1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Хуманост и црква

Дискусија во форумот 'Религија' започната од misti.diva orhideja, 13 јануари 2017.

 1. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Па добро, но ако тоа е изворот на пари дома, секако дека ке се радуваат децата, а што е со оние деца чии родители се војници?
   
 2. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  448
  Мислам дека никогаш црквата не била хумана,ниту пак ќе биде,барем јас не сум имал прилика тоа да го видам!

  Црквата како институција за голем куплерај на брадасти и замастени криминалци,ја изгуби одамна смислата како место за собир на верници,кои што ќе одат и мирно ќе запалат свеќа за здравје,за себе и своите блиски.
  Се додека се гледа низ затемнетите стакла на најновите модели на мерцедес и бмв,есилуета од луге со големи бради и неисчешлани коси,лугето од верници,ќе преминат во НЕверници.
  Ако некогаш видеме дека попот бакнува некому рака,тогаш и црквата ќе биде хумана!
   
  На misti.diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 3. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  Па не е баш добро и нормално да воспитуваш така деца,посебно од мали да ги учиш да гледаат се кон призма на пари,проповедаш за духовното а слугуваш на материјалното.Која контрадикротност.
   
  #13 JaMi, 16 јануари 2017
  Последна промена: 16 јануари 2017
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 4. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Духовниот свет нити го имало нити ке го има кај нас, ако веќе зборуваме за духовност бујрум на исток.
  Многу професии се слични на попот, као на пример војниците што ги спомнав (killing machines) :( , докторите (massacre machines) :( , полицајците (authority machines) :( , и други има, но никој од овие не му служи на човекот - народот од кој тие се избрани и поставени на тоа место.
  Па да излезам на улица и да ме кршат од ќотек 3-ца а јас во меѓувреме плукнам, цајканот мене ке ми пише казна, ке ме однесат на доктор, а он пијан ке ми препише Амоксиклав (за скршени ребра) ... Војниците убиваат невини луѓе за да ги остварат целите на .. ?
  Секое мало момче сонува да биде војник и уште од мали години му се купуваат пиштоли играчки и слични, така да оваа е дури и погадна професија.
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  378
  Допаѓања:
  126
  Дали црквата им помага на болните и оние кои имаат финансиски проблеми, како и на оние кои се во некакви долгови? Исто така, дали им помага и на самохраните родители на некој начин?
  Инаку цените за свадби се поскапени. Дури и за сликање пред и во црква се наплаќа. Уште какви трошоци ќе измислат поповите? Наместо да помогнат, тие се полнат со пари. :(
   
  На Just Smile му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: