Штета од пукање петарди

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Петарди... хахаха имав еднаш среќа во школо. Си идев од школо и петарда ми пукна на еден чекор пред мене, малце фалеше да ја згазнам... незнам како не ја видов.
Сакав да кажам дека немам пукано петарди лично али ме нервираат кога пукаат во непосредна близина на човек. Навистина нив можеби им е интересно али се вадиш од такт.

Една случка да ви раскажам.
Кога бев помала, на татко ми еден пријател земал цела кутија петарди божем сите да ги пали и ги фрли во истовреме. Арно ама незнам како целата кутија со петарди му пукнала во рацете. Двете раце лом арно прстите што не отидоа. Кога отишол татко ми има што да види крв насекаде петарди наоколу човекот плачел а рацете мислиш месото го немало.Катастрофа и жално навистина, не се петарди за секого.
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Не пукам јас петарди.Имам уплав од нив.
На раат од нив не можев да шетам по улиците.
Мислам дека сега поретко пукаат,поради која причина незнам.
А и не давам пари за нешто кое не вреди и кое може да ме повреди.
Фактички јас давам пари само за да се повредам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 990Freak

Kowalsky

Полноправен Член
27 декември 2012
29
11
8
27
Kicevo
Не пукам јас петарди.Имам уплав од нив.
На раат од нив не можев да шетам по улиците.
Мислам дека сега поретко пукаат,поради која причина незнам.
А и не давам пари за нешто кое не вреди и кое може да ме повреди.
Фактички јас давам пари само за да се повредам.
Колку точно :sram
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Технички се може да не повреди. Еднаш јадев праски и од невнимавање за малце ќе се задавев.

Ништо страшно нема во петардите се додека ги користиш "правилно". Ја запалуваш и веднаш ја фрлаш. Плус, друго е сега, друго е кога си бил дете. Интересно било сето тоа, собирањето пари за по некоја петарда, фрлањето, звукот кога ќе пукне. Потешко е да му се објасни задоволството на возрасен созреан човек. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 84 sk_Y ^_-

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
За штета дека има од петардите има ама ако претераш.Имав една школска шо петардата и пукаше во раце и ништо не и беше.Е сеа која е фората неам појма.Инаку јас не би пробала.Како помали со братучедите стававме петарди по канта за ѓубре и го стававме капакот и кога ќе пукнеше петардата капакот се креваше нагоре :D .После,ги имаме зафркавано комшиите со тетка ми во зграда му ја фрлавме петардата пред врата.Немаш појма колку громогласен звук има петардата во зграда.Оваа година казните за пукање петарди се околу 500 евра :eek И затоа барем во мојот град,оваа година помалку се пукаат.
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
вадат некој ужасен звук ма иритантно е еден тон....дури и кога бевме деца не пукавме нити пак ни купиле петарди...ја бев хипи жижалица (flower)
 

Kowalsky

Полноправен Член
27 декември 2012
29
11
8
27
Kicevo
Само што се вратив :zelen Бев малце излезен..
и друштвово рекоа да купиме петарди и ај
купивме :sreken но секако не пиратки пукавме
триаголници , бомби (500мл) :)
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Поинтересни ми се жижиците отколку петарди:D Или пак кога веќе збориме за пиротехника(y) за огномет:zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МиГ 21