IMDb-генерална дискусија

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Која е разликата од тогаш до сега, па да се изгуби квалитетот на филмот?
Ни се усоврши смислата за хумор, а тогаш ни била во фаза на усовршување, па сме прифаќале се што е сервирано како комедија? Или во меѓувреме се појави Џим Кери?
In the army now може бил добар пред 10 год, денес воопшто, кога зборуваме веќе така...

Не се дискутира за вкусови, ама реално ми е глуп, па ни св. Петар да дојде, нема да го променам мислењето. Го гледав пред година дена може, ама скоро ништо не се сеќавам, само знам нереални сцени имаше за една комедија и дали двапати ме насмеа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Чисто информативно, Airplane! е меѓу првите (мислам дека дури може е и прва) пародии. Сепак, има доста класични смешки и финти кои горе-долу се слични во подоцнежни пародии. Мене искрено ми се допаѓа, така да, ја оправдувам оцената.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and Хоуп*

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Може бил јак пред 30 и кусур години, ама денес не е воопшто јак.
In the army now e потценет филм со 4.3 и има доста други што се со доста пониски оцени од тоа што би требало да имаат (ме мрзи сега да ја листам листата со филмови), а за Питата не ја ни сметам за комедија, мислам тинејџерски филм со секс елементи е пригодно име за тој тип на филмови.

Се сложувам со Knife, многу комедии од раните и средни 90ти се ептен потценети за да подоцна во 2000те некои комедии ја уживаат оценката над 7 но се бледа копија на овие.
Посебно ми е интересно филмовите што се штанцаат со одредени глумци како Зак Шацимаркакис (како и да се презиваше). Milla Kunis, Kristen Bell, Jonah Hill и особено Russel Brand се толку веќе видени. А имаат превисока оценка.
Тоа е као генерациски: прво беа Lloyd Bridges, Charlie Sheen, Leslie Nielsen, Jim Carey, па после тоа Adam Sandler, Ben Stiller, Vince Vaughn, Owen Wilson (од постарите) и цела креатура од American Pie од помладите, и на крај ги имаме овие погоре што ги пишав. Малку ми изгледаат подекадентно од порано што ги правеа. Јес да некад испаѓа добра комедија. Ама се поретко.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Coelho

Староседелец
2 април 2012
287
493
663
Скопје
IMDb го користев пред да откријам дека постои Rotten Tomatoes, оттогаш го немам посетено. Немам некои посебни критики за сајтот, впрочем ми се има случено кога барам листи на филмови (пример топ 10 комедии/романтики/хорори/Sci-Fi/анимација) да посетам некоја од листите што ги имаат направено корисниците на IMDb.

Ама ако зборуваме за бодување/оценување на филмови, не се согласувам баш со IMDb. Повеќе се сложувам со оцените и со критиките/коментарите на Rotten Tomatoes, ама и тие кога се точни, кога не се е дискутабилно.

Сепак, се случило неколку пати да скокнам филм затоа што на IMDb имал полоша оцена, и после да му се навратам кога ќе видам дека на Rotten Tomatoes има некој просечен-до-добар score, па да го изгледам и да ми се допаѓа.
 

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Еден од најпосетувани сајтови уште од време кога се користеше dial up (posta-posta) :D На оцените не се потпирам воопшто, чисто онака ги гледам, колку филмови, серии и докиментарци имам така откриено... А рејтинзите се сосоема субјективна работа, посебно за специфични жанрови... Многу потценети и преценети филмови има. Како и да е, доста практична работа е сајтот. Hail IMDB