Jazz (Џез) | Црнобело Форум

Jazz (Џез)

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,432
9,141
1,683
Кушкундалево
Епа ајде да видиме, колку од нас слушаат џез и кој вид го слушате? Јас пример многу го мразам смут џезот затоа што е тапа џез и ги утепува песните , плус се стреми кон минимализам што мене страшно ме нервира и прифатлив е за скоро сечие уво (што воопшто не е во ред). Ама затоа тука се фјужн и модалниот џез, без кои јас не можам да поминам ден. Некои од артистите кои јас ги слушам и ги сакам се: Jaco Pastorius, John Scofield, John Coltrane, Miles Davis, Pat Metheny, Bruce Ditmas, Greg Howe, Herbie Hancock, Jump Start (претходниот бенд на Дамјан Пејчиновски кои беа нешто као кавер бенд, ама имаа и нешто авторско) и сигурно има уште некој кој ми се провлекол:)

Еве ви еден поздрав од мене.

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Anakin and street_chic

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,333
1,153
Ми се случувало да слушнам јако добар Џез за мое уво и јако досаден и ме напнувал (посебно коа ја слушам трубата безвеза како само праи прррр-пррр без одреден ритам):)
Е сеа ако се разбира некој повеќе во џез од јутуб да извади неколку клипови со различни видови па да видиме во кој ќе се пронајдеме.
P.S ГоспоТ линкот погоре што го стаи е од тие што ми удираат јако на живци:D
Претпоставувам Smooth Jazz e нешто што ми се допаѓа и ми се допадна во една емисија браќата Тавитијан што одсвираа некои музички нумери во Џез варијација
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,432
9,141
1,683
Кушкундалево
Well mate, fusion and modal jazz is not so popular. Јас познавам одвај тројца што слушаат:) Еве ти нешто друго, многу поразлично од тоа. Слушни го ова.


John Scofield - гитара
Jaco Pastorius - бас
Kenwood Denard - тапани

Ако гледаш музички, тоа што ти го остави е проста хармонија и затоа е многу поприфатливо за сечие уво (што е многу лошо, затоа што џезот не бил направен за сечие уво).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav and Aristokrat

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Well mate, fusion and modal jazz is not so popular. Јас познавам одвај тројца што слушаат:) Еве ти нешто друго, многу поразлично од тоа. Слушни го ова.


John Scofield - гитара
Jaco Pastorius - бас
Kenwood Denard - тапани

Ако гледаш музички, тоа што ти го остави е проста хармонија и затоа е многу поприфатливо за сечие уво (што е многу лошо, затоа што џезот не бил направен за сечие уво).
аууууу
Џеко Пасториус
кине типов....браво за линкот брат
иначе....една работа што ми ја кажа врвен музичар
„ за да слушаш џез треба да си на некој начин луд “ и у право е :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ГоспоТ

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,432
9,141
1,683
Кушкундалево
Aјде малку кон помрачното и амбиенталното. Povarovo имаат еден албум Tchernovnik. Еве нешто.


 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aristokrat

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,432
9,141
1,683
Кушкундалево
Еве нешто малку пософистицирано парче музика, darkjazz. Амбиентално инструментално ансамблче со извонреден осет за музика. Кој милува нека слушне, препорачувам за љубители на прогресивна музика.

The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble 

Jesus

Истакнат Член
9 јули 2012
26
8
103
27
Ееее секоја чест за темава . Jazz уффффффффффф.
Еве нешто и од мене

Младата Македонска Jazz група :

Buddy Rich

Dizzy Gillespie

Ella Fitzgerald

Едни од поомилените изводачи за мене :D