оној кој сака да прошири круг на пријателства, нема да најде изговор и ќе се појави. Порано имаше доста од последниве, но се` мислам дека се изгуби таа желба, и сите почна(вме) да настапува(ме) селективно за жал. А реално, никому круната од главата не му има испаднато. Барем за дружбите тогаш.
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Некои на форумов не сакаат да комуницираат, се појавуваат само за трач и расправија, не па да се соберат и да се дружат.
Некои се плашат, а некои лажат дека сакаат да се запознаат со други членови. Често сум иницијатор за собиранкиве но се останува за следното лето. Изглеа мислат на некое лето од идниот век.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and Mnogo Bitno

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Или можеби се плашат да ги дознаат какви се всушност во реалноста бидејќи виртуелно секој си претставува лик каков што му одговара далеку од тоа каков е всушност.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Или можеби се плашат да ги дознаат какви се всушност во реалноста бидејќи виртуелно секој си претставува лик каков што му одговара далеку од тоа каков е всушност.
Јас зборам за оние кои сакаат, ама од пуста желба немаат мрднато ни со газот да се појават, да искажат. Знаеш оноа, :абеее многу сакам да се запознам со петко јанко станко, магде, митка цвета, ама некако не ми се иде натака.
Понекогаш разбирам околности и такви ствари, но не може бе констнтно некој да тропа за одржување на собиранки а кога ќе се почне некаква иницијатива да минира уште од старт.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio and Mnogo Bitno

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Јас зборам за оние кои сакаат, ама од пуста желба немаат мрднато ни со газот да се појават, да искажат. Знаеш оноа, :абеее многу сакам да се запознам со петко јанко станко, магде, митка цвета, ама некако не ми се иде натака.
Понекогаш разбирам околности и такви ствари, но не може бе констнтно некој да тропа за одржување на собиранки а кога ќе се почне некаква иницијатива да минира уште од старт.
Епа да де се додека е ко идеја сакаат, имаат желба нели но чим се даде предлог да се реализира никаде ги нема.Е тоа нивно повлекување јас си го објаснувам како тоа погоре што го реков. Ок имам разбирање за тие што се подалеку и стварно не можат и ја не би можела на пример да отидам во некој друг град на собиранка. Но да имаат време и услови да дојдат а да не сакаат да дојдат стварно не гледам некое друго објаснување или па за тие што се во околина. Организацијата воопшто не е тешка ама не може да се направи само од една личност треба комуникација да се има пред се, а не да се чека се на готово.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Јас во Септември имам некоја работа во Скопје па ќе бидам таму неколку дена, ако некој е расположен тогаш ок, не мора којзнае шо официјално фејсбуци твитери, онака, ако нема расположени здравје, ќе пишам кога ќе бидам таму во секој случај.:)
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Јас во Септември имам некоја работа во Скопје па ќе бидам таму неколку дена, ако некој е расположен тогаш ок, не мора којзнае шо официјално фејсбуци твитери, онака, ако нема расположени здравје, ќе пишам кога ќе бидам таму во секој случај.:)
Баш да видиме дали ќе пишеш :)