Шагринска кожа

Lex.Kyuubi

Нов член
22 септември 2012
13
2
3
Konoha
Сигурно ја имате прочитано : Шагринска кожа од Оноре де Балзак.

Еве на кратко што е штосот во книгата за оние кои ја немаат прочитано : еден млад човек, кој е на раб да направи самоубиство, наидува на трговец кој продава Шагринска кожа . Оваа Шагринска кожа, ги исполнува сите можни желби, но по цена на животот, што значи со секоја нова исполнета желба се скратува животот.

Е сега прашањево ми е, дали вие ако се најдите во таква ситуација би ја зеле оваа Шагринска кожа?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Sweetgirl1605

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Нешо налик дали сакаш да имаш брза смрт но умираш несреќен со мисла да го напуштиш овој свет.,или спора смрт каде на крај ти е многу криво што умираш? Па ипак би избрал второто. Затоа што така барем ќе го изживеам животот или алтруистички ако гледаме, можам барем некому (близок) да помогнам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alley3112

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Најчесто не ти е потребна таква шагринска кожа, самиот ако се потрудиш можеш да си овозможиш се што ќе посакаш. На еден начин, и вака и така го поминуваме цел живот трудејќи се да го оствариме она кон што целиме. Ден по ден, чекор по чекор поблизу до тоа што го посакуваме. Еден ден, ќе го добиеш. Но си потрошил премногу време за да го имаш. И после, посакуваш нешто друго и истата приказна. Така и со шагринската кожа, секој ден ќе посакуваш нешто ново и со неа ќе си го овозоможиш. Што значи, не ти прави разлика многу дали ќе ја имаш, единствено што таа ти го крати повеќе времето на постоење.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Lex.Kyuubi

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
27
Куманово
Абе некако ми се чини дека ти треба текст за писмену па ми туј ке пишуемо ти да препишеш.

он топик:
Још сам мал да одлучују за такви работе. Јоште ми давав паре мама и тато не заработују сам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alley3112