Мисла на денот

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Понекогаш се прашувам со безброј прашања, во интеракција со прогресот, ако не го досегнеш, неуспехот ќе ти даде искуство да го почнеш од почеток и ти вели внимателно за сето пропуштено низ цевките на канализацијата која ја полниш секој ден, а не се замараш со неа дур не се затне, да се одглавиш со продолжената рака на Буковски, измеѓу она што е суштина и тоа што постои, за да го сфатиш, еј да го фатиш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Физичката осаменост понекогаш убаво ти делува, но језиво ладна и непријатна е душевната осаменост:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com

"Внатре нема Ништо освен Точка на Гледиште – која што е многу битна и ја одредува патеката на една Ѕвезда, ја содржи сета Волја на една Ѕвезда, го содржи сето искуство собрано по патот на една Ѕвезда.
Ако целта Ви е да одите навнатре и таму да се затворите во својата Тврдина, Вие самите си правите лошо – станувајќи Црни Браќа.
За да го избегнете ова сфатете дека Највнатрешното е Идентично со Се!"

- извадок од мојот есеј „Неиницираните и нивното „Големо дело“
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com

„Вредноста на секое суштество се одредува преку квантитетот и квалитетот на оние делови од универзумот, кои ги има откриено и кои оттука ја сочинуваат неговата сфера на искуство.
Таа расте преку проширувањето на ова искуство, по пат на зголемување на оваа сфера.“
- Препород на Магиката – За Телема
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Еден предвесник на Новиот Еон :)

"THE great work is, before all things, the creation of man by himself, that is to say, the full and entire conquest of his faculties and his future ; it is especially the perfect emancipation of his will, assuring him universal dominion over Azoth and the domain of Magnesia, in other words, full power over the universal magical agent."
- Transcendental magic, its doctrine and ritual, Eliphas Levi

P.S. На нет ќе го најдете цитатот како завршува со „точка“ на средина со „emancipation of his will." , затоа е добро да се прочита самата книга од некој автор, наместо цитати.