Новогодишна ноќ

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Ама баш ми е гајле дали баш на 31 декември ќе останам дома и ќе читам книга, ќе пијам чај и ќе муабетам со мама или ќе се договорам да одам некаде. Сега на 20 години ми е апсолутно сеедно.
Сум славела и во кафич и кафана, и во изнајмена куќа и секаде е фрлање пари, лудување, пијанчење и повраќаници до заборав.
Не сум против славење, кој каков мерак има и како се чувствува така нека прави.
Едноставно не се притресувам.
Во дискотека да се гужвам ко ставена во машина за перење алишта не доаѓа во предвид, кафич ти е слична приказна(освен ако немаш твои луѓе), а кафана зависи како ќе ти се погоди.
Повеќе од се сакам поприбрани собири од некои 10тина души некаде дома или викендичка. Си набавувате што сакате за јадење и пиење, си пуштате музика по избор и уживате во пријатна атмосфера. Најубаво.
 

Foxboro

Староседелец
16 јуни 2012
716
1,479
693
Pripyat, Ukraine
со друштво така....................лудо незаборавно............петарди огномети и различни експлозиви(ххххххх)...........
 

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
Најлудата ноќ во годината и некои слични лигавења..Ма немој бре..
Не знам зошто воопшто се преценува овој навидум голем , а сепак само обичен ден..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Nikola

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
ми се случило два пати да ја поминам Н.Година сама..
еднаш во воз од А до Б..
возот каснеше,и така да Н.Година ме фати скроз сама у 00.00 и ми беше ок хеххехе..
Вториот пат се искарав со дечко ми,у 23.35:eek
си ги земав работите и отидов у кола да спијам..сакав да му докажам дека не ми може ништо(facepalm)
Во 00.00 си го отворив сама шампанјот со вкус на праска и покриена со јорган си честитав хахааха,
а надвор врнеше снег и беше ептен ладно,ама нема везе..
ја поминав нокта во кола,
и не ми беше криво хеххеххе..
така да Н.Година и не е нешто посебно за мене..
најубаво дома со добро друштво,бело вино,јез во позадина и нелути се човече..
 

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
Порано едвај чекав да дојде Нова Година... Ехх, шо времиња беа тоа... Уште кога верував во Дедо Мраз...
Потоа едвај чекав да дојде оти со друштво и добра музика знаев дека петка ќе биде. Плус и помала бев.
Последниве 4-5 години не се радувам многу ама ми стана некоја навика, во 00:00 да си замислам некоја желба. Досега сите желби ми се исполнија.
Годинава не се знае каде ќе бидам и со кого... Сепак би сакала во малку помирна атмосфера со музиче, најдобрите пријателки, на топличко, винце, пивце, шљивовача, вишновка, вермут и тако даље....
Или пак со дечко, стуткана под јорган, греано црвено вино, добро филмче...
И сето тоа.... барем до полноќ...
После тоа не одговарам за постапките. :giggle
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Нова Година, кога целиот кичерај е собран на едно место, се пие се прославува, со сите се гушкаш се бакнуваш иако прв пат ги гледаш. Не фала, помина тоа.

Годинава ќе одам и ќе се одморам 4 дена во Банско Бугарија, онака сам да се изнаспијам и одморам убаво, почувствувам чист планински воздух и да си се бањам во базен, а надвор гледам како врне снег. Уплатив за двајца, иако сам ќе одам топ ќе ми биде(happy)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Wind

Wind

Полноправен Член
30 јуни 2012
18
39
13
Ако се најде некоја куќа, локал за изнајмување со јако друштво мераци...иначе не мислам по кафичи, ресторани со кој сака нека сум не идам.
 

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
Никој не е рамнодушен на „треската“ наречена Нова Година,па за некои луѓе таа претставува можност да ја почувствуваат топлата семејна атмосфера, за некои да ги „освојат“ подиумите на дискотеките, за некои да свртат некое оро по кафеаните а за некои пак да отпатуваат на некоја примамлива дестинација.

