1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Jazz (Џез)

Дискусија во форумот 'Музика' започната од existence, 3 март 2012.

 1. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Епа ајде да видиме, колку од нас слушаат џез и кој вид го слушате? Јас пример многу го мразам смут џезот затоа што е тапа џез и ги утепува песните , плус се стреми кон минимализам што мене страшно ме нервира и прифатлив е за скоро сечие уво (што воопшто не е во ред). Ама затоа тука се фјужн и модалниот џез, без кои јас не можам да поминам ден. Некои од артистите кои јас ги слушам и ги сакам се: Jaco Pastorius, John Scofield, John Coltrane, Miles Davis, Pat Metheny, Bruce Ditmas, Greg Howe, Herbie Hancock, Jump Start (претходниот бенд на Дамјан Пејчиновски кои беа нешто као кавер бенд, ама имаа и нешто авторско) и сигурно има уште некој кој ми се провлекол:)

  Еве ви еден поздрав од мене.

   
  На Anakin и street_chic им се допаѓа ова.
 2. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Ми се случувало да слушнам јако добар Џез за мое уво и јако досаден и ме напнувал (посебно коа ја слушам трубата безвеза како само праи прррр-пррр без одреден ритам):)
  Е сеа ако се разбира некој повеќе во џез од јутуб да извади неколку клипови со различни видови па да видиме во кој ќе се пронајдеме.
  P.S ГоспоТ линкот погоре што го стаи е од тие што ми удираат јако на живци:biggrin
  Претпоставувам Smooth Jazz e нешто што ми се допаѓа и ми се допадна во една емисија браќата Тавитијан што одсвираа некои музички нумери во Џез варијација
   
 3. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Well mate, fusion and modal jazz is not so popular. Јас познавам одвај тројца што слушаат:) Еве ти нешто друго, многу поразлично од тоа. Слушни го ова.



  John Scofield - гитара
  Jaco Pastorius - бас
  Kenwood Denard - тапани

  Ако гледаш музички, тоа што ти го остави е проста хармонија и затоа е многу поприфатливо за сечие уво (што е многу лошо, затоа што џезот не бил направен за сечие уво).
   
  На cakar_ulav и Aristokrat им се допаѓа ова.
 4. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  аууууу
  Џеко Пасториус
  кине типов....браво за линкот брат
  иначе....една работа што ми ја кажа врвен музичар
  „ за да слушаш џез треба да си на некој начин луд “ и у право е :D
   
  На ГоспоТ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099




  cakar_ulav
  Друже, служни го ова.
   
  На cakar_ulav му/ѝ се допаѓа ова.
 6. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Me is representing you Keith Jarret




  Shining







  and Contemporary Noise Quartet/Quintet/Sextet (прво биле квартет, а сега се секстет)

   
  На cakar_ulav и Aristokrat им се допаѓа ова.
 7. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  море осет малце :rofl
   
  На ГоспоТ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Aјде малку кон помрачното и амбиенталното. Povarovo имаат еден албум Tchernovnik. Еве нешто.



   
  На Aristokrat му/ѝ се допаѓа ова.
 9. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Еве нешто малку пософистицирано парче музика, darkjazz. Амбиентално инструментално ансамблче со извонреден осет за музика. Кој милува нека слушне, препорачувам за љубители на прогресивна музика.

  The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble





   
 10. Jesus

  Jesus Истакнат Член

  Зачленет на:
  9 јули 2012
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  8
  Ееее секоја чест за темава . Jazz уффффффффффф.
  Еве нешто и од мене

  Младата Македонска Jazz група :


  Buddy Rich


  Dizzy Gillespie


  Ella Fitzgerald


  Едни од поомилените изводачи за мене :D
   

Сподели: