Хуманитарни акции

Arlandria

Нов член
9 јануари 2018
3
1
1
26
Здраво :)
Пред некое време го гледав на телевизија прилогот за дедото и баба кои живеат со две близначиња а немаат пари ни да ги нахранат а за облека да не зборуваме. Свесна за тоа и дека тие не се единствено такво семејство решив да пробам некако да помогнам. Направив кампања на GoFundMe, каде што ја објаснив мојата идеа и сите што сте заинтересирани можете да помогнете со тоа што ќе донирате или пак ако не сте во можност да донирате пари, може да го споделите линкот по социјални мрежи и така да помогнете. Доколку некој сака да ми се придружи и да помогне на било кој друг начин, со донирање на мал дел од вашето време за купување на производи или пакување и делење, ако се соберат доволно пари, ќе ви бидам многу благодарна.

Ова е линкот на кој што може подетално да прочитате и да донирате
https://www.gofundme.com/actions-not-words
Ви благодарам :inlove:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
Заборавете политика на кратко, бојкотирајте за загуба на млад живот. Девојчево има уште многу приказни да живее и раскажува. Едно кафе помалку - една надеж повеќе, една кутија цигари помалку - еден живот повеќе. За нас малку, за неа многу. IMG_20181023_212156.jpg IMG_20181023_212200.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ballet is my life

aqua123

Нов член
30 април 2020
1
0
1
zdravo, se naogame vo mnogu losa finansiska sostojba ,ako nekoj/a e vo moznost da ni pomogne finansiski sredstvaa ili so hrana ve molam pisete mi poraka
znam deka e sega za poveketo kriza i ke bide se povekep eriodov sto sleduvano ne gledam drug izlez i moram na vakov nacin da prasam, kolkui da mi e neprijaatno
se izvinuvam
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
Колку е прежално вака народ што мора да моли за основни средства...
Имаше едно истражување постирано на Редит, беше околу тоа колку % може да си дозволат нормален живот т.е. да имаат за храна, сметки, по нешто за себе (електроника, облека) и барем еднаш да појдат неколку дена на страна да одморат. Единствено ние бевме во темно црвена, скоро црна боја...

Сограѓанинов ќе го споделам и овде, донирав колку можев. Не е многу и секој што може да даде по малку, ќе се собере ехааа. Пресреќна сум што на Твитер излегоа во пресрет психолозите од Разговор.мк да му помогнат со бесплатни сесии на дечково за да се здобие со самодоверба и барем малку да се подобри депресијата за да може да си работи и заработува.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bluebell and Outrider

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
Од Црвениот крст информираат дека до 15 март може да се донираат средства за настрадалното население во Украина. Сите заинтересираните правни субјекти и граѓани можат да донираат парична помош и се вклучат во апелот што го упати украинскиот Црвен крст на следните начини:

– на сметката на Фондот на солидарноста на Црвениот крст на РСМ: 300000001327966, даночен број: 4030984271620 АД Комерцијална банка со назнака: помош за население во Украина.

– со донирање на 100 денари со повик на телефонските броеви 143 400.
Донациите на средства во странска валута може да се уплатат на следниот начин:

NAME OF THE ORGANIZATION: RED CROSS OF THE REPUBLIC OF NORTH MACEDONIAN
BANK NAME: KOMERCIJALNA BANKA AD SKOPJE
BANK ADDRESS: UL. ORCE NIKOLOV NO.3, 1000 SKOPJE, MACEDONIA
BANK ACCOUNT: 300000000000133 25730522-11
SWIFT CODE: KOBSMK2X
IBAN CODE: MK07300701000001228.


Ако ништо друго, барем една стотка на 143 400. Пошто не можам повеќе, дониравме од дома од сите телефони, па бар и за 10-ина леба да се најде, океј е, секој денар значи во вакви ситуации.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider