Чет муабети (ти реков-ми рече)

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
There is a tide in the affairs of men
Which, taken at the flood, leads on to fortune;
Omitted, all the voyage of their life
Is bound in shallows and in miseries.
On such a full sea are we now afloat,
And we must take the current when it serves,
Or lose our ventures

Книга на Агата инспирирана од извадок на Шекспир? О yes, Sir :D

Обично било кој лик го врзувам со некоја особина, па ако сум во право Розалин беше таа младата ,,наивната" вдовица со карактеристичен исплашен израз на лицето цело време (порави ме ако грешам има сигурно 5-6 години како ја читав па само на вдовицата, брат и и таа од војска што се врати се сеќавам :D ). Искрено имам заборавено како сум ја замислувала, сега би ја одбрала Натали Портман :zelen
Oh yeah, baby! Natalie works for me (inlove)
Иначе да, таа е. Описот никако не можам да го исфрлам од главата. Кафеава коса која и паѓаше во бранови се до половината, темни закосени мислам беа очи, долги црни трепки и црвени подотворени усни. Остатокот од нејзината надворешност главно беше скапоцен. Бундата, фустанот, маникираните нокти.
Човече ќе станам режисер и ќе направам филмче според книгава па макар тоа ми било последно! :gjavol
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
32
Western Sky, Land of Oz.
Ќе ти дадам еден друг пример затоа што ова е вистината за тоа што се случува и ќе се случува во образовниот процес УНДП дава некои средства за развој на образование и ти вика ќе ги земеш овие пари ама затоа ќе воведете Кембриџ систем во основно и средно образование и годинава го гледавме тој филм кога деца од второ одделение требнаше да научат за помалку од 2 недели броеви до 1000 , а претходно беа стасани до 40! Потоа во секциите мора да имаш и од малцинството , па дури и да ги носиш на натпревари ако не се талентирани затоа што нели секој не го бива за се битно да ги има. Потоа децата од 4 одделение треба да знат матрица на коцка и струјно коло нешто што двојно постари од нив во 8 одделение не го разбираат.
Сега како се вклопува тука државниот испит многу лесно во некој претпристапен фонд коа сме зеле некои пари за кој ти знае што сме се обврзале да воведеме државен испит , небадијала се перчат во онаа земја има во ова има и слично. Државниот испит неможе да го подигне нивото и квалитетот на високото образование ниту некој ќе натера да предава подобро ниту пак некој да учи повеќе зошто едноставно бев најгласен кога во 2008 ни воведоа државна матура дека тоа не е начинот на проверка и дека воопшто не е рамноправно да даваш ист тест , а да имаш различни наставни програми ! Нејсе полагав државна затоа што без неа немаше да можеш да пишеш факултет за подоцна господата да се премислат и тоа да биде само една формалност и изедначување со завршниот испит! Така што се додека не дојде некој од калибарот на Тодоров кој беше блиску до тоа да ги натера нашите заспани професори да ја обноват својата литература и да воведе нешто издржано ќе отупуваме и ќе бидеме неписмени и задоволни со тоа што ти сервираат.

Нерелевантен извор се рекламите за тоа кој, како и каде студира. Јас би се запрашала, ако тие веруваат дека е толку добра и издржана идејата за државен испит и воопшто програмата на факултетите, зошто тие сите што говорат си заминале од државава да студираат во странство? Малку контрадикторно, нели.
За другото, па можеби и не. Креацијата на ,,државниот испит" би била ,,несреќно решение" од спроведена политика на енормно проширување на квотите која во крајна инстанца резултира со послаби академски перформанси во целина. Па така, место решението на проблемот да се бара во тоа како настанал тој проблем, се бараше во брзоплета одлука базирана на резултатот. Кај нас не се усогласува, туку се копира туѓ систем. Пак ќе се повторам, реформата треба да потекнува ОД потребата за надминување на постоечките проблеми а не да генерира нови.

За професорите, делумно не се согласувам. Велам делумно, зошто не сите професори се исти. Особено не сега со толкава дисперзија на студии низ државата и толкава бројка. Поголемиот дел од тие што до сега сум имала среќа да ми предавале или предаваат организираат работилници на годишно ниво, учествуваат во годишни проекти спроведени од самиот факултет, организираат студентски курсеви итн. Можеби треба да се покрене и прашањето колку се вложува општо во истражување и развој. Нашите универзитети немаат никаков институт за истражување и развој кој реално, чини пари (Инаку, кога веќе го спомнав беше дадена идеја токму и неговото создавање да влезе во тој, нов закон). Генерално, вложувањата во тој сегмент во Македонија изнесуваат само 0.221 проценти од БДП.

А ако те интересира моето мислење за државниот испит, читни во конкретната тема. :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Каква боја е фустанот?
philosoraptor_full_body_transparent_image_by_thelezh-d4tui8o.png
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,531
14,441
1,683
Таму каде што треба
Altaïr напиша:
Сите што сте против ви посакувам да имате такви деца, па да ве видам тогаш како ќе го викате истото што ви го кажуваат и сега. Тоа ти е кога се живее во дупкава, кога не се гледа надвор како живее светот. Вие правопис не знаете а не па друго.
10430510_968076903210328_1634056264038374045_n.jpg

Марко,каква контрадикторност. :)
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,531
14,441
1,683
Таму каде што треба
Го сменив мислењето. Запознав такви луѓе и имам симпатии кон истите.
Да приметувам,одиш во крајности со твоите мислења. Немам ништо против некој да смени мислења,туку начинот на кој ги изнесува,со навреди,вулгарности и клетви.
Прво дека се ненормални луди педерии а потоа фрлаш клевети дека посакуваш на тие што се против посвојување на деца од хомосексуалци,да имаат такви деца.