1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Sid Meier's Civilization

Дискусија во форумот 'Игри' започната од Saladin, 2 ноември 2014.

 1. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,625
  Муабет со едно другарче пред 10тина години:
  - Брат, си ја играл некад Civilization?
  на што следува еден поглед накриво и како од пушка
  - Пер не зезај, секој ја знае играва, глупо е да прашаш.

  За што всушност се работи...
  Sid Meier's Civilization е излезена уште далечната 1991ва и е една меѓу првите turn based стратегии што излелге на пазарот за компјутерски игри. Во кратко: се работи за тоа како да изменаџираш една цивилизација со градење градови, освојување туѓа територија, економско менаџирање, (градење на инфраструктура и градби), дипломатија ... се` за да се достигне врвот - да се биде најдобар.
  Класичната игра почнува од праисторијата како еден населеник (settler) со кој се основа првиот град. Како подоцна се развива цивилизацијата, тоа е избор на играчот. Се` што е клучно за да се знае е каде е добро да се основат градовите, со кои ресурси располага земјата, како и популацијата, богатството кое го акумулира и најважното - војската која ја гради. Иако првенствено најраспространет е концептот на доминација, секако има повеќе начини за да се победи во играта (cultural, diplomatic, space-race). И тука секогаш добро доаѓаат и светските чуда кои прават огромен бум (економки/производствен/културолошки, зависно кој) за цивилизацијата која ги има изградено и ги поседува.
  Има уште многу многу многу за објаснување и верувам за дискусија околу играва.
  Лично јас ги имам играно скоро сите делови (од I до V), зависно од оноа што го барам, ама сепак сметам дека 4ката е најдобрата, првенствено поради лесниот интерфејс. Сега гледам 5ката има поголема прегледност со еден вид на hexagrid и запазување на правилото дека еден јунит е буквално една армија на војници, што донекаде ми се допаѓа и тоа правило, но се` уште сум нов тука за да се навикнам за тоа дека не можам повеќе јунити во една коцкичка да чувам.
  Дали некој тука ја има играно, или ја игра се` уште? Некои искуства, комични ситуации, моменти на слабост?
   
 2. Struggler

  Struggler Староседелец

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  1,755
  Допаѓања:
  1,002
  Јас во мое време кога бев копиљ, а и постарите од мене знам дека ја игравме Red Alert ( и надградбата Yuri).
   
  На alba му/ѝ се допаѓа ова.
 3. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  449
  Alone in the Dark,Red Alert па покасно во мрежа игравме Counter strike и Generals итн, а цивилизацијата не сум ја играл и таа ли е стратегија??
   
 4. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,625
  Кантерот не е стратегија во никој случај. Иначе да, повеќе turn-based за разлика од Age of empires која е realtime. Ѕирни неколку клипа посебно од 4ката и 5ката.
   
 5. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  449

  Само ги набројав игрите кои ги игравме,иначе знам дека кантерот не е стратегија.
   
 6. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Ја играв порано ама престанав и сега сум ја заборавил. Сега се префрлив повеќе на RPG i FPS игри, и спортски некои.
  Секогаш кога ќе слушнам стратегија ми текнува на Age of Empires, добра е и Civilization треба да ја инсталирам пак. :)
   
 7. МиГ 21

  МиГ 21 Староседелец

  Зачленет на:
  12 ноември 2012
  Мислења:
  1,252
  Допаѓања:
  2,458
  не можам да одредам дали IV или V е подобра.
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,625
  Коа искочи 4ката реков дека ќе биде подобра од 3ката во секој поглед. Не погрешив.
  Кога излезе 5ката го пробав демото и почнав да се нервирам поради драстичната разлика. После 2те експанзии еве се` уште сум во двојба дали 4ката да ја тргнам.
  Мислам 4ката е во секој поглед врвот на целата франшиза иако 5ката има многу многу позитивни новитети. 4ката ти е од оние игри као ај ќе пуштам да се потсетам и после 3 месеци се глеаш и си викаш „да бе како вчера да беше“.
   
  На МиГ 21 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,625

  На 21 октомври пристигнува 6ката!!!
  Еве неофицијален опис како отприлике би изгледало сето тоа.
   
 10. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,625
  Уште неполн месец од излагањето, а веќе одредени Јутјубери имаат можност да ја испробаат...

  Damn, ко мало дете и` се радувам. :zelen
   

Сподели: