Постојат ли ангели-чувари?

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Абе да живеев во време кога Хомер ја пишувал Илијада, па мислел дека Тетида го заштитува Ахил, Афродита Парис, па овие му се ангели - чувари. ќе сфатев дека има некој што силно верува во ова... ама денес бе луѓе?
Да, постојат ангели - чувари и ангели - демони. Едниот стои на левото, другиот на десното рамо. Едниот шепка „фрли се од зграда“, другиот - овој арниот вика: „не го слушај овај лошиот, и да се фрлиш нема да дозволам да умреш, ама за казна ќе те однесам во костозглобна да си цркнеш од болки ама не да умреш!!!“.
Првото неправилно во ова верување во ангели е објаснувањето дека имаат човечки облик.
И натака ме мрзи да објаснувам. (bandit)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Дива Орхидеја.
Големиот Анштајн рекол една гоооолема мисла за тие како тебе. Во мислата се споменува универзумот. Ке ти текне која е таа мисла?
Не ми текнува,слободно кажи ја.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Ако беше толку просто и лесно да викнеш некој ангел чувар, и тоа за месец дена, мислам дека на никој од нас немаше да ни се случува ништо лошо...Нели?
Ќе издржиме месец дена дури да дојди ангелот и после ружи ќе ни цветаат на секој чекор...ни болести, ни несреќи, ни таксирати..само ружи...(flower)(sun)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pica pica

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Темата има конкретен наслов и треба на тоа да се држите а не мене да ме анализирате.Дали верувате или не,како ги замислувате,но ако јас имам желба да се обидам и навистина ако успеам да го осетам тоа чувство е моја и само моја работа.Можеби ќе делува на квалитетот на некои мои особини,размислувања,поинаку да ги согледам рботите....можеби ќе делува на моето его,штознам...времето од месец дена е минималното време,а вие прво обидете се па потоа раскажувајте како ќе се чувствувате.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Кој ти го кажал ова?
Никој не ми го кажа,го прочитав..убаво си беше пишано(барем тој се обидел на некој начин да ни го објасни како треба да постапиме,исто како што постојат објаснувања како треба да се медитира).Ако осетиме некоја благодет или некоја промена самите ќе продолжиме...
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Никој не ми го кажа,го прочитав..убаво си беше пишано(барем тој се обидел на некој начин да ни го објасни како треба да постапиме,исто како што постојат објаснувања како треба да се медитира).Ако осетиме некоја благодет или некоја промена самите ќе продолжиме...
Линк до текстот ќе може да постираш? Значи ова е комплетна глупост и кој и да го кажал или напишал нема поим очигледно.
Ако мислиш дека е несоодветно да постираш јавно, прати ми по порака линк или информација за тој текст или за авторот.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Линк до текстот ќе може да постираш? Значи ова е комплетна глупост и кој и да го кажал или напишал нема поим очигледно.
Ако мислиш дека е несоодветно да постираш јавно, прати ми по порака линк или информација за тој текст или за авторот.
Зашто би ти го пратила,напиши и образложи во што е глупоста.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Зашто би ти го пратила,напиши и образложи во што е глупоста.
Веќе образложив. Тоа е нешто за кое се потребни години и години искуство, пракса и теорија. Да кажеш дека за месец дена може со ритуал да се "повика" ангелот чувар и дека тоа може да се "проба" и да се види што ќе испадне е глупост..... Или се работи за тролање или некој сака да треска глупости користејќи терминологија што не ја познава.
Јас те замолувам уште еднаш да ми дадеш информација за наводниот текст или за авторот на истиот.