Светот на гитарите-модели вредни за споменување

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Ама не само тоа. Некои акустични гитари и покрај тоа што имаат шипка во вратот лесно може да ги уништиш со претерано затегање на жиците. Вратот им страда така.
Гатри Гован е многу респектиран помеѓу врвните музичари. Гледам и тука на континентот се повеке го споменуваат. Мислам дека е школуван музичар ако не грешам.
Неретко свири на Шур гитара или Чарвел.
Скапи ама добри гитари што не раштимуваат.
Чорки, Еве пример за еден лупер, кој навистина стана пре-популарен. За некои 150 долари си купуваш верно другарче што секогаш свири со тебе кога ке ти се присака.:D

 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Гатри е цар :) Го слушам не знам можеби 8-9 години и не ми здосадил никогаш. Малку има свое издавано, повеќе работи на проекти и како гостин. Имаше и еден бенд негов Aristocrats. Едно време свиреше и фретлес некоја гитара и ептен чудно ми беше, ко виола звучи :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Гатри е цар :) Го слушам не знам можеби 8-9 години и не ми здосадил никогаш. Малку има свое издавано, повеќе работи на проекти и како гостин. Имаше и еден бенд негов Aristocrats. Едно време свиреше и фретлес некоја гитара и ептен чудно ми беше, ко виола звучи :D
На 2016 НАММ -от имаше такви гитари а и некои свемирски чудни од титаниум, само врат е гитарата, а се додават и други делови ако сакаш. Што нема да измислат...лудило е со техникава како иде...Klingonska gitara:D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Нека искористат технологија за да направат стабилен флојд-роуз и доволно ми е :D Не мора клингонски чуда да прават.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Нека искористат технологија за да направат стабилен флојд-роуз и доволно ми е :D Не мора клингонски чуда да прават.
Башка Клингонскиве гитари се неуништливи ке мора со генерации поколенија на таа гитара да свират, не е интересно така. Гитара ако не изедеш од свирење по неја нема кеиф.:D
Али за луперчињава, рука им давам...кој ги осмисли алал да му е...обавезно е за секој гитарист мислам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево

Eве го тоа фретлесот. Мене ми е многу чуден звукот.

Па и името го погодиле, ептен стар трек е. Vigier... звучи ко V'ger :D
 

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Бас гитара да е, ок е некако...ама на електрична без чуството на праговите...бизарно ми е малку. Имам пробано Егзи...толку ми е чудно чуството...незнам...
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Видов што се луперите,права ствар,за осамен гитарист:D
На кој начин функционира,дали свири со мидови или??
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Видов што се луперите,права ствар,за осамен гитарист:D
На кој начин функционира,дали свири со мидови или??
Што се тоа мидови?
Луперот ништо посебно, снима сигнал и после ти го врти додека не речеш „добро доста е, не сакам веќе“ :D
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Така е малку бизарно делува,исто ко си стаклена чаша кога свириш:)