Сакам да кажам/прашам (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Во родителите до почетокот на средното образование. Понатаму до неа.
Зошто до почетокот на средното образование ? па тогаш тој период треба комунакцијата родител - дете да е најинтензивна ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy and melpomena

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
За да започне билокаква комуникација со родител дете, треба уште од старт да се научи детето дека всушност живее во општество и е зависно од него. Џабе му објаснуваш на тинејџер за разноразни теми кога тој уште од својот почеток бил испуштен од раце. Најголемата грешка е што се` се дозволува на детето. Несвесноста дека првите 14 години се круцијални за да ги поприми најосновните особини е она што се почесто се избегнува како одговорност.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 048

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
A6j7g_yCMAIInuo.png

Душа, сега со несаканото и неизбежно „внимание“ (читај: ругање) уште толку ќе се поремети психички.
Држи се девојко, и аман понатаму памет во глава! :(
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
За да започне билокаква комуникација со родител дете, треба уште од старт да се научи детето дека всушност живее во општество и е зависно од него. Џабе му објаснуваш на тинејџер за разноразни теми кога тој уште од својот почеток бил испуштен од раце. Најголемата грешка е што се` се дозволува на детето. Несвесноста дека првите 14 години се круцијални за да ги поприми најосновните особини е она што се почесто се избегнува како одговорност.

Теоретички си во право.
Ама животната пракса е сосем поинаку.

Јас за сите парови што знам, престануваат да користат заштита по неколку месеци. Мислам, ако веќе се стекне доверба, партнерите престануваат да ја користат. А и да бидеме реални, прескапо е. Едно пакетче Дурекс од 3 кондоми е 150 денари. А 3 кондоми можеш во 1 ден да ги употребиш. Не дека е оправдување, ама искрено кој од нас барем еднаш немал ризичен секс? Зборувам за секс со партнер што го знаеш, не зборувам за секс со странец.

Ти дете можеш да го воспиташ најправилно, да го направиш човек и пол, да знае за животот многу работи.
И доаѓа време полово да созрее, да има секс и еве по некоја факд ап среќа се случува несакана бременост.
Ти колку и да си разумен, колку и да си рационален, кога ќе се соочиш со таков проблем ја губиш свеста. Кога ќе ти се вжеште главата, кога ќе те обвземе паника и страв, се заминува по вода.

Плус, кога на почеток имаш поддршка од партнерот и донесуваш одлука да задржеш дете, со план да го изгледаш заеднички, а потоа заради некои ретардирани причини тој ти вика дека веќе не сака така верувам дека цел свет ќе ти се заврти за 180 степени. Не сакам ни да замислам колку мора да е тоа тешко.

Така да тоа како ја воспитале нејзините е настрана во случајов. Ќе си тргнам од мене колку поинаков човек сум била кога сум била во огромна паника за некои работи. И сите размислуваме на еден начин кога е во прашање друг човек, а различно кога сме самите ние. И едно е ладна, друго е вжештена глава.

Но, таа нашла најпогрешен начин да го искаже гневот.
А верувај, на девојкава и треба боксерска вреќа за да го изнесе. Само не го направила на вистинското место. Само се надевам дека ќе и се среди животот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Значи кога се во тој период да се препуштат сами на себе а колку може дете од 14 год да разграничува добро од лошо ...
Ете прочитај по темата за блам состаноци на девојчето кое на 14 год излегло со некој си кој преку нет и се фалел колку е само он најбогат и како може родителите да незнаат каде и со кој е таа на таа возраст и неможеш да му ограничиш на дете нешто зш кога ке отиде кај некое другарче тоа што му е ограничено дома таму ке му е достапно .....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Теоретички си во право.
Ама животната пракса е сосем поинаку.

Јас за сите парови што знам, престануваат да користат заштита по неколку месеци. Мислам, ако веќе се стекне доверба, партнерите престануваат да ја користат. А и да бидеме реални, прескапо е. Едно пакетче Дурекс од 3 кондоми е 150 денари. А 3 кондоми можеш во 1 ден да ги употребиш. Не дека е оправдување, ама искрено кој од нас барем еднаш немал ризичен секс? Зборувам за секс со партнер што го знаеш, не зборувам за секс со странец.

Ти дете можеш да го воспиташ најправилно, да го направиш човек и пол, да знае за животот многу работи.
И доаѓа време полово да созрее, да има секс и еве по некоја факд ап среќа се случува несакана бременост.
Ти колку и да си разумен, колку и да си рационален, кога ќе се соочиш со таков проблем ја губиш свеста. Кога ќе ти се вжеште главата, кога ќе те обвземе паника и страв, се заминува по вода.

Плус, кога на почеток имаш поддршка од партнерот и донесуваш одлука да задржеш дете, со план да го изгледаш заеднички, а потоа заради некои ретардирани причини тој ти вика дека веќе не сака така верувам дека цел свет ќе ти се заврти за 180 степени. Не сакам ни да замислам колку мора да е тоа тешко.

Така да тоа како ја воспитале нејзините е настрана во случајов. Ќе си тргнам од мене колку поинаков човек сум била кога сум била во огромна паника за некои работи. И сите размислуваме на еден начин кога е во прашање друг човек, а различно кога сме самите ние. И едно е ладна, друго е вжештена глава.

Но, таа нашла најпогрешен начин да го искаже гневот.
А верувај, на девојкава и треба боксерска вреќа за да го изнесе. Само не го направила на вистинското место. Само се надевам дека ќе и се среди животот.
Се` е точно кво врска со сексуалното воспитување. Се дешаваат заебанции, се случува да се забремени. Тоа е проблем уште од постоењето на човештвото. Нејзиниот е многу поголем. Наместо да го реши, она најпрво го пласира на пазарот на интернет. Второ троши многу повеќе нерви и време околу тие караници со типот што јас мислам дека е беспотребно. Ако он не сака да ја види, не значи дека и нејзините родители се откажале. Трета и најдебилна работа е дека пробува овоа да го реши на интернет, што доаѓа до самата контрадикција - таа сака да докаже дека муабетите се лажни преку социјални мрежи. Чиста глупост. Подобро нека си свие опашката, нека си го реши проблемот со бебето. Има начини.
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
СДК најдов што незнае google или пак нашиве си пронашле збор кој само на создавачот му е познат !
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
God....
помогни ни
некои не знаеме што правиме,па дури не знаеме веке ни што зборуваме,и тоа само заради трошка внимание.
зарем до тој степен е распространета бедотијата? (worried)
 
Статус
Затворена за нови мислења.