Пребарав низ интернет и еве некои топ дестинации кои се препорачуваат за прослава на новогодишната вечер:
  • Сиднеј, Австралија Сиднеј, е познат по еден од најубавите огномети во светот, кој што се гледа и од околните негови градови. Тој започнува на полноќ, на мостот кај Сиднејското пристаниште и трае се до раните утрински часови. Ако ја одберете оваа дестинација, тогаш Нова година ќе ја прославите во бикини, бидејќи ќе се најдете во Австралија на половина од летото, што ќе ви помогне да ја впиете во вас целата таа празнична атмосфера на уште понеобичен и поопуштен начин.
  • Берлин, Германија Бранденбуршката порта, е местото околу кое се собираат луѓе од целиот свет, за да го прослават доаѓањето на Новата Година, што е и главно обележје на германскиот народ. Овде ќе ве пречека прекрасен огномет, штандови преполни со интернационална храна, како и големо количество на пиво. Прославата продолжува во утринските часови со сетови на познати ди-џеи и светлосно шоу низ улицата 17-ти јуни, познато како „party mile“. Па ако сте љубители за добро јадење и атрактивни забава, изберете го Берлин.
  • Њу Орлеанс, САД Џез музика, познати барови, прекрасно украсени улици и згради, талентирани музичари...е се она што му е потребно на еден град како што е Њу Орлеанс, за да се најде на самиот врв на најпознати новогодишни дестинации во Америка. Забавите под ведро небо на улиците „Bourbon Street“ и „Frenchmen Street“ претставуваат вистински рај и ви даваат можност и самите да облечете еден од лудите костими кои ги носи тамошното локално население и да учествувате во нив.
  • Рио де Жанеиро, Бразил Возбудливиот Бразил, домот на сексапилот, станува уште посовршен за време на Новогодишните празници. Настанот познат под името „Reveillon“ е целодневен музички карневал, кој се одржува на неколку сцени. Има многу танцување,придружено со најразлична храна, сето тоа зачинето со традиционалналните цвеќиња, оризот и парфемите. Понесете со себе алишта во бела боја за да се вклопите со локалните жители на светски познатата плажа Копакабана. Новогодишна забава на плажа во Бразил...зар може да погрешите во одлуката?
  • Њу Јорк, САД Во пред новогодишните денови, Њу Јорк се трансформира во вистинска празнична сензација. Кога ќе пристигнете, првото нешто што мора да го посетите е новогоишното дрво во „Rockefeller Center“ и излозите на продавниците долж „ Fifth Avenue„ . Се разбира, „Time Square“ е местото на кое треба да бидете на полноќ. Таму врз вас ќе се „истурат“ 900 килограми конфети. Покрај ова доживување, во текот на целата вечер има најразлични забави во сите ноќни клубови низ градот, во кои настапуваат најпознатите светски ѕвезди.
Еве дел од минатогодишните цени за кафулињата,дискотеките и кафеаните низ Скопје:



Освен тоа,има можност за прослава и на саем со холограм од некој од познатите диџеи,како на пример лани:



Оваа година досега има само туристички аранжмани,сеуште е рано за понуди по кафичите,дискотеките,кафеаните и слично.
Па ајде во темава да споделуваме понуди,со цел да бидеме информирани каде што се нуди.
А би сакала да продискутираме за тоа:
-Како вие ја прославувате новогодишната вечер?
-Диско,кафич,кафана,саем,плоштад,во некоја друга држава на патување,во домашна атмосфера,со друштво во изнајмен стан/викендичка?
-Колку сте спремни да фрлите одредена сум на пари за прослава на една вечер?
-Што мислите дали е во ред цените да бидат толку високи?
-Или можеби сте од оние што одат на прослава на 1ви јануари,за дупло пониска цена?
-Ви значи ли нешто прославата на новогодишната ноќ?
-Споделете некое искуство од прослава на новогодишна вечер надвор од земјава,нешто поразлично што сте виделе а го нема тука :)



Јас најмногу се сеќавам на една нова годин прославена во Хамбург каде што живеев една година. Бевме во една наша кафана каде што после неколку чашки го преземав микрофонот и запеав македонски народни песни кои сите во срце ги погодија. Прекрасно беше, ора се виеа и се чувствував како да сум во Македонија.
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Еве некои настани од Фејсбук:

  • Restoran EXLUZIV (Kisela voda,kaj rasadnikot)

  • K6_TY47YS3x.png
    Заедно сите да ја испратиме старата, а воедно дочекаме и новата 2013 година во еден од најреномираните ресторани во нашиот град.

    ** Ресторанот "EXLUZIV" (заедно со менаџерскиот тим) ви ја овозможува убедливо најдобрата понуда во градот.

    -- Во менито е вклучена следната понуда :

    **Предјадење
    ордевер ( kaшкавал , кулен , печеница , свински врат , шунка , сирење и урнебес салата)
    * Разни врсти на мешани салати и поховани предјадења

    ** Главно јадење со 3 парчиња месо ( пилешки стек , свинска вешалица , шарска плескавица и гарнир со пекарски компир)

    ** Десерт

    И што се однесува до пиењето НЕОГРАНИЧЕНО!!!
    - Пиво
    - Вино (бело , црвено)
    - Вотка
    - Коњак
    - Узо
    - Џин
    - Ракија
    -Газирани сокови ( фанта, кока кола , швепс , тоник)
    -Џус ( Боровница , портокал , праска )

    *** За атмосферата во ресторанот ќе се погрижи LIVE BAND кој же ве забавува до раните утрински часови***

    * Цената на картата на оваа неодолива понуда изнесува 1800мкд

    *Резервации и информации на тел :
    078 838 975 -чока
    077 800 230 - Кичо


И така ден по ден, ден по ден, полека доаѓа најлудата вечер во годината.. Ние се спремаме за незаборавна вечер и сакаме и Вие со Нас да поминете неколку одлични часови исполнети со добра MAK-YU музика!
Одличните SAMAKUTRA BAND ќе пеат за Вас цела вечер!! А подршка ќе им биде нашиот резидент DJ NELE..

Карти во предпродажба до 25ти Декември - 500денари.
Од 26ти Декември картите се по цена од 600 денари.

Резервација на коњопој - 4000 денари вредносен ваучер
Резервација на сепаре- 6000 денари вредносен ваучер

Картите ќе се продаваат на вратата на Club Social, секој ден од 12.00h - 15.00h и секоја работна вечер на клубот.

За било какви информации можете да се јавите на телефоните 075 33 00 34 / 075 33 00 36



Stara si projde novata si dojde.I ovaa godina organizirame lud i nezaboraven docek vo dobropoznatiot restoran Pod Kale , na vase baranje ovaa godina sme vo GOLEMATA SALA koja sto e so kapacitet od 450 gosti. Za muzikata ke se pogrizi edinstveniot SASE MORZ koj znae kako da ve raspolozi i razigra do maksimum , Warm up : DJ Sinisa
Naseto meni izgleda vaka :
- Mesana salata vo ovali : ( zelka,domat,krastavica,marula,cveklo )
- Ordever za sekoj po osoba : Prsuta , kulen , svinski vrat , pileski gradi, kaskaval i sirenje , urnebes i krem salata )
- Glavno jadenje : Pekarski kompir , Sarska pleskavica i Pileski stek
* Bez finti i skrieni trosoci PIENJETE E NEOGRANICENO !!!
Vo pijalokot spaga :
- Vodka
- Konjak
- Uzo
- Rakija
- Vino ( belo i crveno )
- Pivo
- Dzin
- Martini
- Sokovi ( coca cola , fanta , sprite )
- Prirodni sokovi ( portokal , praska , borovnica )
& Cenata na kartite ke iznesuva :
- do 29ti dekemvri 1800 denari
- od 30/31 dekemvri 2000 denari
P.s - Ovaa godina ve ceka uste pogolemo iznenaduvanje od lani , koj bese lani , zatoa rezervirajte si na vreme i ne dozvoluvajte da vi raskazuvaat !!!
Tel : 077 381 557 / 077 381 553

 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
МИРКО 919 & MM CREW
МЕНИ:
-МЕШАНА СВЕЖА САЛАТА ( домат, краставица, цвекло, морков, зелка, зелена салата )

-МЕШАН СУВОМЕСНАТ ОРДЕВЕР СО 2 ТОПКИ САЛАТА
( пршут, кулен, печеница, шунка, сирење, мешан осоговски кашкавал, пох. тиквици, 2 топки крем салата )

- ГЛАВНО ЈАДЕЊЕ
( роловано пилешко прелиено со кари сос, уштипци со кашкавал, пекарски компир, мешано вариво, леб )

-ДЕСЕРТ
( чоколадна торта )

-НЕОГРАНИЧЕНО ПИЕЊЕ :
Жестоко : Жолта, Узо, Коњак, Водка
Пиво : Скопско 0,5, Каменица 0,5, Кенбах 0,5
Вино : Македонско бело, Црвено, Розе 1/1
Сок : Кока Кола, Пепси, Фанта, Швепс, Џус 1/1
Вода : Пелистерка газирана и негазирана 1/1

Ќе ве забавува : Libero Band
Подржано од : MM CREW
loves U...
Цена : 1990 денари
РЕЗЕРВИРАЈТЕ СИ НА ВРЕМЕ