Хрватска

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Националниот парк Крка во Хрватска

Името го добил по реката Крка. Необичните пејзажни слики на Крка ќе ве маѓепсаат со природните убавини. Тука, туризмот е во вистински подем. Водопадите на Крка се уникатен феномен. Во водите на реката постојат 18 видови на риба, од кои десет се ендемски.
Во паркот можат да се посетат неколку археолошки остатоци од тврдини кои датираат од Римско време.
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,374
1,871
1,123
Е Хрватска е баш убава земја со многу убави места ама и луѓето се поинакви од кај нас. Вака дека блиску сме си мислиме дрбкте, хрватите и македонците исти сме ама немаме никаква допирна точка..
Кога бев во Хрватска, 2 пати ма раЗлични места, нс 2 различни краја не ми се веруваше како може луѓето да се толку културни, да имаат почит еден спрема друг без разлика дали се млади или стари..
Секое дете во 10 беше заспано, немаше дете што не се бависо некој спорт и плус сите одеа во играорна, а овде до 4 сабајле на компјутер се седи... Ај да не почнувам сегс и друго да набрпјувам, главно народот е пресупер а државата има мноооооогу убави места и многу добри манифестации.. Едвај чекам Zeljarijada 2013 :3
 
  • Like
Реакции: Swatkata

Swatkata

Староседелец
26 јуни 2014
49
16
1,008
Хрватска (inlove)(inlove)(inlove)
Дефинитивно преубава држава и секој град/место си е со некоја посебна убавина,нешто поразлично и поспецифично.
Загреб е преубав,оној стар дел и нов дел на градот,посебен впечаток ми има оставено катедралата.
Инаку сум била и во Опатија,Ријека и Плитвички езера.
 
  • Like
Реакции: Хептаграм XI

Ballet is my life

Истакнат Член
9 јуни 2018
298
104
153
Сум била на повеќе места во хрватска, ама најмногу ми се допаднаа загреб и плитвички езера