1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

666 - Бројот на Ѕверот

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од Bloody Jesus, 28 февруари 2012.

 1. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  880
  Не, не би ставил корисничко име со Хесус.
  Има толку подобри методи за да се дојде до добар nickname :)

  P.S. Јас секогаш ставам линк до извор, ако постои. Без разлика дали е мојот блог или не ;)
   
 2. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  A oti ne si reagiral togas a ne posle tolku godini, mislam sega kaj ti istekna?
   
 3. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  880
  Сега видов... па не е на одмет да се знае дека е земено од мојот блог. :)
   
 4. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  нема да ме чуди ако некој ден видам на зградата на МТВ закачена реклама на ТЕЛЕМА и твоето име:patos
   
 5. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  880
  Хептаграм XI не е моето име.... кај и да го има, колку и да е пофалено - не можам да уживам во таа слава и да ми „расте егото“ ;)
  Ме има на веб страници и тука и во странство, доволно е :)

  Тоа што тука во Македонија сеуште христијанството е вкоренето во најдлабоките пори на целото општество е проблем на самото општетсво, самиот поединец - па една вест за Телема би било wow...

  Но ќе го поправиме тоа... Големиот Ѕвер носи слобода од идејата на старо-еонскиот грев :)
   
 6. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  225
  Допаѓања:
  82
  Целосен промашај ти е текстот и многу контрадикторен.
  1. Бројот 666 е број на човек, а не број на ѕвер....
  "Тука е мудроста, кој има ум нека го пресмета бројот на ѕверот, бидејќи е број на човек, и бројот му е шестотини шеесет и шест".

  2.Постојат два ѕвера во апокалипса , еден излага од земјата ,а другиот од морето....кој ѕвер е вашиот пророк не е наведено!

  3.Според телема не треба да се толкуваат никуму свети книги, додека овде даваш толкување или си го преземал од негде дека ѕверот (не е наведен кој) е сонцето.Едниот ѕвер има седум глави и десет рога, а другиот два рога како на јагне мало...подоцна во текстот кажуваш дека постојат три сонца во едно, на кој ѕвер се однесува тоа ако предходно се повикуваш дека ѕверот е сонцето?

  "Постојат три Сонца во едно, говори последниот пагански иницијант, императорот Флавиј Јулијан во неговата химна на Митра. И токму на таа ѕвезда е пророк Алистер Кроули."

  4.Си препишавте нешто кое не е ваше.
  -Духот на сонцето = Кроули = Богови = Исус:facepalm2

  Разликата е очигледна , има натрапник во пресметката.
  Сонцето грее на сите,не ги дели на оној од овој еон другите од другиот еон,Исус не е име, името му е Џошуа, Богови не владеат туку оставаат нештата да се менуваат , додека овој вашиот пророк добил некој си закон (од сомнително потекло) џанам од некој сили кој владеат со светот.

  Некој сака да си го присвои она кое не му следува.:kafe
   
 7. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  880
  Можам да ти најдам уште многу зборови, именки , придавки и глаголи дури ако сакаш - кои имаат бројна вредност 666.
  Тоа што тебе Исус ти е некакво врховен симбол за што и да е - е твој проблем. Или пак Кроули ако ти е симбол за нешто :)

  П.С.
  Гематријата сама по себе нема вредност, како што и клештата за стегање нема сама по себе вредност.
   
 8. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  225
  Допаѓања:
  82
  Очигледно не ме разбра.
  666 не се онесува за ѕверот,туку од него се пресметува бројот или името.
  Така да оној вашиот ѕвер не може да му се препише 666 како ете го ѕверот ,мама така го викала.:patos
  Во старт грешка за 666.
   
 9. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  880
  Штом велиш дека не може, сигурно не може :)
   
  На -alf- му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  880
  Кроули муабет... сакрказмот му е Level 9000 :)
  • "Did you take to yourself the designation of ’the Beast 666’?"
  • "Yes."
  • "Do you call yourself the ’Master Therion’?"
  • "Yes."
  • "What does ’Therion’ mean?"
  • "Great wild beast."
  • "Do these titles convey a fair impression of your practice and outlook on life?"
  • "It depends on what they mean."
  • "The Great Wild Beast and the Beast 666 are out of the Apocalypse?"
  • "It only means sunlight; 666 is the number of the sun. You can call me ’Little Sunshine.’ "
   

Сподели: