Религиите и тетоважите

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Според Куранот ти си неверник, а неверниците се со шејтанот и се знае кај завршуваат, во пекол се офка не се свирка. Џехенем (народски Џенем) = пекол.
Од Куранот само знам првите три букви и што мајка барам јас во исламски пекол:eek
:rofl]:)

Кога одиш на одмор некаде на море или езеро, или општо кога е лето од што се штитиш? Топло е и не ти треба за да те загрее и не можеш да се иссончаш онаму кај што имаш облека. А сончањето е неопходно бидејќи без него нема витамин D.
Сакаш сега од медицин.гледна точка одговор???(facepalm)

Од кого да бараме одговор,од ѓаволот или од бог?
Соред тебе сите кој го цртаат своето тело се слуги на ѓаволот,еве цитат дека и бог ги обележува своите слуги.
Лесно ќе беше ако го знаеше печатот на живиот бог,ќе ги разликуваше кој на кого му служи,ама ти во еден кош ги стави!:)
Ај биди добар и обиди се д ми го објасниш тој печат...мислам дека во сите религии тетовирањето е забрането и затоа ги ставив во еден кош, ако на тоа мислеше.:)
 
Последна промена од модератор:

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Сакаш сега од медицин.гледна точка одговор???(facepalm)
Од иста гледна точка од која ти зборуваше за тетоважите, ако тие ја менувале божјата креација, зошто ти ја криеш? Зошто ја покриваш?
 

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Од Куранот само знам првите три букви и што мајка барам јас во исламски пекол:eek
:rofl]:)
Па што тогаш мајка бараат муслимани, хиндуисти, будисти, атеисти...итн во твојот пекол? И што имаат врска со твојот ѓавол? А дека само тие три букви ги знаеш, се гледа. :rofl А може и да не знаеш, гладна кокошка просо сонува.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Па што тогаш мајка бараат муслимани, хиндуисти, будисти, атеисти...итн во твојот пекол? И што имаат врска со твојот ѓавол? А дека само тие три букви ги знаеш, се гледа. :rofl А може и да не знаеш, гладна кокошка просо сонува.
Немој толку директен да бидеш нема смисла.
Ај биди добар и обиди се д ми го објасниш тој печат...мислам дека во сите религии тетовирањето е забрането и затоа ги ставив во еден кош, ако на тоа мислеше.:)
Не,нема да го објаснам.
Мисли како сакаш,но не етикетирај никого.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Idiot

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Откровение 7
2. И видов друг ангел како се подигаше од исток, кој имаше печат на живиот Бог. И тој извика со висок глас кон четирите ангели, на кои им беше дадено, да ја растурат земјата и морето, велејќи:
3. Не пакостете ѝ на земјата, ниту на морето, ниту, пак, на дрвјата, додека не им ставиме печат врз челата на слугите на нашиот Бог!

Бидејќи цитираш книги - кованици од IV век, каде што главен лик е некој си загадочен лик познат под своето тајно име Исус, да додадеме нешто што ќе фрли ново светло врз овие философии од стариот еон:

И Сатаната е обожуван од страна на луѓето под името Исус;
И Луцифер е обожуван од страна на луѓето под името Брама;
И Левијатан е обожуван од страна на луѓето под името Алах;
И Белиал е обожуван од страна на луѓето под името Буда.”
--- Liber CCCCXVIII

Четирите принцови лесно се заменети со земски богови од страна на луѓето и нивните верувања.
Полека со слугите и „нашиот Бог.“ Над овие земски богови стои безименост чија бесконечност луѓето ја нарекуваат Хаос :)

Затоа, луѓе, ако ви е волја - тетовирајте се и размислете добро пред да го направете тоа, бидејќи тетоважата ќе покажува едно цело Ваше постоење на Земјата.
И ниту еден бог нема да има ништо против ако мудро и со разбирање го истетовирате симболот кој што ќе Ве потсетува на Вашето највнатрешно тајно Себство :)
Религиите и сите тие отци и старци и имами и такви трули хиерархии ќе измислат секакви измами и ограничувања, бидејќи не знаат да Ве посоветуваат подобро од нивното сеење залуден страв, мешајќи богови и пеколи.

П.С. Има идиоти, што сешто тетовираат - за такви никакви забрани не помагаат, ниту религиозни ниту пријателски - никакви. :)
Одете и тетовирајте се мудро :)

Ping @Abraxas , @diva orhideja
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Idiot and malo

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Бидејќи цитираш книги - кованици од IV век, каде што главен лик е некој си загадочен лик познат под своето тајно име Исус, да додадеме нешто што ќе фрли ново светло врз овие философии од стариот еон:

И Сатаната е обожуван од страна на луѓето под името Исус;
И Луцифер е обожуван од страна на луѓето под името Брама;
И Левијатан е обожуван од страна на луѓето под името Алах;
И Белиал е обожуван од страна на луѓето под името Буда.”
--- Liber CCCCXVIII

Четирите принцови лесно се заменети со земски богови од страна на луѓето и нивните верувања.
Полека со слугите и „нашиот Бог.“ Над овие земски богови стои безименост чија бесконечност луѓето ја нарекуваат Хаос :)

Затоа, луѓе, ако ви е волја - тетовирајте се и размислете добро пред да го направете тоа, бидејќи тетоважата ќе покажува едно цело Ваше постоење на Земјата.
И ниту еден бог нема да има ништо против ако мудро и со разбирање го истетовирате симболот кој што ќе Ве потсетува на Вашето највнатрешно тајно Себство :)
Религиите и сите тие отци и старци и имами и такви трули хиерархии ќе измислат секакви измами и ограничувања, бидејќи не знаат да Ве посоветуваат подобро од нивното сеење залуден страв, мешајќи богови и пеколи.

П.С. Има идиоти, што сешто тетовираат - за такви никакви забрани не помагаат, ниту религиозни ниту пријателски - никакви. :)
Одете и тетовирајте се мудро :)

Ping @Abraxas , @diva orhideja
Кај си бе Хепта? Се изгуби.
Се извинувам што ти ја нарушив тишината во која си потонал,па мораше да постираш цитати од ѕверот на кого верно му служиш.

Тетовира не тетовиран...луѓето секогаш сликовно ќе отстсликуваат дел од душата,со помислата дека поседуваат нешто (како што е душа и тело) се појавува и желбата на истото да се стави "потпис".
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Се извинувам што ти ја нарушив тишината во која си потонал,па мораше да постираш цитати од ѕверот на кого верно му служиш.
Мисли како сакаш,но не етикетирај никого.

И сеуште дрибламе за христијанство и сите останати ограничувачки религии кои тврдат (не знам од каде тоа тврдење) дека било кој бог многу ќе се налути на Вас ако се тетовирате.
Tетовирајте се како што реков мудро и да видиме кој e тој бог ќе застане пред вас да Ве осуди (луѓето да, ќе ве осудат тоа им е во крвта, но што имате Вие со луѓето?).

@Idiot , тебе само никот ти е таков, не мислам дека си идиот во врска со тетовирање :)
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
И сеуште дрибламе за христијанство и сите останати ограничувачки религии кои тврдат (не знам од каде тоа тврдење) дека било кој бог многу ќе се налути на Вас ако се тетовирате.
Tетовирајте се како што реков мудро и да видиме кој e тој бог ќе застане пред вас да Ве осуди (луѓето да, ќе ве осудат тоа им е во крвта, но што имате Вие со луѓето?).

@Idiot , тебе само никот ти е таков, не мислам дека си идиот во врска со тетовирање :)
Го користиме тоа што го имаме,за разлика од други кој бараат да положат заклетва односно да бидат иницирани, за да имаат пристап до некој текстови.

А тоа што е јавно постирано и достапно во книжари е само еден мал дел.

Слично кажувам и јас, гледајте да не си ја тетовирате душата
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Го користиме тоа што го имаме,за разлика од други кој бараат да положат заклетва односно да бидат иницирани, за да имаат пристап до некој текстови.
Иницијацијата, етимолошки, е патување навнатре, Патешествие на Откривање (О Прекрасен Свет!) на сопствената Душа. И тоа е Вистината која стои на клунот од бродот, секогаш на готовс, тоа е Вистината која бдее и со силната рака ја крепи крмата!
Вистината е нашиот Пат и Вистината е нашата Цел, Да! Ќе дојде за сите момент на голема Светлина кога ќе се покаже дека Патот е самата Цел, и во тој час секој од нас ќе извика:
“ЈАС СУМ ПАТОТ, ВИСТИНАТА И ЖИВОТОТ!”​

Извадок од книгата: “Мали есеи за Вистината” – Алистер Кроули.
Линк:
За Вистината
Ниеден текст нема да помогне никому, доколку не го разбере ова.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pica pica