Постојат ли ангели-чувари?

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
45
www.oto-mk.net
Можеби сум во некоја фаза од животот кога имам потреба од помош и знам со сигурност дека лошо неможе да ми се случи,и реков да почнам малку духовно да се трансформирам...ќе ве информирам како иде,ако некого го интересира.
Зошто кога те читам ми се уклучува сарказам детектор....?!
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Зошто кога те читам ми се уклучува сарказам детектор....?!
Не те разбирам убаво,но темава ми беше отворена поради тебе,Хептаграм и Алф...очекувам коментари од вас,кои најискрено обожувам да ги читам.Сарказам немало никогаш.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Можеби сум во некоја фаза од животот кога имам потреба од помош и знам со сигурност дека лошо неможе да ми се случи,и реков да почнам малку духовно да се трансформирам...ќе ве информирам како иде,ако некого го интересира.
Не знам како да ти го сфатам постов, ама да речеме дека е вистина и дека сакаш духовно да се трансформираш, нели е подобро пример рецимо да земеш да правиш добрини место да седиш и да повикуваш ангели? Мислам дека поголем мир ќе почуствуваш ако пример му купиш сендвич на некој бездомник отколку да губиш време во ритуали за повикување на измислени другарчиња...?
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
45
www.oto-mk.net
Не те разбирам убаво,но темава ми беше отворена поради тебе,Хептаграм и Алф...очекувам коментари од вас,кои најискрено обожувам да ги читам.Сарказам немало никогаш.
Епа вака тогаш. Во воведниот пост велиш дека "следбеник" на телемата наводно изјавил дека за повикување на светиот ангел чувар било потребно околу месец дена. Тоа е апсолутна глупост, се работи за процес кој може да трае цел живот, а не за нешто кое можеш да го опишеш како рецепт од храна и вино. Незнам кој ти кажал такво нешто, но сигурно не бил телемит.
Друга работа, ова не се нешта за кој може да кажеш - ај ќе пробам, ми здосади гледање турски серии, па малку духовно ќе се надградувам. Ова се нешта кој бараат целосна посветеност.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Licno taa

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Знаење и разговор со светиот ангел чувар е процес, што може да трае и цел живот. Тоа не се постигнува со едноставно иведување ритуал или кажување на неколку волшебни зборови. Тоа може во филм некој само. Потребна е години и години пракса и работа. Не секој го постигнува тоа.
Чинам дека под поимот Ангел Чувар подразбирате сосем нешто друго во Телемата,затоа што кај вас не постојат..Како да ги наречам..измислени суштества,значи нешто сосем поинакво од она што се подразбира под типичен ангел чувар.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
45
www.oto-mk.net
Чинам дека под поимот Ангел Чувар подразбирате сосем нешто друго во Телемата,затоа што кај вас не постојат..Како да ги наречам..измислени суштества,значи нешто сосем поинакво од она што се подразбира под типичен ангел чувар.

The Holy Guardian Angel is representative of one’s truest divine nature. The term is equivalent with the Genius of the Golden Dawn, the Augoeides of Iamblichus, the Atman of Hinduism, and the Daemon of the gnostics.

In the system of Magick, the single most important goal is to consciously connect with one’s HGA, a process termed “Knowledge and Conversation.” By doing so, the magician becomes fully aware of his own True Will. For Aleister Crowley, this event was the single most important goal of any adept:

It should never be forgotten for a single moment that the central and essential work of the Magician is the attainment of the Knowledge and Conversation of the Holy Guardian Angel. Once he has achieved this he must of course be left entirely in the hands of that Angel, who can be invariably and inevitably relied upon to lead him to the further great step—crossing of the Abyss and the attainment of the grade of Master of the Temple. (Magick Without Tears, Ch.83)
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,882
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Ете темава е пример за она што го зборувам постојано: непознавање на симболите и судење за работите преку општо познати работи раширени како рак кај луѓето. Секој си толкува онолку колку што знае и разбира според неговото искуство - без да се заморува за самиот симбол од каде е и што означува и кој како го користи.
Зошто заради Хептаграм велиш? Јас да зборувам за ова? А не, благодарам :)

П.С. @diva orhideja , кој е тој „следбеник“ што запишал дека 1 месец ритуали и - анѓелот ќе се појавел? :)
Сешто се чита, сешто се прифаќа... не бре така, луѓе. Не.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Onkel

Староседелец
14 мај 2014
77
82
1,028
Дива Орхидеја.
Големиот Анштајн рекол една гоооолема мисла за тие како тебе. Во мислата се споменува универзумот. Ке ти текне која е таа мисла?
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Според мене Свет Ангел Чувар е измислен објект за миропостојание во тешки моменти само во одредени ситуации,кога ни е тешко за да не заштити од злото.
Да се повика некој што воопшто и не постои е еднакво на тоа кога индијанците преку свои ритуали,(играње околу огнот) го повикуваат дождот,прашање е колку тоа им успева.Затоа мислам дека во тој краток период од еден месец не би се постигнанал тој исход,како што кажа Абрхас,потребно е цел живот посветеност за да се постигне онаа во што сакаш да веруваш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI