Постојат ли ангели-чувари?

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Веќе образложив. Тоа е нешто за кое се потребни години и години искуство, пракса и теорија. Да кажеш дека за месец дена може со ритуал да се "повика" ангелот чувар и дека тоа може да се "проба" и да се види што ќе испадне е глупост..... Или се работи за тролање или некој сака да треска глупости користејќи терминологија што не ја познава.
Јас те замолувам уште еднаш да ми дадеш информација за наводниот текст или за авторот на истиот.
За секое искуство мора да има почеток..најпросто Те прашувам,значи без да ми кажеш да ја прочитаме таа книга,тој закон,КАКО ЗАПОЧНА ТИ ?
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
За секое искуство мора да има почеток..најпросто Те прашувам,значи без да ми кажеш да ја прочитаме таа книга,тој закон,КАКО ЗАПОЧНА ТИ ?
Ок, гледам немаш намера да го направиш тоа што те замолив, затоа се повлекувам од оваа тема.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Ок, гледам немаш намера да го направиш тоа што те замолив, затоа се повлекувам од оваа тема.
Полесно ли е да бегаш или да ни објасниш на најпрост обичен начин некој дел од твоите почетоци и начини за присоединување со САЧ ?
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Полесно ли е да бегаш или да ни објасниш на најпрост обичен начин некој дел од твоите почетоци и начини за присоединување со САЧ ?
Насловот на темата е „Постојат ли ангели чувари?“. За да одговорите треба да сте имале искуство и знаење... Вака вие може да верувате или да не верувате во ангели (што и да значи тоа) ...
А и недефинирано е што е тоа ангел...
И иако вмеша во муабетот некој „непознат, таен Телемит“ со уште „потаен текст“ - не сакаш да го споделиш текстот за да видиме што е всушност приказната што тебе те натера да муабетиш за работи кои се надвор од твојот круг на интересирања и знаење.

Не е умесно да бараш некој да ти зборува за неговите искуства на форум за вакви теми кои за вас се само на една права линија: верување/неверување. Вие значи може да верувате или да не верувате.
А @Abraxas мислам дека зборува за Знаење! :)
И најдобро е да се повлече човек од вакви теми - не се добри!

П.С.
На човек да му кажеш дека мажот/жената го изневерува со други нема да ти верува додека не го однесеш на „местото на злосторството“, не пак за вакви работи да се зборува...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Насловот на темата е „Постојат ли ангели чувари?“. За да одговорите треба да сте имале искуство и знаење... Вака вие може да верувате или да не верувате во ангели (што и да значи тоа) ...
А и недефинирано е што е тоа ангел...
И иако вмеша во муабетот некој „непознат, таен Телемит“ со уште „потаен текст“ - не сакаш да го споделиш текстот за да видиме што е всушност приказната што тебе те натера да муабетиш за работи кои се надвор од твојот круг на интересирања и знаење.

Не е умесно да бараш некој да ти зборува за неговите искуства на форум за вакви теми кои за вас се само на една права линија: верување/неверување. Вие значи може да верувате или да не верувате.
А @Abraxas мислам дека зборува за Знаење! :)
И најдобро е да се повлече човек од вакви теми - не се добри!

П.С.
На човек да му кажеш дека мажот/жената го изневерува со други нема да ти верува додека не го однесеш на „местото на злосторството“, не пак за вакви работи да се зборува...

А како ќе ме/не увериш дека нечие Знаење/Незнаење е докажано и поиздржано од Верување/Неверување на некој друг?
Ти напомена дека ,,мислиш" дека некој зборува со Знаење. Чим ,,мислиш" значи ,,не знаеш". Која е и каде е умесноста?
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Не, не... јас реков : „мислам дека @Abraxas зборува ЗА Знаење“. Не реков „СО Знаење“.

Не може и не треба никој да уверува друг за вакви работи кои се апсолутна внатрешна работа...
И какво е ова порамнување на знаењето со верување? Не така.

Тие што знаат, едноставно може само да се надеваат дека другите ќе ги имаат тие искуства кои ги поминале самите. И да ги обвинува некој дека не знаат - за нив е во ред. Подобро да не знаеш, отколку да се каже нешто што не треба, за кое не треба да се зборува многу .
А се познава некој што има знаење и зборува од искуство. Е сега проблемот е што вие би сметале дека е знаење и искуство за вакви работи... ;)
И немојте да барате некој да ја потврдува вашата вера или невера...
Тоа нема логика.

П.С.
Чудна е моќта на неверувањето. Многу е полесно да не веруваш отколку да знаеш!
Не, не барав никој да го потврди моето верување/неверување, знаење/незнаење итн. Целта ми беше постоењето на дискусија на вакви теми.
Ако зборува За Знаење значи ти тоа го кажуваш од твое верување или од твое знаење?
Дали неискусувањето на одреден вид Знаење не се карактеризира како Знаење или не? Поради двојната негација во реченицата, излегува и спротивното.
И дали личноста што има одредено ниво на Знаење може да се квалификува дека поседува Знаење? Која е мерката?
Како може да се воочи дали станува збор за знаење или незнаење кога тоа би било апсолутна внатрешна работа? Јас не го изрманив незнаењето со верување, само ги вкрстив во лична изјава. Ако една личност има знаење кон одредена тематика, друга не верува во такви работи, напротив заслужуваат меѓусебна дискусија токму поради ,,непорамнувањето" на носечките термини.
Очекувам проширување на дискусијата зошто сега го вклучив и искуството. Сеедно, во принцип се сведува на различни ставови и гледишта кои баш поради тоа треба да се дискутираат, се' останато е игра на зборови и нивно комбинирање.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Насловот на темата е „Постојат ли ангели чувари?“. За да одговорите треба да сте имале искуство и знаење... Вака вие може да верувате или да не верувате во ангели (што и да значи тоа) ...
А и недефинирано е што е тоа ангел...
И иако вмеша во муабетот некој „непознат, таен Телемит“ со уште „потаен текст“ - не сакаш да го споделиш текстот за да видиме што е всушност приказната што тебе те натера да муабетиш за работи кои се надвор од твојот круг на интересирања и знаење.

Не е умесно да бараш некој да ти зборува за неговите искуства на форум за вакви теми кои за вас се само на една права линија: верување/неверување. Вие значи може да верувате или да не верувате.
А @Abraxas мислам дека зборува за Знаење! :)
И најдобро е да се повлече човек од вакви теми - не се добри!

П.С.
На човек да му кажеш дека мажот/жената го изневерува со други нема да ти верува додека не го однесеш на „местото на злосторството“, не пак за вакви работи да се зборува...
Навистина ме зачуди овој твој коментар,каде,кога и со кој дел ти стапнав на жуљ?Од каде ти е мислењето дека за да одговориме на некое прашање од некоја тема треба да имаме искуство и знаење,нели бараме мислење?Ако мене ми слеташе на раме ангел со крилца или видов како изгледа прегратката со мојот САчувар,сигурно дека немаше да барам мислење дали луѓето веруваат во ангели,туку ќе си свиркав и уживав.Треба ли да умрам па да се вратам повторно во живите па за да говорам за смртта и животот после неа?Не ми е јасно што толку ти е битно кој е тој телемит и колку е ова мислење вистина или нее?Убаво те замолив да ни објасниш,да дискутираме,кој нешто знае нека не продухови,и зошто вакви теми не се добри?Несакаш да одговориш на ниедно прашање.Ова последното со П.С.ептем ми ги замрси конците...па нели телемитити живеат како им е воља,па акоената те изневерува што мајка бараш да одиш на местото на злосторството,нели и она смее да живее по своја воља?Ако бараш докази значи ти не дозволуваш да живее некој по негова воља.Повторно поставувам прашање дали мислиш дека постојат ангели чувари,како ги замислуваш и зошто не ти се убави овие теми?никој не го оспорува твоето знаење ама иритира твојата дрскост и избегнување на прашања поставени по десет пати.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Мислам дека постојат и ќе се обидам да бидам упорна и еден месец да го повикувам мојот САЧ.....или ќе успеам или комшиите ќе ме однесат во лудница.
Да се допре до својот никулец и не е така едноставно,без разлика дали е ангел чувар,бог или просветлување,едно исто е.
Но,најнапред треба да се раскинат односно растопат врските со овојо свет,с'е што емоционално е усмерено кон еден или повеќе луѓе да се растопи,сите да ги гледате исто,не зависно дали прават добро или лошо,да се заборави помислата за иднина,а исто така да се заборави и минатото (кариера,состојба помеѓу пријателите и општеството) и последното,да се откажеш од сопствениот живот или било какво негово вреднување.
Е после може да разговараш со својот ангел,својот бог како сакаш наречи го тоа,бидејќи во таква состоба на умот,имињата се небитни.
Започнуваш со "хипноза"на умот со помош на повторувања,без разлика дали е визуелно (види мандала) или фонично повторување.
Во однос на ова фонично повторување,одличен изграден акустички објект се катакомбите на Малта.
Секоја изговорена реченица се враќа,со неколку кратно повторено ехо,со што запаѓа умот во транс.
Цитатие за повторување се небитни,дали ќе ја рецитираш ,Оче наш или били кој друг цитат,битно е да бидат со јасни обележја на црно и бело,на високо и ниско,контрасти кој натојуваат да се спојат.

Ова според мене,а изразено со човечки јазик е силување на духовното,па отука неизбежни се и последиците на силна психичка и духовна траума.
Оставете ги овие работи,не се играчка!
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
@diva orhideja не ти препорачувам да го правиш тоа, читам дека и повеќето членови кажаа дека може да биде опасно што е вистина. На таков начин, со некакви вежби не можеш да достигнеш ниту успешна медитација а камо ли да допреш до нешто како замислениот ангел чувар. Тие нешта се случуваат спонтано сами од себе, но за такво нешто да те допре треба да имаш малку поинаква свест од онаа што ја имаш моментално.
Перцепцијата на нештата е многу битна, според мене и најбитна работа која е клучна за отварањето на повисоките врати на свеста. Се додека поимот ангел чувар го разбираш како ангелче кое ти стои на рамо, се дотогаш нема да знаеш што всушност правиш со таа вежбата која ја имаш опишано, а кога незнаеш која ти е целта, тогаш ке залуташ по патот.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
За до Liber Samekh и разбирање на истата - е долг патот, на кој малкумина стапнуваат...
Многумина велат да не стапнува никој, многумина слушаат, но малкумина сепак се бунтовници и не слушаат никој! :)