Jazz (Џез)

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Jesus Колку што јас се сеќавам Дизи Џилспај бил у ист состав со Мајлс Дејвис, Мекој Тајнер и оној тапанарот не ми текнува како се викаше. После тоа сите почнуваат соло кариери и го предводат модалниот и слободниот џез.

Овие Summertime ги имам слушано само по телевизија и еднаш ми се чини дека свиреа во радио, ама не сум баш сигурен. Во секој случај, одлични се. Јас од македонскиве џезери си ги почитувам Петар Ренџов и компанија, Дамјан Пејчиновски (ама пред да почне со тоа Шајн срањата), Јордан Манов, Горан Гешовски - Гешо и секако маестро Зоран Маџиров:)




А последново видео го обожавам:) Зарем не е генијалец кому задоволството му се гледа од лицето? Закон е:)
 

Jesus

Истакнат Член
9 јули 2012
26
8
103
30
Прекрасно Прекрасно , благодарам за типов што ми го кажа не сум го знаел . Иначе Jazz of Ball се исто така прекрасни ги имам присуствувано на 2 свирки . Вокалот им е инзвореден , девојката што пее за рок од 2-3 часа успеја да ме наежи 3.000 пати :D за жал на youtube нема многу песни закачени од нив т.е песни на кој што ке можеш да го слушнеш вокалот но се надевам ке присуствуваш на некоја свирка и ке чуеш .


Поздрав :D
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Темава само јас ја пишувам а? Ако, не ни очекувам дека некој ќе се заинтересира барем да пушти и да слушне што е тоа џез.

Ако, еве го оставам и легендарниот Duke Elington кој што редовно свирел со својот бенд во Cotton Club во Харлем. Duke Elington заедно со John Coltrane, McCoy Tyner, Dizzy Gillespie и Miles Davis се музичарите кои на џезот од тоа време му дале нов шмек, нов мирис, ново руво. Основачи на слободните џез импровизации и модулации подоцна направени и како посебни правци во џезот познати како Free Jazz и Modal Jazz.

Вам претстављам Duke Elington:





 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and Anakin

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Музика за душа, за љубов, суптилна сексуалност.
Ета Џејмс ми е џез дива во секоја смисла на зборот


Потоа Ела Фитзџералд

Кени Џи за пред спиење ме опушта

Мелоди
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не знам дали некој го слушнал ова, јас прв пат го слушнав пред 5 години. Ова е претходниот бенд на Дамјан Пејчиноски, Jump Start Trio (инспирирани од истоименото дело на Greg Howe). Имаа една авторска песна, во тој стил (фјужн џез) тоа е онаа песна со која Дамјан освои 8мо место во 2009-та на Guitar Idol. Ај да не должам многу, повелете.



 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, Bibi@ and Anakin