Светот на гитарите-модели вредни за споменување

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Кој тон е седмата жица,не сум имал прилика да пробам со седум жици.12ка е сум свирел,ама таа е 2х6.
 

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Кој тон е седмата жица,не сум имал прилика да пробам со седум жици.12ка е сум свирел,ама таа е 2х6.
Обично е B(БЕ), но можно е и да се наштима како подршка на Е жицата за да се подобри и продолжи требл дојапазонот на Е жицата.
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Обично е B(БЕ), но можно е и да се наштима како подршка на Е жицата за да се подобри и продолжи требл дојапазонот на Е жицата.
Кога би била (Е) или подршкана (Е)жицата,тогаш лесна работа,но ако е (B)Ќе треба ајле увежбавање:)
 

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Кога би била (Е) или подршкана (Е)жицата,тогаш лесна работа,но ако е (B)Ќе треба ајле увежбавање:)
Руските и Бразилските гитари акустични од времето биле такви. Од таму е идејата, они ја корителе за додатен бас ефект при свирење со сите прсти...класичарска работа.
Ама денеска идејата со 7-9 жици си го најде повторно делот во хеви музиката.
Стварно треба време за навикнување.
Ама па замисли си ја харфата како инструмент на кој мора со 10 прсти да свириш.:D
 

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Ама и не е само до жицата, тогаш прагот станува подолг, покомплициран...:D

 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Абе добро сеа, тоа си се нагодува. Жици со појака-послаба тензија, скала на вратот минимум 25, фајн тјунинг и ќе добиеш се` ко што треба.
Инаку @corki, седма се штима на B баш за да не треба вежбање туку да ти дојде природно како од високите E и B. Тамам си се ко другите интервали. Од B до Е имаш ист интервал како од Е до А и си тераш натаму.
 

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Сте ги пробале овие сеа новиве активни магнети што ги форсираат ЕМГ или другиве, со подршка на батерии?
Како ви ги фаќа увце?
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Абе добро сеа, тоа си се нагодува. Жици со појака-послаба тензија, скала на вратот минимум 25, фајн тјунинг и ќе добиеш се` ко што треба.
Инаку @corki, седма се штима на B баш за да не треба вежбање туку да ти дојде природно како од високите E и B. Тамам си се ко другите интервали. Од B до Е имаш ист интервал како од Е до А и си тераш натаму.
Аха,значи сепак седма се штима на ( B)!? Верувам дека убаво би звучело.
Сега ми е малку касно,уствари ме мрзи,инаку ке пробав на гитарата да ја наштимам по истиот редослед,само што шеста како(b),петта(е)четврта(А),(де)..итн.Чисто ради проба да слушнам како звучи.
 

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Аха,значи сепак седма се штима на ( B)!? Верувам дека убаво би звучело.
Сега ми е малку касно,уствари ме мрзи,инаку ке пробав на гитарата да ја наштимам по истиот редослед,само што шеста како(b),петта(е)четврта(А),(де)..итн.Чисто ради проба да слушнам како звучи.
Не ни кажа што гитара ти праи друштво?