Чет муабети (ти реков-ми рече)

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Постојат надлежни служби кои ке си ја бркаат таа работа, сигурно јас и ти нема да изиграваме инспектори, е сега разликата помегу мене и тебе е што ти сакаш да ја префрлиш вината на други повисоки дистанции а јас не се замарам со тоа, сум гледала и гледам многу умирања и многу луѓе кои проаѓаат и не застануваат да пружат помош.Ако те интересира зман за Џонсон фабриката, имаат амбуланта и медиц. кадар е сега како работат да те пуштиме тебе па да испиташ.
Па токму тоа де Орхидеја, има надлежни институции. Каде се тие?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ако се барат причини,за една минута ќе се најдат 20причини за расправа,тука едно е јасно,неможе фабрика со 4000 или повеќе вработени,да работи без потребните критериуми кои би биле потребни,но насобраната клапа (Рководители)кавадаречка е изгледа најголемиот проблем,тука е се крие зајакот,зошто ние како народ сме самите покварени,за да му погодат на газдата,им вадат душа на работниците.
Ова е веќе тешка претпоставка кој и како и што стои. Тоа што на жената и` се слошило треба да биде тема на истражување на тие институции. Не знаеме кој претпоставен ја има одбиено, но ако е вистина тоа, треба да одговара кривично.
Целата суштина се води вака: Секој ја префрла вината од себе, притоа институциите ни глас не им се слуша, во исто време кучињата лајат каравсанот си врви, наместо да запре, да види што смрди во самарите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Ова е веќе тешка претпоставка кој и како и што стои. Тоа што на жената и` се слошило треба да биде тема на истражување на тие институции. Не знаеме кој претпоставен ја има одбиено, но ако е вистина тоа, треба да одговара кривично.
Целата суштина се води вака: Секој ја префрла вината од себе, притоа институциите ни глас не им се слуша, во исто време кучињата лајат каравсанот си врви, наместо да запре, да види што смрди во самарите.

Ама ние коментираме врз база на пишаната вест во утрински весник,сега како било точно и што точно се случило,ќе се види во истрагата.Па големата фама се крена дека ќе немало воопшто никаква истрага.А кучињата и караванот,од секогаш постоеле и ќе постојат.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Зарем премиер треба да испраќа билокакви инспекции!!??Постојат други служби под негова нладлежност што треба да си ги извршуваат тие работни задачи, тамна работа Грујо да праќа, свашта!!
Никаде во свет ако се случи смрт во некоја установа не запира работата освен ако станува збор за убиство!Секоја фабрика што е оддалечена од градот треба да има своја амбуланта и медицински персонал, тука треба најпрво да се бара вината а не кај Грујо!На фудбалска утакмица кога ке почине фудбалер од мозочен удар да не ја откажуваат случајно средбата и го бараат виновникот!? @Saladin ај не ја претерувај работата!!
Утакмицата прекината и откажана.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Утакмицата прекината и откажана.
Немам што да коментирам,очекував дека некој ке ме "закопа"со ваков демант но јбг.....несакам да продолжам веке со коментари за починатата и таа трагедија с да се користи за некого да се оцрни.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Познатата реченица што во превод значи, ич не ми е гајле дали умрел некој.
Тешко нас ако се потресуваме за секој што ќе умре!
Денес ако сакаш толку да знаеш ми се згади цел машки род кога прочитав за силуваното детенце од својот татко,кај го силувал и го малтретирал па уште и сето тоа го сликал...црева ми се превртеа и желудник ми се стегна.На овие грозоморија како да им се стави крај????
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Тешко нас ако се потресуваме за секој што ќе умре!
Денес ако сакаш толку да знаеш ми се згади цел машки род кога прочитав за силуваното детенце од својот татко,кај го силувал и го малтретирал па уште и сето тоа го сликал...црева ми се превртеа и желудник ми се стегна.На овие грозоморија како да им се стави крај????
Прво ќе прекинеш со генерализирањето. :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky, Struggler and Lady*